Historia

Ignacy Skowron – ostatni obrońca Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 06:01
Westerplatte to symbol bohaterskiej i nierównej walki Polski z hitlerowskim agresorem we wrześniu 1939 roku. Polska placówka broniła się siedem dni, zamiast przewidzianych w rozkazach dwunastu godzin. Posłuchaj wspomnień najdłużej żyjącego obrońcy Westerplatte.
Audio
  • Ignacy Skowron wspomina obronę Westerplatte - audycja z cyklu "Sygnały Dnia" . (PR, 1.09.2009)
  • Ignacy Skowron o obronie Westerplatte - fragment audycji z cyklu "Sygnały dnia". (PR, 1.09.2010)
Westerplatte po zakończeniu walk, 9 września 1939
Westerplatte po zakończeniu walk, 9 września 1939Foto: Wikipedia/Bundesarchiv/CC

24 lipca 1915 urodził się Ignacy Skowron, żołnierz Wojska Polskiego i uczestnik kampanii wrześniowej. Najdłużej żyjący obrońca Westerplatte.

Ze szczegółami pamięta każdy z siedmiu dni obrony legendarnej stanicy. 1 września 1939 nad ranem pełnił służbę wartowniczą.

- Byłem wyznaczony na zastępcę dowódcy warty w wartowni nr 2. Po godzinie czwartej wyszedłem sprawdzić posterunki. Patrzyłem przez lornetkę. Gdy patrzyłem na stojący w zatoce krążownik [Schleswig-Holstein – red.] na Westerplatte spadł pierwszy pocisk – wspominał na antenie Polskiego Radia Ignacy Skowron.

Major Skowron broniąc Westerplatte, od 1 do 7 września nie schodził z wartowni. Bez łączności i zaopatrzenia żołnierze walczyli z przeważającymi siłami Wehrmachtu. – Nikt nie myślał o kapitulacji, ale też nikt nie myślał, że wyjdzie stamtąd żywy – opowiadał świadek historii.

Ignacy Skowron zmarł 5 sierpnia 2012, jako ostatni z obrońców Westerplatte. Posłuchaj, co mówił w 70. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej.

Czytaj także

Westerplatte. Zamiast 12 godzin walczyli 7 dni

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 06:00
Siódmy dzień walk był dniem ostatecznym. 7 września 1939 zabrakło amunicji, a żołnierze byli skrajnie wyczerpani fizycznie. Major Henryk Sucharski podjął decyzję o kapitulacji. Zdawał sobie sprawę, że dalsza walka przyniosłaby tylko kolejne ofiary.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Franciszek Dąbrowski. "Gdyby nie Dąbrowski, nie byłoby historii Westerplatte"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 05:54
Był potomkiem twórcy Legionów Polskich we Włoszech, generała Henryka Dąbrowskiego. Takie pochodzenie zobowiązywało. Franciszek Dąbrowski co najmniej dorównał w zasługach dla kraju swojemu przodkowi.
rozwiń zwiń