Historia

Legenda Karola Wielkiego

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 05:00
25 grudnia 800 odbyła się koronacja króla Franków Karola Wielkiego - niezwykłego polityka i wizjonera - na Świętego Cesarza Rzymskiego. W jakim stopniu jego ideały zjednoczonej Europy realizowane są współcześnie?
Karol Wielki
Karol WielkiFoto: portret autorstwa Albrechta Dürera/Wikipedia domena publiczna

Stworzone przez niego imperium obejmowało ponad milion kilometrów kwadratowych, więc mówienie o karolińskiej Europie jest bardzo zasadne. Jak przypomina prowadząca program, na początku IX wieku w skład państwa frankijskiego wchodziła Galia, Germania, północna i środkowa Italia oraz północno-wschodnia Hiszpania. Kim był twórca tej potęgi?
Przydomek wielki, który nadano Karolowi odnosił się zarówno do jego dokonań, jak również i wyglądu zewnętrznego, bo mierzył 192 cm.

- Rzeczywiście był to człowiek wielkiej postury, ale przydomek dotyczy tego, co po nim zostało, legendy. Dokonań politycznych, pewnych norm, zasad, modelu, który stworzył - wyjaśnia prof. Wojciech Fałkowski.


Posłuchaj
20:04 wieczór naukowy Jedynka 13.01.2014.mp3 Karol Wielki - polityk i wizjoner (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)

 

Historyk dodaje, że dotyczy to zarówno państwa, monarchii królewskiej, jak również gospodarki.

Polskie słowo "król", jak podkreśla historyk, wywodzi się właśnie od imienia "Karol". Choć ziemie polskie nie wchodziły w skład imperium Karola, bezpośrednio z nim sąsiadowały. Profesor przyznaje, że Polskę łączy z nim również ciekawa historia.

- Znany nam dobrze w Polsce Otton III, cesarz z roku 1000, jak mówi legenda, rozkopał grób Karola Wielkiego i ofiarował Bolesławowi Chrobremu w zamian za ramię św. Wojciecha, tron Karola Wielkiego - mówi mediewista.

Jak to z legendą bywa, poza piękną opowieścią, trudno o dowody, bo historycy nigdy nie natknęli się na ślad tronu.
Jakiej narodowości był Karol Wielki? Mówi się, że był Frankiem, choć w owym czasie termin ten odnosił się do wielu nacji.

- To pytanie jest bardzo aktualne, bo jeszcze przed II wojną światową próby zawłaszczenia nacjonalistycznego oraz użycia osoby i legendy Karola Wielkiego do celów mobilizacyjnych były bardzo częste. Niemieccy historycy udowadniali, że był to czystej krwi Niemiec - opowiada prof. Fałkowski.

Za przedstawiciela jakiego narodu uważał się sam Karol Wielki? Jakie były jego ulubione rozrywki? Posłuchaj całej audycji Katarzyny Kobyleckiej, której gościem był prof. Wojciech Fałkowski, mediewista i historyk UW.

sm

Czytaj także

Przekleństwo templariuszy rzucone na papieża i króla

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 05:35
18 marca 1314 roku w Paryżu spłonęli na stosie przełożeni zakonu templariuszy, w tym jego ostatni wielki mistrz Jakub de Molay. Przekleństwo rzucone przez objętego płomieniami rycerza spełniło się bardzo szybko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Saladyn - mądry przywódca dżihadu, który podbił ludzkie serca

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 03:07
"Stałem się wielki, ponieważ wygrałem serca ludzi przez łagodność i dobroć" - mówił o sobie Saladyn, średniowieczny władca islamu.
rozwiń zwiń