Historia

Andrzej Zalewski – legenda radiowej prognozy pogody

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 06:00
"Zalewski powiedział, że będzie ładna pogoda, można jechać na urlop" – tak mówiło wielu słuchaczy Polskiego Radia. Dziennikarz Jedynki przez lata prowadzący "Ekoradio" był autorytetem w kwestii prognozy pogody, rolnictwa i ochrony przyrody.
Audio
  • Andrzej Zalewski wspomina współpracę z Polskim Radiem, która zaczęła się w 1949 roku. Mówi o początkach audycji "Poranne rozmaitości rolnicze" oraz o tworzeniu "Ekoradia" i przepowiadaniu pogody, a także o przygodzie z Telewizją Polską, aud. Henryka Urbasia cyklu "Sekrety, konkrety (3.04.2004)
  • Informacja o śmierci Andrzeja Zalewskiego, wieloletniego dziennikarza PR, twórcy "Ekoradia"; Andrzeja Zalewskiego wspomina Henryk Urbaś, dziennikarz Redakcji Sportowej PR, fragm. magazynu Przemysława Szubartowicza "Polska i świat" (21.07.2011)
  • "Ekoradio" Andrzeja Zalewskiego z 8.03.2007, fragm. aud. z cyklu "7 dni w kraju i ze świata"
Andrzej Zalewski, prowadzący Ekoradio w Programie Pierwszym Polskiego Radia, Warszawa 1976,
Andrzej Zalewski, prowadzący "Ekoradio" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, Warszawa 1976, Foto: TVP/PAP-Mirosław Stankiewicz

14 kwietnia 1924 urodził się Andrzej Zalewski, dziennikarz radiowy i telewizyjny, przez kilkadziesiąt lat prowadzący w Polskim Radiu program o przyrodzie i pogodzie "Ekoradio".

Z pomysłem dla rolników

Do Polskiego Radia trafił krótko po obronie pracy magisterskiej na SGGW w 1949 roku. Pierwszą audycję prowadził 19 marca. Jego inicjatywą było też zaproponowanie w audycji Polskiego Radia w 1955 roku organizowania tzw. wczasów pod gruszą. Wówczas pierwsze 600 gospodarstw na wsi podjęło ten pomysł, który był początkiem rozwoju agroturystyki.
W latach 50. zaczął wprowadzać w Polskim Radiu audycje dla rolników. "Poranne rozmaitości rolnicze" stały się hitem ramówki Jedynki. Jak wspominał Andrzej Zalewski do Redakcji Rolnej przychodziło wówczas 300 listów tygodniowo w związku z jego audycją, co było wówczas liczbą niewyobrażalną.

Posłuchaj, jak wyglądała praca Andrzeja Zalewskiego w czasach cenzury.

Andrzej

Nz: Andrzej Zalewski w studiu Polskiego Radia, źr. PR.

Popularność programu szybko przyczyniła się do popularności samego prowadzącego, którego w 1958 roku "zaciągnięto" do telewizji.

– Wówczas przyszedł do mnie prezes Włodzimierz Sokorski (przewodniczący Radiokomitetu - przyp. red.) i powiedział: "Słuchaj Zalewski, ja mam do ciebie prośbę. Ty masz taką gładką główkę, głos też gładki to ja cię poślę do telewizji, bo muszę uruchomić programy rolne" – Andrzej Zalewski wspominał początki przygody z telewizją. –  I tak się zaczęła "Niedzielna biesiada".

Ekologia

Formuła "Ekoradia" zaczerpnięta była z Zachodu, gdzie urozmaicano prognozy pogody wiadomościami o zdrowym stylu życia czy ochronie przyrody. W 1990 roku Andrzej Zalewski udał się ze swoim pomysłem do Programu Czwartego Polskiego Radia. Nie przyjęto go z entuzjazmem, ale pozwolono na ten "eksperyment". "Ekoradio" szybko stało się na tyle popularne, by przenieść je do Jedynki, gdzie kontynuowane jest nawet po śmierci jego pierwszego prowadzącego.
Posłuchaj "Ekoradia" w wykonaniu Andrzeja Zalewskiego z 8 marca 2007.
Dzień Polskiej Niezapominajki

Andrzej Zalewski był także pomysłodawcą Dnia Polskiej Niezapominajki, które obchodzone jest 15 maja. Oszczędzanie wody, energii, nie śmiecenie, ekologia na co dzień – to wszystko mieści się w idei Niezapominajki.

– W 2001 roku przy okazji Walentynek przy swoich normalnych występach w "Sygnałach Dnia", powiedziałem: "Dzisiaj Walentynki, ale kochanie w lutym w Polsce jest dosyć utrudnione przez pogodę" – zdradzał Andrzej Zalewski Henrykowi Urbasiowi w 2004 roku. – Ja mam lepszy pomysł! Niech Walentynka zostanie w lutym, a my sobie zróbmy w maju, 15-stego, święto polskiej niezapominajki.

Andrzej
Andrzej Zalewski podczas Dnia Polskiej Niezapominajki, źr. niezapominajka.pl

Hasło rzucone mimochodem przez prowadzącego "Ekoradio" zostało entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy. W ciągu 3 miesięcy otrzymał on 8 tys. listów i e-maili w tej sprawie. Reakcja przerosła oczekiwania Andrzeja Zalewskiego, który z pomysłu nie mógł się wycofać. Pierwsze obchody Dnia Polskiej Niezapominajki odbyły się 15 maja 2002.

– Chyba wszyscy ludzie traktowali go jako wielki autorytet – wspominał Andrzeja Zalewskiego Henryk Urbaś z Redakcji Sportowej PR w 2011 roku. – Mówili: "Swój gość, który nie waha się założyć kaloszy, by z kamerą, czy mikrofonem trafić do ludzi ciężko pracujących na wsi".

Andrzej Zalewski, który w wielu Polakach zaszczepił pasję do przyrody i ochrony środowiska zmarł 21 lipca w Warszawie, w wieku 87 lat.
mb

Czytaj także

"Matysiakowie" kończą 63 lata. Ich popularność nie słabnie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 05:40
15 grudnia mija 63 lata od emisji pierwszego odcinka legendarnej już dziś powieści radiowej. "Matysiakowie" to najdłużej emitowane cykliczne słuchowisko na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cztery pory roku" od 35 lat w Jedynce!

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 06:00
Od poniedziałku do soboty o godzinie 9.00 Radiową Jedynkę włączają miliony wiernych słuchaczy. Od 35 lat wita ich fragment utworu Antonio Vivaldiego "Cztery pory roku" rozpoczynający program o tej samej nazwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Ligoń. Patron Radia Katowice

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 05:38
27 lipca 1879 przyszedł na świat Stanisław Ligoń, znany pod pseudonimem Karlik z Kocyndra - wybitny artysta i działacz niepodległościowy, ale także znakomity radiowiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włada Majewska. Parodystka, dziennikarka i działaczka emigracyjna

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 05:35
12 lat temu, 18 maja 2011 roku zmarła Włada Majewska, gwiazda audycji w przedwojennym Radiu Lwów, dziennikarka Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i laureatka Diamentowego Mikrofonu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń