Historia

Allan Dulles. Człowiek, który obalał rządy

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2023 05:30
- To, co było dziełem Dullesa, to nacisk na działania operacyjne w CIA. Badacze, którzy zajmują się historią Centralnej Agencji Wywiadowczej twierdzą, że miało to związek z doświadczeniami wojennymi Dullesa - mówił prof. Krzysztof Michałek na antenie Polskiego Radia.
Allan Dulles, źr. Wikimedia Commonsdp
Allan Dulles, źr. Wikimedia Commons/dp

70 lat temu, 26 lutego 1953 roku, Allan Dulles został szefem Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). W pierwszych latach zimnej wojny był jedną z tych osób, które rozstawiały pionki na szachownicy polityki międzynarodowej.

Negocjował z Himmlerem

Allan Dulles działał w trakcie II wojny światowej jako agent wywiadu Stanów Zjednoczonych w Szwajcarii. Był stosunkowo bezpieczny w neutralnym kraju, a zarazem miał dostęp do przeciwników Hitlera w Niemczech oraz do dygnitarzy III Rzeszy. Prowadził rozmowy z wysłannikami samego Himmlera.

- Tajne negocjacje dotyczyły m.in. możliwości zakończenia wojny na froncie włoskim na nieco innych warunkach niż zostało to ustalone w Teheranie, czyli bezwarunkowej kapitulacji – mówił prof. Krzysztof Michałek w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". - Odegrał dość istotną rolę w pozyskiwaniu przez USA informacji. Jedną z nich były dane na temat ośrodka badań balistycznych w Peenemünde.

Na czym zależało wywiadowi USA w wojnie szpiegów? Dowiesz się z audycji.


Posłuchaj
15:28 allan dulles___4076_96_iv_tr_0-0_108094181dbe1003[00].mp3 Rozmowa red. Sławomira Szofa z prof. Krzysztofem Michałkiem na temat Allana Dullesa w audycji z cyklu "Postacie XX wieku". (PR, 22.09.1996)

 

Zaufany Eisenhowera

Jego kariera nabrała tempa w 1953 roku, po zwycięstwie w wyborach prezydenckich Dwighta Eisenhowera. Prominentne stanowisko zajmował też jego starszy brat - John Foster Dulles.

- Obaj bracia Dulles odegrali istotną rolę w dziejach amerykańskich, a dokładniej w administracji Dwighta Eisenhowera. Wówczas John Foster był sekretarzem stanu, natomiast Allan Dulles został szefem Centralnej Agencji Wywiadowczej – wyjaśniał amerykanista.

Architekt CIA

Allan Dulles był jednych z architektów zimnowojennej działalności CIA. Na czas jego władzy w Agencji przypada okres najbardziej wzmożonej działalności operacyjnej amerykańskiego wywiadu. Profesor Krzysztof Michałek wymieniał w audycji imponującą listę dokonań CIA w tym okresie, w tym - wspieranie zagranicznych polityków i obalanie rządów.

Dulles odszedł ze stanowiska po 8 latach, w następstwie porażki największej operacji, jaką organizował, czyli lądowania w Zatoce Świń przeszkolonych przez CIA Kubańczyków i próby obalenia rządów Fidela Castro.  

bm


Zobacz więcej na temat: CIA HISTORIA USA
Czytaj także

Kryzys kubański – świat na skraju wojny

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 05:36
- Stany Zjednoczone nie mogą tolerować świadomego oszustwa i atomowych gróźb w żadnej części świata. Naród amerykański nie uznaje pokoju za wszelką cenę - powiedział prezydent USA, John F. Kennedy wprowadzając blokadę morską Kuby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajne przez poufne. Co wiedział John Edgar Hoover?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 05:30
- Tajemnica jego wieloletniego panowania w FBI wynikała nie tylko z jego osobowości - mówił amerykanista, prof. Krzysztof Michałek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

James Ellroy. Wszystkie brudy Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 15:28
W "Dwukropku" porozmawiamy o amerykańskim pisarzu Jamesie Ellroyu przy okazji polskiej premiery jego nowej powieści "Perfidia".
rozwiń zwiń