Historia

Aniela Steinsbergowa. Niezłomna obrończyni człowieka

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 05:40
22 grudnia 1988 roku zmarła Aniela Steinsbergowa, adwokat, obrońca w procesach politycznych. Niezwykle ważna postać dla wszystkich walczących o prawa człowieka w Polsce.
Aniela Steinsbergowa w 1981 roku
Aniela Steinsbergowa w 1981 rokuFoto: PAP/Tomasz Michalak

Posłuchaj
02:26 Steinbergowa.mp3 Sylwetka Anieli Steinsbergowej w audycji z cyklu "Fakty, wydarzenia, opinie". (RWE, 23.12.1988)

 

W II Rzeczpospolitej występowała jako obrońca w procesach komunistów i robotników. Broniła strajkujących pracowników krakowskiej fabryki Semperit po zajściach w 1936 roku.

W czasie II wojny światowej czynnie włączyła się w działalność Rady Pomocy Żydom. Wyszukiwała kryjówki dla uciekających z getta Żydów. Bezpośrednio po zakończeniu wojny była obrońcą w procesach politycznych ludzi podziemia.

W 1956 roku wystąpiła jako inicjatorka dużej społecznej akcji na rzecz rehabilitacji członków Armii Krajowej. Została adwokatem Kazimierza Moczarskiego w jego głośnym procesie. Swoje doświadczenia opisała w książce "Widziane z ławy obrończej".

W 1968 roku Aniela Steinsbergowa broniła aresztowanych w marcu studentów, między innymi Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego. Zainicjowała wiele akcji petycyjnych, stanowiących wówczas ważny element działań opozycji antykomunistycznej.

Dowiedz się więcej

Była współzałożycielką Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej KOR. Prowadziła Komisję Redakcyjną. Na początku lat osiemdziesiątych rozpoczęła aktywną działalność w organizacji Patronat nad Więźniami.

Do końca życia, nawet ciężko chora, stale szukała możliwości pomocy tym, którzy zostali pozbawieni swoich praw. Jej ostatnim dziełem był tekst, będący komentarzem do aktu oskarżenia w procesie KOR. 

mjm

Czytaj także

Jan Józef Lipski. Bojownik o prawa człowieka

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2023 05:50
– Kształcił siebie i innych, krzewił potrzebę świadomości obywatelskiej opartej na poszanowaniu praw człowieka. Promieniował optymizmem nawet wtedy, gdy nadzieja załamywała ręce – mówił o Janie Józefie Lipskim Tadeusz Nowakowski na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

17 grudnia 1970 - Czarny Czwartek na Wybrzeżu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 06:00
Najkrwawszy dzień robotniczego protestu na Wybrzeżu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 08:00
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981, decyzją Rady Państwa wprowadzono stan wojenny.
rozwiń zwiń