Historia

Salvador Dali. Największy ekscentryk XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2023 05:36
Słynął z ekscentryzmu i umiejętności szokowania połączonych z wyjątkowym ego. "Moje imię wskazuje na to, że przyszedłem zbawić współczesne malarstwo przed rosnącą tępotą i chaosem" – powiedział sam o sobie.
Salvador Dali w roku 1939, autor: Carl Van Vechten, źr. Wikimedia Commonsdp
Salvador Dali w roku 1939, autor: Carl Van Vechten, źr. Wikimedia Commons/dp

11 maja 1904roku przyszedł na świat Salvador Dali, jeden z największych malarzy XX wieku.

Posłuchaj
10:41 największy ekscentryk xx wieku - salvador dali_.mp3 "Największy ekscentryk xx wieku - Salvador Dali" audycja z cyklu "Bohaterowie prawdziwi i kreowani" Marzanny de Latour. (PR, 14.06.1981)

 

Artysta czy oportunista?

Dali był też bez wątpienia jedną z najbardziej ekscentrycznych artystów awangardowych. Fantazyjnie podkręcone wąsy (bez których, jak twierdził, "mężczyzna nie jest dostatecznie ubrany"), marynarki tkane nićmi ze szczerego złota, czy ordynarne zachowanie – to znaki rozpoznawcze artysty.  Dalemu zarzucano oportunizm i to, że skandale i dziwactwa są tanimi chwytami artysty stosowanymi w celu przyciągnięcia uwagi ludzi i czerpaniu z tego zysków, czemu Hiszpan zresztą nie zaprzeczał.

Skąd brała się ekstrawagancja artysty? W jednym z wywiadów urodzony 11 maja 1904 roku Dali przyznał, że przez całe życie starał się udowodnić swoją odrębność jako osoby, gdyż jego rodzice uważali go za inkarnację starszego brata, który zmarł tuż po porodzie. Nadali mu nawet to samo imię. Z drugiej strony: Dali słynął z wprowadzania w błąd dziennikarzy.

Omnibus

Jednocześnie trudno odmówić Dalemu geniuszu. Był artystycznym omnibusem: malarzem, pisarzem, dramaturgiem, plakacistą, poetą, scenografem, twórcą biżuterii.

Muzą Dalego była jego ukochana żona Gala, Helena Diakonowa. Zawsze, gdy nie było jej przy nim nosił ze sobą laskę jako symbol obecności żony. - Ktoś obliczył, że Dali namalował swoją żonę w ponad 800 pozach - słyszymy w audycji Marzanny de Latour.

W swojej twórczości Salvador Dali łączył fascynację nurtami awangardowymi z tradycjami malarstwa hiszpańskiego. W ten sposób powstał unikalny styl artysty zawierający się w nurcie surrealizmu, ale przesycony symboliką i mistyką. Jego dzieła weszły do kanonu sztuki światowej i do popkultury. Najsłynniejsze z nich to "Płonąca żyrafa", "Uporczywość pamięci", czy "Chrystus św. Jana od Krzyża". W historii filmu zapisał się jako współtwórca "Psa andaluzyjskiego". 

Salvador Dali zmarł 23 stycznia 1989 roku.

Posłuchaj audycji Marzanny de Latour o słynnym ekscentryku.

bm

Czytaj także

Władysław Podkowiński, czyli "Szał uniesień"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 07:00
120 lat temu, 5 stycznia 1895 zmarł Władysław Podkowiński - malarz i ilustrator, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego impresjonizmu i symbolizmu. Miejsce w panteonie polskich artystów przyniósł mu obraz "Szał uniesień", który miał bardzo burzliwą historię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andy Warhol. Mistrz pop-artu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2023 05:35
– Warhol w swoim najbardziej charakterystycznym okresie nie był kimś, kogo można określić grafikiem – mówiła Andrzejowi Erchardowi w 2002 roku krytyk sztuki Dorota Jarecka. – To był ktoś, kto poszukiwał zarówno w filmie, jak i w malarstwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Giovanni Bellini - poeta pędzla, nauczyciel Tycjana

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2014 13:00
W tej lekcji historii sztuki dr Bożena Fabiani opowiadała o włoskim malarzu rodem z Wenecji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julian Fałat – akwarele wybrał z biedy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2023 05:40
9 lipca 1929 roku zmarł Julian Fałat, jeden z najwybitniejszych polskich akwarelistów, przedstawiciel realizmu i impresjonistycznego pejzażu.
rozwiń zwiń