Historia

Molier – bawiąc uczyć

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 06:03
Molier ośmieszał wszystko i wszystkich. Jego życie parokrotnie było zagrożone przez to, jak zuchwale dobierał się do różnych współczesnych tematów. Jednocześnie zaś uparcie wierzył w moralizatorską rolę teatru.
Audio
  • Molier - audycja z cyklu "Teatr zwierciadłem epoki". (PR, 1.02.1979)
Molier, portret Nicolasa Mignarda z 1658 roku
Molier, portret Nicolasa Mignarda z 1658 roku Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

17 lutego 1673 zmarł Molier (wł. Jean Baptiste Poquelin), francuski komediopisarz i aktor.

Jeden z największych artystów w historii Europy pochodził z rodziny mieszczańskiej. Po ukończeniu studiów prawniczych, zrezygnował z kariery i wraz z Magdaleną Bejart założył wędrowną trupę aktorską. Wystawiali odkryte po latach farsy średniowieczne. Sztuki nie cieszyły się zbytnim powodzeniem. W tym czasie Molier trafił do więzienia za długi.

Przełomowym wydarzeniem w życiu Moliera było wystawienie w 1659 roku w Paryżu komedii "Pocieszne wykwintnisie". Sztuka wyśmiewająca salonową przesadę ówczesnej Francji odniosła ogromny sukces i spotkała się z uznaniem samego króla Ludwika XIV.

Molier ośmieszał wszystko i wszystkich. Jego sztuki były powodem wielkich awantur. Życie Moliera było parokrotnie zagrożone przez to, jak zuchwale dobierał się do różnych współczesnych mu tematów.

Jednocześnie zaś uparcie wierzył w moralizatorską rolę teatru. Wystawiane przez niego komedie cechowały się wysokimi walorami artystycznymi i niezachwianą wiarą w ludzi, ich rozum i zdolność do przezwyciężania zła.

Ten nie tylko utalentowany aktor i pisarz, ale też mądry i oczytany człowiek, zmarł robiąc to, co umiał najlepiej. Podczas wystawiania na scenie teatru sztuki "Chory z urojenia".

O życiu i twórczości Moliera posłuchaj w audycji z cyklu "Teatr zwierciadłem epoki".


Zobacz więcej na temat: Francja HISTORIA Molier