Historia

"Żył krótko, a wszyscy byli odwróceni". 55. rocznica śmierci Marka Hłaski

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 05:50
Piękny i tragiczny. Buntownik z wyboru. Głos swojego pokolenia. Symbol straconego pokolenia. Enfant terrible polskiej odwilży. Wygnaniec. Kaskader literatury. Legenda Marka Hłaski zaczęła się za jego życia i nie zakończyła wraz z tragiczną śmiercią. 
Marek Hłasko
Marek HłaskoFoto: źr. Instytut Literacki w Paryżu

W 50. rocznicę śmierci Marka Hłaski (14 czerwca 2019) portal PolskieRadio24.pl opublikował serwis specjalny poświęcony pisarzowi.

Na stronie www.hlasko.polskieradio24.pmożna posłuchać wywiadu, którego Marek Hłasko udzielił w 1958 roku, niedługo przed wyjazdem do Paryża. Opowiadał w nim o swojej twórczości, mówił, dlaczego pisze o miłości i o poszukiwaniu swojego miejsca w życiu, bronił się przed zarzutem nihilizmu, konstatował socjalistyczną rzeczywistość oraz zachwycał się współczesną prozą amerykańską.

Na jego temat mówili w Polskim Radiu jego najbliżsi – Maria Hłasko, matka pisarza oraz jego brat cioteczny Andrzej Czyżewski. Dowiadujemy się szczegółów z jego dzieciństwa, relacji z matką i ojczymem, przeżyć wojennych oraz o tęsknocie za domem i przyjaciółmi po wyjeździe z Polski, do której nigdy już nie powrócił.

Na stronie www.hlasko.polskieradio24.pl posłuchać można adaptacji radiowych powieści "Piękni dwudziestoletni" i "Następny do raju" oraz opowiadań "Stacja" i "Cmentarze".

Marek Hłasko był jednym z najbardziej utalentowanych pisarzy w powojennej Polsce. Był też czołowym rodzimym przedstawicielem literatury noir, a jego dzieła stawały się kanwą filmów w kraju i za granicą – należą do nich "Ósmy dzień tygodnia" (reż. Aleksander Ford), "Pętla" (reż. Wojciech Has), czy zrealizowany na podstawie powieści "Następny do raju" film "Baza ludzi umarłych" (reż. Czesław Petelski). W przypadku ostatniego filmu Hłasko – po konfliktach z reżyserem – nie zgodził się na umieszczenie swojego nazwiska.

Hłasko popełnił samobójstwo w Niemczech. Miał zaledwie 35 lat. Na jego grobie Maria Hłasko, matka pisarza, kazała wyryć napis: "Żył krótko, a wszyscy byli odwróceni". Twórcą nagrobka był kamieniarz Jan Himilsbach.

im/bm

Czytaj także

"Baza ludzi umarłych" - najlepiej oddała ducha prozy Marka Hłaski

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 05:40
64 lata temu, 10 sierpnia 1959 roku, odbyła się premiera filmu "Baza ludzi umarłych" w reżyserii Czesława Petelskiego. Do dziś jest to film, który najlepiej przeniósł na ekran ducha hłaskowskich dialogów, mimo że z powodu zmian o charakterze politycznym, nie cieszył się uznaniem autora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Hłasko. Polski James Dean. Archiwalne nagrania [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2024 06:00
"Książki warto pisać tylko wtedy, jeśli przekroczy się ostatnią granicę wstydu; pisanie jest rzeczą bardziej intymną od łóżka; przynajmniej dla mnie" – czytamy w "Pięknych dwudziestoletnich" Marka Hłaski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pętla". Debiut, który był wizytówką późniejszego kina Wojciecha Jerzego Hasa

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2024 05:35
20 stycznia 1958 roku miała miejsce premiera filmu fabularnego "Pętla" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. To wyraziste kino z główną rolą Gustawa Holoubka uderza w poważny problem społeczny tamtych czasów, pogłębiając go o warstwę psychologiczną.
rozwiń zwiń