Historia

André Gide - "być doskonale szczerym"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 06:03
Gide od początku budził skrajne emocje. Jedni go bardzo cenili i zachwycali się jego twórczością. Inni nie znosili, bądź byli zazdrośni. Dzięki swojej fortunie, był niezależny. Na każdy temat miał swoje własne zdanie, dużo podróżował i dobierał sobie przyjaciół wedle własnego uznania.
Audio
  • Andre Gide - audycja Ewy Stockiej-Kalinowskiej z cyklu "Od faktów do fikcji". (PR, 24.11.2009)
Andr Gide w 1920 roku, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
André Gide w 1920 roku, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

19 lutego 1951 zmarł André Gide, jeden z najsłynniejszych pisarzy pierwszej połowy XX wieku, laureat literackiej Nagrody Nobla i autor kontrowersyjnych książek.

André Gide nie mieścił się w ramach zakreślonych przez poprawność mieszczańską. Przeżył kilka epok. Schyłek symbolizmu, belle époque oraz katastrofę I i II wojny światowej.

Pochodził z zamożnej rodziny mieszczańskiej. Odebrał staranne wychowanie w duchu protestanckim. Ukończył elitarną szkołę alzacką. Tak wkroczył w świat literacki ówczesnej Francji.

Jego twórczość można podzielić na dwa zasadnicze etapy. Do 1914 roku, czyli momentu ukazania się "Lochów Watykanu", możemy mówić o okresie krytycznym. W tym czasie Gide w swoich utworach demaskował i piętnował różne wady społecznej moralności.

Okres I wojny światowej był dla Gide’a czasem rozliczeń z samym sobą i własną twórczością. Postanowił oficjalnie ujawnić swój homoseksualizm. Opublikowanie "Korydona" było skandalem.

Gide od początku budził skrajne emocje. Jedni go bardzo cenili i zachwycali się jego twórczością. Inni nie znosili, bądź byli zazdrośni. Dzięki swojej fortunie, był niezależny. Na każdy temat miał swoje własne zdanie, dużo podróżował i dobierał sobie przyjaciół wedle własnego uznania.

Mimo wszystkich swoich przywar i skandali, które wywoływał, nie ulega wątpliwości, że Gide należał do elity literackiej tamtej epoki. Był ceniony i wielbiony już za życia, szczególnie przez młodzież, która w jego książkach szukała odpowiedzi na pytania: jak żyć i jak rozwiązywać problemy? W przypadku Gide’a mówi się o tworzeniu nowego humanizmu.

Zatem, o ile pierwszy okres twórczości Gide’a to czas krytyki i odrzucania wartości, to w drugim skupił się na budowie nowych fundamentów. Powieścią "Fałszerze" odniósł się do aktualnej sytuacji społecznej i politycznej Europy.

Wyruszył w podróż do Czadu i Konga. We francuskich koloniach odkrył rzeczy straszne. W swoich relacjach opisał potworne niewolnictwo, jakie panowało we francuskich przedsiębiorstwach w Afryce podzwrotnikowej.

Po powrocie wywołał żywą polemikę we francuskiej prasie, dzięki czemu doprowadził do powstania komisji parlamentarnej dla zbadania jego doniesień i w konsekwencji opracowania Karty Praw Pracownika w przedsiębiorstwach kolonialnych.

W latach 30. XX wieku był zafascynowany ideologią Związku Sowieckiego, choć sam nigdy nie był komunistą i nie należał do partii. Wydawało mu się, że nowy typ społeczeństwa, realizowanego po rewolucji październikowej daje swobodę ducha, o której pisał w swoich dziełach.

Podróż do ZSRS rozwiała jego nadzieje. Przyjęto go z honorami, lecz szybko zorientował się, że służy do celów propagandowych. Natychmiast zauważył też prawdziwe oblicze opresyjnego reżimu. Wrażenia ze swojej podróży opisał w słynnej książce "Powrót z ZSRR".

O życiu i twórczości André Gide’a posłuchaj w audycji "Od faktów do fikcji".


Czytaj także

Blaise Cendrars – obieżyświat

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 06:03
Pisarz o wielkiej wyobraźni. Los sprawił, że spotykał w swoim życiu wszystkich. Od rewolwerowca Ala Jenningsa, po Charliego Chaplina, z którym mieszkał w jednym pokoju i pracował w tym samym music-hallu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Molier – bawiąc uczyć

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 06:03
Molier ośmieszał wszystko i wszystkich. Jego życie parokrotnie było zagrożone przez to, jak zuchwale dobierał się do różnych współczesnych tematów. Jednocześnie zaś uparcie wierzył w moralizatorską rolę teatru.
rozwiń zwiń