Historia

Rudolf Modrzejewski. Budowniczy wiszących mostów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2024 05:40
Urodzony w Polsce 27 stycznia 1861 roku, wykształcony we Francji, a praktykujący w Stanach Zjednoczonych inżynier doszedł na sam szczyt. Szczeblami na tej drodze były mosty, a dokładnie czterdzieści mostów na największych rzekach kontynentu, w tym 700-metrowego San Francisco-Oakland Bay.
Robotnicy w czasie budowy mostu
Robotnicy w czasie budowy mostuFoto: Wikipedia/domena publiczna

Syn wielkiej aktorki

Urodził się w 1861 roku w Bochni, w kraju biednym i podzielonym przez zaborców, gdzie trudno było przedostać się na społeczny szczyt. W takich okolicznościach zawsze szukano na ziemi miejsca, w którym łatwiej było to uczynić. W XIX wieku to Stany Zjednoczone stwarzały największe możliwości.

Za ocean przybył jako kilkunastoletni chłopiec, podążając za matką, słynną aktorką Heleną Modrzejewską. Głośne wówczas przedsięwzięcie budowy kanału panamskiego zafascynowało młodego Rudolfa. Postanowił zostać inżynierem, a ośrodkiem przodującej techniki był wówczas Paryż.

Rudolf Modrzejewski 1931 r. Źr. Wikipedia/domena publiczna
Rudolf Modrzejewski 1931 r. Źr. Wikipedia/domena publiczna

Stolica świata

W stolicy Francji uzyskał dyplom inżyniera dróg i mostów prestiżowej uczelni Ecole Nationale des Ponts et Chauseés. Jako pracę dyplomową wykonał projekt mostu stalowego przez jedną z wielkich rzek amerykańskich. Wielkie budowle i szerokie arterie, w tym powstająca w tym czasie wieża Eiffla, rozpalały wyobraźnię młodego konstruktora.


Posłuchaj
28:53 rudolf modrzejewski___f 50858_tr_0-0_11780501d2858268[00].mp3 Rudolf Modrzejewski - audycja Krzysztofa Michalskiego z cyklu "Portrety ludzi nauki i techniki".

 

Mocne fundamenty wiedzy

- W Ameryce miał bardzo dobry start. Helena Modrzejewska, jako bardzo znana i wpływowa osoba, zadbała, żeby praktykował u George'a Morrisona, czołowego wówczas inżyniera – mówił na antenie Polskiego Radia Bolesław Orłowski.

Tym samym stał się jednym z najlepiej wykształconych inżynierów w Nowym Świecie. Doświadczenie i mocne fundamenty wiedzy pozwoliły Modrzejewskiemu po kilku latach pomyślnie wykonywać zadania o największej skali trudności.

Budowa jednego z mostów. Źr. Wikipedia/domena publiczna Budowa jednego z mostów. Źr. Wikipedia/domena publiczna

Największe, spektakularne, innowacyjne

Z Morrisonem współpracował przez siedem lat. Zaczynał od wykonywania stalowych elementów ustroju nośnego mostu, by z czasem przejąć obowiązki w biurze projektowym.

W 1893 roku osiadł w Chicago i otworzył własną firmę konstrukcyjną. Zbudował kilkadziesiąt mostów. Największych możliwych rozmiarów i różnego typu. – Był jednym z najwybitniejszych mostowców w dziejach Stanów Zjednoczonych, a więc i świata. Uchodzi za twórcę najbardziej spektakularnego mostu naszych czasów, czyli nowoczesnego mostu wiszącego – opowiadał historyk techniki.

Ukoronowaniem kariery Modrzejewskiego był most Beniamina Franklina, wzniesiony w 1926 roku w Filadelfii. Most na rzece Delawere miał rekordowe wówczas 533 metry rozpiętości.

"Zaprojektowany i zbudowany przez Modrzejewskiego most jest osiągnięciem szczytowym zarówno pod względem rozwiązania konstrukcyjnego, jak i piękna tego niezwykłego dzieła sztuki inżynierskiej" – pisał wybitny inżynier prof. Józef Głomb.

Rudolf Modrzejewski zmarł 26 czerwca 1940. Przed śmiercią powiedział: "Miałem po prostu szczęście. Znalazłem się na właściwym miejscu, we właściwej chwili. Świat, w którym żyłem dojrzał, aby przyjąć moje idee i je ocenić".

mjm/im

Czytaj także

Bracia Lumière. To oni wykonali pierwszą kolorową fotografię

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2023 05:37
- Wkrótce świat oszaleje na punkcie koloru i odpowiedzialni za to będą Lumiere’owie – deklarował amerykański fotograf Alfred Stieglitz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robert Fulton. Malarz, który zrewolucjonizował żeglugę

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 05:45
258 lat temu w Little-Britain w Pensylwanii przyszedł na świat Robert Fulton. Amerykański malarz, inżynier i wynalazca był konstruktorem pierwszego statku parowego oraz okrętu podwodnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ève Curie. Córka noblistki, podróżniczka wśród wojowników

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 05:59
– Urodziłam się, kiedy moja matka miała 37 lat. Mojego ojca nie pamiętam – mówiła na początku swoich radiowych wspomnień Ève Curie Labouisse. Historia życia młodszej córki Marii Skłodowskiej-Curie jest długa i fascynująca. Są w niej i kariera pianistki, i pisarki, i korespondentki podczas II wojny, a także praca w strukturach UNICEF i NATO.
rozwiń zwiń