Historia

Wojna stuletnia – rywalizacja angielsko-francuska

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 06:07
Współczesna narracja o wojnie stuletnie została całkowicie zdominowana przez narrację anglosaską. Według niej wojna stuletnia to pasmo wielkich zwycięstw Anglii i ciągłe klęski Francji. Skoro jednak było tak dobrze, to dlaczego konflikt trwał przeszło sto lat?
Audio
  • Wojna stuletnia - audycja z cyklu "Kryzys wieku średniego". (PR, 1.11.2015)
Bitwa pod Azincourt na XV-wiecznej miniaturze
Bitwa pod Azincourt na XV-wiecznej miniaturzeFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

24 maja 1337 roku król Francji Filip VI Walezjusz ogłosił konfiskatę angielskiego lenna Gujenny, co rozpoczęło wojnę stuletnią.

Wojna stuletnia naprawdę trwała lat 116 i była to nie jedna wojna, a seria konfliktów zbrojnych toczonych z przerwami pomiędzy królestwami Anglii i Francji.

Régine Pernoud, francuska mediewistka, jako przyczynę wybuchu wojny wskazuje Eleonorę Akwitańską, którą nazywa odpowiednikiem Heleny Trojańskiej. Małżeństwo dziedziczki Akwitanii z hrabią Andegawenii i przyszłym królem Anglii Henrykiem II Plantagenetem w 1152 roku stworzyło zupełnie nową sytuację geopolityczną między Anglią i Francją. Nie dość, że król angielski stał się najpotężniejszym wasalem Francji, pod którego władzą znalazła się połowa francuskiego królestwa, to ów mariaż stworzył podstawę angielskich pretensji do francuskiej korony.

Takiej interpretacji wydarzeń przeciwny jest dr hab. Jerzy Pysiak z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, który na antenie Polskiego Radia podkreślał, że od tych wydarzeń do wybuchu wojny minęło blisko 200 lat. Zdaniem historyka konflikt miał podłoże w kryzysie sukcesyjnym, jaki dotknął Francję w pierwszej połowie XIV wieku. Bezpotomna śmierć synów Filipa Pięknego sprowokowała angielskiego króla Edwarda III do wysunięcia pretensji do francuskiego tronu.

Wszelkiej maści dyskusje prawne, dyplomatyczne, traktatowe, a także zawiłości dynastyczne i wreszcie konflikty miały miejsce w ciągu następnego stulecia w stosunkach angielsko-francuskich. To czas wielkich bitew, legendarnych zwycięstw i sromotnych klęsk. Wewnętrznych niepokojów, buntów, politycznych rozgrywek i nieoczekiwanych zmian aliansów.

Współczesna narracja o wojnie stuletnie została całkowicie zdominowana przez narrację anglosaską. Według niej wojna stuletnia to pasmo wielkich zwycięstw Anglii i ciągłe klęski Francji. Skoro jednak było tak dobrze, to dlaczego konflikt trwał przeszło sto lat?

O genezie, skutkach i punktach zwrotnych wojny stuletniej posłuchaj w audycji z cyklu "Kryzys wieku średniego".

Czytaj także

Przekleństwo templariuszy rzucone na papieża i króla

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 05:35
18 marca 1314 roku w Paryżu spłonęli na stosie przełożeni zakonu templariuszy, w tym jego ostatni wielki mistrz Jakub de Molay. Przekleństwo rzucone przez objętego płomieniami rycerza spełniło się bardzo szybko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oblężenie Orleanu – misja Joanny d’Arc

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 06:00
12 października 1428 wojska angielskie rozpoczęły oblężenie Orleanu. Wydarzenia mające w latach 1428–1429 stanowiły punkt zwrotny wojny stuletniej toczonej pomiędzy Francją a Anglią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa pod Azincourt. Mentalna porażka Francji

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 19:00
- Rycerstwo francuskie nie potrafiło zrozumieć, że dawno minęły czasy, gdy jego pojedyncza szarża mogła przynieść zwycięstwo w bitwie - skomentował jedno z najkrwawszych wydarzeń wojny stuletniej prof. Jerzy Pysiak.
rozwiń zwiń