Historia

30 lat temu po raz pierwszy w Polsce wszczepiono implant ślimakowy w uchu

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 05:35
16 lipca 1992 roku w Klinice Otolaryngologii Akademii Medycznej w Warszawie przeprowadzono pierwszą udaną w Polsce operację wszczepienia implantu ślimakowego.
Prof. Henryk Skarżyński
Prof. Henryk Skarżyński Foto: Jacek Konecki/Polskie Radio

- Operacja udała się, pacjent czuje się dobrze – powiedział prof. Henryk Skarżyński po wyjściu z sali operacyjnej.

Posłuchaj rozmowy z prof. Skarżyńskim. Rozmawiała Magdalena Winiarczyk z Polskiego Radia.

Przebieg operacji mogli obserwować dziennikarze na specjalnym monitorze. Jak zapewniał profesor, nie było żadnych trudności, które by wskazywały na możliwość powikłań pooperacyjnych. Udało się uruchomić wdrożenie nowej technologii. Utworzone przez profesora Skarżyńskiego Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy oferuje usługi na światowym poziomie. 


Posłuchaj
04:41 implant ucha środkowego___4867_03_i_tr_1-1_10587115413cd341[00].mp3 O pierwszej w Polsce operacji wszczepienia pacjentowi implantu ucha środkowego mówi jej wykonawca prof. Henryk Skarżyński.

Rok po sukcesie, w 1993 roku prof. Skarżyński utworzył ośrodek Światowe Centrum Słuchu. Członkom zespołu przyświecała idea wdrożenia innowacyjnych rozwiązań dla pacjentów i stworzenie nowych szans. O tych początkach świat mógł usłyszeć między innymi, dzięki rozwijającej się technologii informatycznej.

- Pamiętam, że w tym czasie zaczęły realizować się nasze marzenia. W ciągu kilku miesięcy leczenia głuchoty w Polsce, zrozumieliśmy, że to nie może zależeć od kilku osób. Narodziła się wizja powstania ośrodka, który będzie mógł zapewnić stałą opiekę zarówno dla osób, które nie słyszą od urodzenia jak też dla osób, które wyszły ze świata ciszy, ale muszą być pod opieką przez całe swoje życie - wspomina prof. Henryk Skarżyński.

Kiedy pojawiły się możliwości techniczne, zespół prof. Skarżyńskiego zaczął transmitować nowatorskie operacje za pomocą internetu. - W 2002 roku wykonaliśmy pierwszą na świecie operację leczenia częściowej głuchoty, która była pokazana w sieci. Udało się to znakomicie przygotować - mówi prof. Henryk Skarżyński.


Posłuchaj
19:34 Eureka 9 sierpień 2017 19_10_07.mp3 Jakie są najnowsze osiągnięcia w otorynolaryngologii? Z prof. Henrykiem Skarżyńskim rozmawiała Dorota Truszczak. (PR, 9.08.2017) 

Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach

Na całym świecie są dziesiątki tysięcy osób korzystających ze wspomagania zmysłu słuchu. Prof. Skarżyński był wielokrotnie gościem na antenie Polskiego Radia.

- Muzyka pozwala łatwiej zaadaptować się do środka wspomagającego, jakim może być aparat słuchowy, implant wszczepiony do ucha środkowego lub ucha wewnętrznego, zwanego również implantem ślimakowym. Właśnie stąd wzięło się naprawianie ślimaka i pokazywanie, że może on odbierać pewne rytmy i nasza kora słuchowa, ośrodki kojarzeniowe te rytmy mogą interpretować, stąd nazwa ślimakowe rytmy - opowiadał w Polskim Radiu prof. Henryk Skarżyński w 2017 roku.

Mozart i Beethoven czy jazz i rap - jaka muzyka najlepiej oddziałuje na osłabiony aparat słuchu? Posłuchaj audycji o najnowszych osiągnięciach w otorynolaryngologii, w której prof. Henryk Skarżyński opowiadał również o tym, przy jakich dźwiękach najlepiej sprzątać mieszkanie, a przy jakich łatwiej nam się skupić na tym, co robimy.

im

Czytaj także

Nadzieja dla osób z problemami słuchu? Pionierska operacja w Kajetanach

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 09:20
Światowa premiera nowego zestawu implantu ucha środkowego odbyła się w czasie sympozjum trwającego w Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Operacje pokazowe z przeprowadził prof. Henryk Skarżyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Henryk Skarżyński: mamy dużą ilość czynników ryzyka u naszych pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 10:25
"Po Pierwsze Zdrowie" to całoroczny program, którego głównym celem jest przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym oraz wsparcie zdrowia Polaków. Badania przesiewowe trwały nieprzerwanie przez cały rok, a podsumowanie programu odbędzie się m.in. przez siedzibą Polskiego Radia 16 września 2019 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Henryk Skarżyński: w Kajetanach leczymy osoby w każdym wieku

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 18:40
Od bardzo dawna chciał leczyć ludzi, choć od początku szkoły podstawowej interesował się historią. O pasji i swoim "dziecku" - Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach, Małgorzacie Raczyńskiej Weinsberg, opowiedział prof. Henryk Skarżyński.
rozwiń zwiń