Historia

Masoneria, czyli wolni murarze

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 06:19
Do masonerii należeli: George Washington, Stanisław August Poniatowski, Tadeusz Kościuszko i wiele innych czołowych postaci z kart historii. Współtworzyli Konstytucję Stanów Zjednoczonych, Konstytucję 3 maja i francuską Deklarację Praw Człowieka i Obywatela. Kim byli wolnomularze?
Audio
  • Wolnomularstwo - audycja Elżbiety Kollat z udziałem prof. Tadeusza Cegielskiego (PR, 30.05.1985).
  • Cyrkiel i węgielnica - audycja z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" (PR, 04.07.2009).
Insygnia masońskie: Cyrkiel i Węgielnica
Insygnia masońskie: Cyrkiel i WęgielnicaFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Wolnomularstwo, inaczej masoneria lub sztuka królewska, powstało w 1717 roku. 24 czerwca z połączenia dwóch stowarzyszeń, sięgającej średniowiecza Korporacji Budowniczych Katedr i okultystycznego Stowarzyszenia Różokrzyżowców powstała Wielka Loża Londynu.

Jakie były wspólne interesy murarzy z rycerzami zakonnymi? Posłuchaj audycji z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".

"Wolnomularstwo nie jest czymś dowolnym, zbędnym, lecz jest koniecznością, mającą swe korzenie w istocie człowieka i cywilizowanego społeczeństwa. Można doń dojść zarówno przez własne rozmyślania, jak i pod czyimś kierownictwem" – tak zdefiniował masonerię wielki pisarz niemieckiego oświecenia Gotthold Ephraim Lessing.

Wolnomularstwo to ponadnarodowy, częściowo tajny ruch etyczny o swoistych strukturach organizacyjnych, który swe pryncypia i idee wyraża za pośrednictwem rozbudowanej symboliki i rytuałów. Wolnomularstwo nie jest jedną organizacją, lecz swoistym nurtem wyznającym pewne przekonania metafizyczne oraz dążącym do moralnego i społecznego doskonalenia człowieka.

Wewnętrznie jest bardzo zróżnicowane, tworzą je zarówno organizacje umiarkowanie liberalne, mistyczno-ezoteryczne, jak i konserwatywno-tradycjonalistyczne. - Wolnomularstwo było jednym z najważniejszych elementów, jakie istniały, jeśli chodzi o komunikację elit społecznych w epoce oświecenia – mówił na antenie PR prof. Roman Dziergwa.

Dlaczego ruch ten popierali władcy, a zwalczał Kościół? Posłuchaj audycji Elżbiety Kollat z udziałem prof. Tadeusza Cegielskiego.

Czytaj także

Stanisław Staszic - oświeceniowy myśliciel, naiwny polityk

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2024 05:35
20 stycznia 1826 roku zmarł Stanisław Staszic, wybitna postać polskiego oświecenia, oświeceniowy myśliciel, miłośnik nauki. Autor broszury, która wywarła wpływ na powstanie Konstytucji 3 maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Thomas Paine i jego "Zdrowy rozsądek"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 06:00
- Historycy przyjmują za wielce prawdopodobne, że każdy umiejący czytać obywatel kolonii zapoznał się z dziełem Paine’a - słyszymy w audycji Jana Owsińskiego z cyklu "Uczeni w anegdocie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

British Museum - dwa miliony lat historii świata i cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 06:06
Największe muzeum Wielkiej Brytanii kryje w sobie zbiory, liczące ponad trzynaście milionów eksponatów, które obrazują dwa miliony lat historii świata i cywilizacji.
rozwiń zwiń