Historia

Joanna Kastylijska - szaleństwo z miłości

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 06:08
Zazdrosna o niewiernego męża Filipa I Pięknego oszalała. Legenda głosi, że obłąkana z rozpaczy nie pozwoliła pochować zmarłego męża, wożąc trumnę z jego zabalsamowanym ciałem po całej Hiszpanii przez 14 lat. Wierzyła w jego zmartwychwstanie.
Audio
  • Joanna Szalona - audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego". (PR, 21.04.2012)
Oddanie Joanny wobec najbliższych osób uczyniło z niej symboliczną ofiarę miłości i polityki, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Oddanie Joanny wobec najbliższych osób uczyniło z niej symboliczną ofiarę miłości i polityki, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

12 kwietnia 1555 zmarła Joanna I Kastylijska, królowa Kastylii i Aragonii zwana Joanną Szaloną.

Córka Ferdynanda Aragońskiego i Izabeli Kastylijskiej - katolickich monarchów Hiszpanii, którzy ustanowili w Kastylii inkwizycję, ale też stworzyli jedno z największych imperiów kolonialnych w historii.

W wieku 17 lat wyszła za mąż za Filipa I Pięknego z dynastii Habsburgów. Szansę na odziedziczenie tronu miała niewielkie. Zadecydował przypadek. Na przełomie XV i XVI wieku w Hiszpanii miała miejsce seria tajemniczych zgonów. Po śmierci starszego rodzeństwa Joanna została sukcesorką tronu hiszpańskiego, a Habsburgowie stali się najpotężniejszą dynastią w Europie.

Małżeństwa na szczytach władzy były w owych czasach czystą polityką, opartą na korzyściach, nie uczuciach. Romantyczna miłość Joanny do jej niewiernego męża została potraktowana jak szaleństwo.

Ambicje polityczne Filipa Pięknego budziły niepokój na hiszpańskim dworze. Izabela Kastylijska na łożu śmierci próbowała przekazać władzę swemu mężowi, czemu sprzeciwiła się kastylijska szlachta. Królową została Joanna, co de facto oznaczało rządy Filipa i Habsburgów.

Przedwczesna śmierć króla i obłędna rozpacz Joanny ponownie zaburzyły polityczny układ sił w Europie. Do gry powrócił Ferdynand Aragoński. Przejął władzę w jej imieniu, a obłąkaną córkę uwięził w zamku przy klasztorze Santa Clara w Tordesillas.

Spędziła tam kolejne 50 lat, będąc bezwolnym narzędziem w rozgrywkach politycznych kastylijskiego dworu. Nigdy nie została pozbawiona formalnie władzy, będąc pierwszą pełnoprawną królową połączonego królestwa Kastylii i Aragonii. Do swojej śmierci czuwała przy zabalsamowanych zwłokach Filipa Pięknego, nie pozwalając nikomu zbliżyć się do ciała.

Posłuchaj audycji z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Hiszpania
Czytaj także

Hernán Cortés – zdobywca ziem i dusz

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 05:30
Hiszpański zdobywca Meksyku swoje rządy zaprowadzał krwią, ziemią i ogniem. Po podbiciu imperium Azteków napełnił całą komnatę złotem, ale zmarł w nędzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomás de Torquemada – egzekutor jedynej prawdziwej wiary

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 06:09
– To ojciec myślenia policyjnego. Bez niego nie byłoby Dzierżyńskiego, Jeżowa i NKWD. Kłopoty też miałby Himmler i Gestapo – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miguel Cervantes – przeciw marzycielstwu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 06:07
Oszalały szlachcic Don Kichot i jego sługa Sancho Pansa to dwa typy bohaterów wymyślone na użytek przeprowadzenia pewnego wywodu o wyższości zdrowego rozsądku nad bezpłodnym marzycielstwem, oderwaniem od rzeczywistości.
rozwiń zwiń