Historia

Jack London – poszukiwacz przygód

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 05:35
Twórczość Jacka Londona wyraża zasadnicze cechy jego osobowości i w artystyczny sposób odzwierciedla przeżycia pisarza. Jego książki to przede wszystkim wartka akcja, liczne przygody, niespodziewane zwroty wydarzeń, ciekawi ludzie i nieznane kraje.
Jack London, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Jack London, fot. Wikimedia Commons/domena publicznaFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

147 lat temu, 12 stycznia 1876 w San Francisco urodził się Jack London.

Książę piratów

Syn irlandzkiego awanturnika i astrologa dzieciństwo spędził w wielkiej biedzie. Niedostatek zmusił go do wczesnego zarobkowania. Chwytał się każdego zajęcia i poznawał uliczne życie portowego miasta. Jednocześnie pochłaniał tomy pełne opisów przyrody morskich podróży i odkrywczych wypraw.

W młodym Londonie narodziło się marzenie o wielkiej przygodzie. Został nielegalnym poławiaczem ostryg. Brawura, z jaką poruszał się po zatoce, zuchwałe wyprawy, a także awanturniczy tryb życia sprawiły, że 16-letni Jack London otrzymał przydomek "księcia piratów ostrygowych".


Posłuchaj
11:39 jack london - poszukiwacz przygód___fl 10785_tr_0-0_119734625b828a94[00].mp3 Jack London - biografia pisarza w audycji Alicji Seligi z cyklu "Przed spektaklem". (PR, 10.05.1987)

 

Debiut literacki

Wkrótce chęć poszukiwania przygód i mocnych wrażeń zaprowadziły go na drugą stronę barykady. W szeregach portowej milicji ścigał tych, do których sam niedawno należał.

W końcu zaciągnął się na szkuner i wyruszył na studniowy połów fok u wybrzeży Korei, Japonii i Syberii. Na statku pilnie słuchał opowieści starych wilków morskich i czytał zabrane ze sobą książki.

Po powrocie do San Francisco przyszedł czas na debiut literacki. W 1893 roku przypadkowo dowiedział się o ogłoszonym przez jedno z czasopism konkursie na opowiadania. Wysłał do redakcji nowelę "Tajfun u wybrzeży Japonii", za którą niespodziewanie otrzymał pierwszą nagrodę.

Odniesiony sukces nie wpłynął jednak na zmianę jego trybu życia. Wciąż pracował jako robotnik, a każdą wolną chwilę poświęcał na dokształcanie.

Niespokojny duch

Pasja poszukiwacza przygód skierowała go do Waszyngtonu, gdzie wraz z 1,5 tysięczną armią trampów szukał pomocy i rozwiązania problemu bezrobotnych.

Po tych doświadczeniach, w wieku 19 lat, powrócił do szkoły. Dzięki wytrwałości i zdumiewającym zdolnościom zdał egzamin i rozpoczął naukę na Uniwersytecie Berkeley. W ciągu semestru poznał dzieła Spencera, Darwina, Marksa i Nietzschego, które wraz z życiowym doświadczeniem ukształtowały oblicze i charakter jego prozy.

W 1897 roku Jack London, wraz z tysiącami Amerykanów ogarniętych gorączką złota, wyruszył na podbój Alaski. Do Klondike nie dotarł, ale podczas podróży poznał życie traperów i szulerów, ludzi twardych i zdecydowanych na wszystko. Te postaci wkrótce ożyły w jego powieściach.

Niezrealizowane marzenie

Wrócił do Kalifornii, gdzie począł spisywać swoje przygody. Pierwszy zbiór opowiadań: "Syn wilka" przyniósł mu sławę piewcy brutalnego życia na Alasce, a jego popularność ugruntował następna książka zatytułowana "Bóg ojców jego".

Zdobył uznanie krytyki literackiej, widzącej w nim artystę, który ukazał wielkość i poezję tajemniczej północy oraz tragizm i komizm zmagań człowieka z przyrodą. Kolejne tomy prozy przynosiły mu coraz większą popularność i dochody.

Postanowił zrealizować swoje marzenia o podróży dookoła świata. Powalony przez chorobę musiał jednak przerwać swą wyprawę w Australii. Załamał się, zmarł w wieku 40 lat. Istnieje podejrzenie, że popełnił samobójstwo.

W trakcie krótkiego życia napisał około 50 powieści, wiele opowiadań, reportaży i esejów. Do najsłynniejszych należą "Zew krwi" i "Biały Kieł", a także "Wilk morski", którego bohater ucieleśnia koncepcją nadczłowieka, wyznając i stosując absolutny, amoralny egoizm. Najwybitniejszym dziełem Jacka Londona jest jednak jego literacka autobiografia zatytułowana "Martin Eden".

Jack London w  swej życiowej szamotaninie, w nieustannych zmianach zajęć, w wielu podróżach szukał przede wszystkim przygody, którą później apoteozował w swojej twórczości.

O życiu i twórczości Jacka Londona dowiedz się więcej z audycji Alicji Seligi.

mjm


Czytaj także

"Moby Dick". Wielka powieść Hermana Melville’a

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 05:35
Przerażające widowisko kryje w sobie większy sens, który przerasta miarę zwykłego opowiadania o dziejach nieszczęśliwej wyprawy wielorybniczej. Zaciekła walką między kapitanem Ahabem a potwornym wielorybem staje się alegoryczną wykładnią zmagań człowieka z własnym losem.
rozwiń zwiń