Historia

Michał Issajewicz. Posłuchaj wspomnień uczestnika Akcji Kutschera

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 05:56
Dziś mija 11. rocznica śmierci Michała Issajewicza ps. Miś, żołnierza Armii Krajowej, członka batalionu "Parasol". To on wykonał wyrok śmierci na "kata Warszawy" Franza Kutscherę.
Michał Issajewicz po wojnie na jezdni Alej Ujazdowskich w miejscu akcji Kutschera
Michał Issajewicz po wojnie na jezdni Alej Ujazdowskich w miejscu akcji KutscheraFoto: Wikipedia/domena publiczna

- Całość trwała bardzo krótko. "Lot" (Bronisław Pietraszewicz) został od razu postrzelony. Jako drugi wszedł do akcji "Kruszynka" (Zdzisław Poradzki). Osłaniał mnie. Doszedłem do Kutschery i ostatnie strzały oddałem w głowę. Musieliśmy mieć pewność, że zginął - tak na antenie Polskiego Radia Michał Issajewicz wspominał przebieg zamachu na Franza Kutscherę.

Posłuchaj
07:21 wspomnienia uczestnika zamachu na kutscherę - issajewicza mis.mp3 Michał Issajewicz wspomina zamach na Franza Kutscherę. (PR, 28.07.1956)

 

Franz Kutschera był znienawidzonym szefem policji i SS dystryktu warszawskiego. Funkcję tę objął 25 września 1943 roku. Zbrodniarz był odpowiedzialny za represje, łapanki i egzekucje. Wyrok na Kutscherę wydał szef Kedywu KG AK płk August Emil Fieldorf "Nil". Przeprowadzenie akcji powierzono zgrupowaniu "Agat" (późniejszy "Parasol"), w którym służył Issajewicz. 

Zamach miał miejsce 1 lutego 1944 w Alejach Ujazdowskich. Zadaniem "Misia", bo taki pseudonim konspiracyjny nosił Michał Issajewicz, było zablokowanie drogi limuzynie Kutschery, którą "kat Warszawy" podążał z domu przy Al. Róż do komendantury SS.

W następstwie akcji zginęło jeszcze 4 Niemców, a 9 zostało rannych. Straty były też po stronie polskiej. Dwóch żołnierzy zmarło od ran kilka dni po zamachu (Bronisław Pietraszewicz i Marian Senger), dwóch innych zginęło podczas ucieczki po akcji (Zbigniew Gęsicki i Kazimierz Sott). Issajewicz, mimo postrzału w głowę, przeżył. Wkrótce został jednak aresztowany i osadzony na Pawiaku. Stamtąd wywieziony został do obozu koncentracyjnego Stutthof.

Po uwolnieniu z obozu trafił do Słupska. Tam został pełnomocnikiem władz do spraw ludności niemieckiej. Po wojnie zamieszkał w Warszawie. Działał aktywnie w Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, był też wychowawcą w Szczepie 208 Warszawskich Drużyn Harcerskich i Zuchowych im. Batalionu "Parasol". Zmarł 4 lutego 2012 roku.

Poniżej: infografika przedstawiająca przebieg zamachu na Kutscherę. Michał Issajewicz oznaczony literą "E".

Wyrok na Kutscherę, cz. 1
Wyrok na Kutscherę, cz. 2/Polskie Radio/Bartłomiej Makowski (red.)/Łukasz Haponiuk (graf.) 
Akcja Kutschera - cz. 3 Polskie Radio/Bartłomiej Makowski (red.)/Łukasz Haponiuk (graf.)
Akcja Kutschera. Polskie Radio/Bartłomiej Makowski (red.)/Łukasz Haponiuk (graf.)

bm

Czytaj także

Akcja Kutschera. 77. rocznica wyroku na "kata Warszawy" [INFOGRAFIKA]

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 06:00
- Całość trwała bardzo krótko. Lot został od razu postrzelony. Jako drugi wszedł do akcji Kruszynka. Osłaniał mnie. Doszedłem do Kutschery i ostatnie strzały oddałem w głowę. Musieliśmy mieć pewność, że zginął - wspominał Michał Issajewicz ps. Miś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyrok na Franza Bürkla, bestialskiego oprawcę z Pawiaka

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 05:54
7 września 1943 roku w Warszawie żołnierze Armii Krajowej wykonali zastrzelili SS-Oberscharführera Franza Bürkla, znanego z sadyzmu zastępcę komendanta więzienia na Pawiaku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kedyw – komandosi Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 05:49
Akcja pod Arsenałem, likwidacja znienawidzonego Franza Kutschery, akcja "Góral". Szereg brawurowych akcji przeprowadzonych przez elitarne oddziały AK przynosiły ulgę i dawały nadzieję polskiemu społeczeństwu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamach na Hansa Franka. Generalny Gubernator o ułamek sekundy od śmierci

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2023 05:50
Mgnienie oka dzieliło najważniejszego dygnitarza III Rzeszy w okupowanej Polsce od śmierci z rąk Armii Krajowej. To mógł być najgłośniejszy zamach w Generalnym Gubernatorstwie, porównywalny tylko z akcją likwidacji Franza Kutschery. Partyzantom zabrakło jednak środków i szczęścia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mały sabotaż Szarych Szeregów wymagał wielkiej odwagi

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 05:50
– Na murach wypisywaliśmy kredą kotwicę, symbol Polski Walczącej oraz swastykę na szubienicy. Pojawiały się napisy: "Pawiak pomścimy", "Wawer", "Deutschland kaputt" – wspominał Ryszard Górecki, jeden z uczestników małego sabotażu na antenie Polskiego Radia w 1991 roku. – Później przeszliśmy już na wyższe formy działania. Kreda odpadła, a my malowaliśmy te napisy farbą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żołnierze Armii Krajowej! Daję Wam ostatni rozkaz". Rozwiązanie największej podziemnej armii z II wojny

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 06:00
Po wybuchu II wojny światowej, w poczuciu zagrożenia, powstało wiele organizacji konspiracyjnych. Dopiero Armia Krajowa połączyła wszystkie siły w jeden organizm. Jej niezwykła epopeja zakończyła się formalnie 19 stycznia 1945 roku rozkazem o rozwiązaniu formacji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akcja Kutschera. 79. rocznica wyroku na "kata Warszawy" [INFOGRAFIKA]

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 05:55
- Całość trwała bardzo krótko. Lot został od razu postrzelony. Jako drugi wszedł do akcji Kruszynka. Osłaniał mnie. Doszedłem do Kutschery i ostatnie strzały oddałem w głowę. Musieliśmy mieć pewność, że zginął - wspominał Michał Issajewicz ps. Miś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Armia Krajowa. Najlepiej zorganizowane podziemne wojsko w czasie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 06:01
81 lat temu, 14 lutego 1942 roku na rozkaz Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej przekształcił się w Armię Krajową. Jej dowódcą został gen. Stefan Rowecki "Grot".
rozwiń zwiń