Historia

Charles de Gaulle apeluje o dalszą walkę

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 07:00
- Honor, zdrowy rozsądek oraz interes kraju wzywają wszystkich wolnych Francuzów, gdziekolwiek teraz są, do kontynuowania walki - mówił generał Charles de Gaulle w przemówieniu w radiu BBC skierowanym do rodaków z Londynu.
Audio
  • Charles de Gaulle - Do wszystkich Francuzów! - fragm. przemówienia wygłoszonego do rodaków z Londynu 22.06.1940 r.
Gen. Charles de Gaulle, 1942. Wikimedia Commonsdp. Źr.: Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych
Gen. Charles de Gaulle, 1942. Wikimedia Commons/dp. Źr.: Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych

Radiowy apel de Gaulle'a, wygłoszony 18 czerwca 1940 roku, przeszedł do historii jako jedno z najważniejszych przemówień XX wieku. De Gaulle dawał Francuzom wizję i wiarę w niepodległość.
Tym bardziej znaczące, że dzień wcześniej - 17 czerwca - po trzydziestu ośmiu dniach walki z Niemcami - marszałek Philippe Petain poprosił Hitlera o zawieszenie broni i utworzonie rządu podporządkowanego faszystom.
Po tych decyzjach, dnia następnego, z Londynu na falach BBC z apelem skierowanym do wszystkich Francuzów wystąpił Charles de Gaulle. W przemówieniu poruszył trzy sprawy. Podsumował politykę, która doprowadziła Francję do klęski: "Przywódcy, którzy od wielu lat stoją na czele wojsk francuskich, utworzyli rząd. Rząd, powołując się na klęskę naszych wojsk, wszedł w kontakt z wrogiem, by przerwać działania bitewne. To prawda, że byliśmy i jesteśmy wciąż zalewani przez siły wroga – siły mechaniczne, na lądzie i w powietrzu. (…) Czy jednak zostało powiedziane ostatnie słowo? Czy powinna się rozwiać nadzieja? Czy klęska jest ostateczna? Nie. Wierzcie mi (…) Otóż powiadam, że dla Francji nic nie jest stracone”.
De Gaulle podkreślił, że to, co się dzieje w Europie, to nie jest bitwa o Francję, ale już konflikt światowy i to daje możliwość odzyskania niepodległości: "Ta wojna jest wojną światową. Wszystkie błędy, wszystkie opóźnienia, wszystkie cierpienia nie zmienia faktu, że istnieją w świecie wszelkie środki niezbędne do zmiażdżenia pewnego dnia naszych wrogów”.
W ostatniej kwestii podniesionej w przemówieniu de Gaulle stwierdził, że jedyna droga do zwycięstwa jest przyłączenie wszystkich Francuzów przez niego i ruch oporu walki: "Ja, generał de Gaulle, obecnie w Londynie, proszę francuskich oficerów i żołnierzy, którzy przebywają na obszarze brytyjskim lub którzy mogą tu się znaleźć, z uzbrojeniem lub bez; proszę inżynierów i robotników wyspecjalizowanych w przemyśle zbrojeniowym (…), aby się ze mną skontaktowali”.
Odpowiedzią francuskiego reżimowego rządu Vichy było zaoczne skazanie de Gaulle’a na śmierć za zdradę i dezercję.

(Cytaty w tłumaczeniu Haliny Lubicz-Trawkowskiej pochodzą z tomu 3 "Wielkich mów historii", wydanych przez Spółdzielnię Pracy POLITYKA, Warszawa 2006)

im

Czytaj także

Charles de Gaulle - uratował honor Francji

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 05:38
"Kraj nasz ilekroć chce się ostać śmiertelnemu niebezpieczeństwu, musi nosić czoło wysoko, a spojrzeniem ogarniać wielkie cele, inaczej mówiąc Francja nie będzie Francją, jeśli nie będzie dążyć do wielkości" - mówił Charles de Gaulle. Dziś mija 53. rocznica śmierci francuskiego generała i męża stanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto nieznane listy de Gaullea do Stalina i Churchila

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 15:16
Bruliony z nieznanymi historykom listami gen. Charles'a de Gaulle'a z lat 1940-1942 nabył jeden z francuskich kolekcjonerów - podał w środę dziennik "Le Figaro".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska wiwatuje na cześć Charles’a de Gaulle’a

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 05:43
- Z wielkim wzruszeniem przybywam do żarliwej, przyjaznej Polski. Spotkanie naszych narodów jest przede wszystkim owocem przyjaźni, która łączy nas od wieków - mówił na lotnisku w Warszawie Charles de Gaulle, prezydent Francji.
rozwiń zwiń