Historia

Andrzej Sadowski - mistrz scenografii

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 05:35
– Niejednokrotnie bywało tak, że jak podnosiła się kurtyna rozlegały się brawa, właśnie dla tej scenografii. A on sobie spokojnie siedział gdzieś w pracowni – mówił na antenie Polskiego Radia na temat pracy słynnego autora dekoracji i kostiumów poeta Józef Pless.
Andrzej Sadowski, scenograf, w pracowni, fot. Edward Hartwig, źr. NAC
Andrzej Sadowski, scenograf, w pracowni, fot. Edward Hartwig, źr. NAC

25 czerwca 1926 roku urodził się Andrzej Sadowski, wybitny scenograf i kostiumolog.

Urodził się we Lwowie, ale od piątego roku życia mieszkał w Warszawie, walczył w Powstaniu Warszawskim. Pierwsze kroki w plastycznym i teatralnym świecie stawiał w Krakowie. To tam, pod koniec niemieckiej okupacji, pobierał pierwsze lekcje sztuki scenografii od Jana Kosińskiego, wybitnego scenografa. Posłuchaj archiwalnych nagrań wspomnień Andrzeja Sadowskiego.

Debiutował w 1945 roku w Krakowie, przygotowując dekoracje do "Rewii Polskiej Ballady" w Krakowie. Wkrótce potem, na wieść o otwarciu Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Warszawie, przeniósł się do stolicy. W 1954 roku uzyskał dyplom stołecznej Akademii Sztuk Pięknych.

- Właściwie całe studia zaliczyłem robiąc już coś w różnych teatrach - wspominał Andrzej Sadowski. Archiwalne nagranie zostało wykorzystane w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Sezon na Dwójkę".


Posłuchaj
29:02 andrzej sadowski _sadzio__.mp3 Andrzej Sadowski "Sadzio" - audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Notatnik Dwójki". (PR, 19.08.2013)

 

Przez lata był związany z Teatrem Ludowym, Teatrem Dramatycznym, Teatrem Ateneum i Teatrem Narodowym. Współpracował z teatrami w Poznaniu i Wrocławiu. Pracował też w teatrach w mniejszych miastach.

- Ojciec nie lubił słowa artysta, wolał określenie rzemieślnik – podkreślał syn scenografa, Jakub Sadowski w programie Hanny Marii Gizy z cyklu "Notatnik Dwójki".

W 1971 roku zaczął współpracę z Warszawską Operą Kameralną. Zasłynął jako twórca niezwykłych dekoracji i kostiumów. Zasłynął jako współtwórca oper kameralnych i autor niezwykłych dekoracji, jak np. ta do "Joanny D’Arc Arthura Honeggera. Posłuchaj wspomnień Sadowskiego o tej inscenizacji.

- Jego scenografie były bardzo rozwichrzone, projekty były bardzo malarskie i nieuporządkowane, podobnie jak tryb jego pracy, natomiast on sam był nienagannym gentlemanem – mówił Marek Weiss, reżyser i wieloletni współpracownik Sadowskiego.

Współtworzył i przez wiele lat, aż do 2000 roku, kierował Katedrą Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

- Nie uważał siebie za artystę, za osobę namaszczoną, która musi pozostawić po sobie ślad na Ziemi – mówiła żona Andrzeja Sadowskiego, Joanna Kasprzycka-Sadowska.


Posłuchaj
60:07 sadzio - andrzej sadowski___547_09_ii_tr_0-0_113452491af2e0da[00].mp3 Audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Sezon na Dwójkę" zawierająca archiwalne nagranie wspomnień wielkiego scenografa. (PR, 27.08.2009)

 

Tymczasem pozostawił po sobie 425 realizacji w teatrach dramatycznych i operowych. Zmarł 9 czerwca 2009.

bm

Czytaj także

Tadeusz Kantor: artysta jest poza społeczeństwem

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 05:55
- Moja sztuka nie jest wizerunkiem rzeczywistości, jest odpowiedzią na rzeczywistość - tłumaczył Tadeusz Kantor, reżyser, malarz, scenograf, grafik, autor manifestów artystycznych, animator życia kulturalnego, założyciel Teatru Cricot 2 w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Dejmek. Sztuką zrobił rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 05:40
– Nie jest to postać obojętna, można go po prostu bardzo kochać jako artystę, dyrektora, człowieka – mówił aktor Zdzisław Mrożewski. – Natomiast, można go także nienawidzić w jakimś sensie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samuel Beckett. Kronikarz biedy i absurdu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 05:35
- Jak obliczono, w historii nowożytnej kultury napisano więcej tylko o Szekspirze, Wagnerze i Napoleonie - mówił o jednym z najważniejszych pisarzy XX wieku Antoni Libera, tłumacz, reżyser, znawca twórczości Becketta. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Helena Modrzejewska. Legenda za życia

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 05:45
Była jedną z najsłynniejszych polskich aktorek. Całe jej życie to walka ze słabościami i dążenie do zdobywania coraz wyższych szczytów. Jej biografia to dowód na to, że ciężka praca nad sobą popłaca. Dziś mija 182.  rocznica jej urodzin.
rozwiń zwiń