Historia

Wisła-Cracovia. Pierwsza transmisja meczu w dziejach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 05:50
22 września 1929 roku Radio Kraków przeprowadziło pierwszą w kraju transmisję meczu piłkarskiego.
Mecz piłki nożnej Wisła Kraków - Cracovia w Krakowie, wrzesień 1934 r.
Mecz piłki nożnej Wisła Kraków - Cracovia w Krakowie, wrzesień 1934 r.Foto: NAC

Derbowy mecz Wisły Kraków i Cracovii na zawsze miał wpisać się w annały polskiego sportu i radiofonii. Zaciekawienie opinii publicznej nadawaniem przez najstarszą rozgłośnię regionalną Polskiego Radia na żywo audycji relacjonującej spotkanie uzmysławiają doniesienia prasowe.


Posłuchaj
34:08 historia polskiego radia.mp3 Historia Radia Kraków w audycji z cyklu "Historia Polskiego Radia" Ireny Thune-Sagan. (PR, 6.11.1994)

 

"Spotkanie tych dwu czołowych drużyn z grodu podwawelskiego rozstrzygnie o szansach obu klubów na zdobycie najzaszczytniejszego tytułu mistrza Polski (…). Nic przeto dziwnego, iż nawet radiostacja krakowska, zważywszy znaczenie tych zawodów zdecydowała się transmitować pewną część meczu ze względu na zainteresowanie niemi w całym kraju, by choć w części oddać wrażenia powyższych zawodów tym, którzy z dala będą od siedziby zawodów" – relacjonowała rubryka "Kurjer sportowy" w jednym z przedwojennych tytułów.

Spotkanie zakończyło się wynikiem 5 do 1 dla Wisły. Bramki po stronie zwycięzców strzelili: Henryk Reyman (3 bramki), Stanisław Czulak i Mieczysław Balcer. Autorem honorowego gola dla Cracovii był Karol Kossok. Na wysoki wynik wpływ miały dwa czynniki: Wisła była u szczytu formy, a ponadto jej sojusznikiem był silny wiatr, który wiał w twarz zawodnikom Cracovii.

Miesiąc wcześniej, 11 sierpnia 1929, poznańska rozgłośnia nadała pierwszą w historii Polskiego Radia relację na żywo ze spotkania piłkarskiego Warta Poznań - Philips Eindhoven. Pojedynek komentował Ludomir Budziński.

- Najbardziej bawiło mnie, jak koledzy gracze po każdym golu patrzyli na mnie, jak ja reaguję na bramkę - wspominał pionier dziennikarstwa sportowego. Więcej o poznańskiej rozgłośni czytaj tutaj.

Transmisje stały się specjalnością przedwojennego radia w Krakowie. Rozgłośnia wsławiła się m.in. wielogodzinną relacją z pogrzebu marszałka Józefa Piłsudskiego na Wawelu. Jakie inne specjalne audycje przygotowywał zespół Radia Kraków? Posłuchaj audycji Ireny Thune-Sagan z cyklu "Historia Polskiego Radia".

Kliknij w obrazek i dowiedz się więcej o historii Polskiego Radia:

src=" //static.prsa.pl/18c6af74-3478-4b75-bc41-37b63c3bea80.file"

bm


Czytaj także

Feliks Gwiżdż. Góral, radiowiec, męczennik

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2023 05:40
Ten rzecznik regionalizmu podhalańskiego, polityk i dziennikarz poświęcił życie dla swojego regionu i ojczyzny. Zapłacił za to najwyższą cenę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Kaziów - niewidomy pisarz i twórca słuchowisk

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2015 06:00
W czasie wojny jako młody żołnierz stracił wzrok i ręce, a mimo to tworzył słuchowiska radiowe dla Polskiego Radia i pisał książki. Urodził się 90 lat temu, 13 września 1925.
rozwiń zwiń
Czytaj także

43 lata temu przywrócono transmisje mszy świętych w Polskim Radiu [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 05:52
21 września 1980 roku, na antenę Polskiego Radia powróciły transmisje mszy świętych - po przerwie trwającej od 1949 roku.
rozwiń zwiń