Historia

"Polsko kochana, żal odjeżdżać". Pożegnanie Jana Pawła II z ojczyzną.

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2023 05:55
– W chwili, w której przychodzi mi wracać do Watykanu, spoglądam raz jeszcze na was wszystkich. Z wielką radością dziękuję Bogu, że dane mi było przebywać znowu w Ojczyźnie – dziś mija 20 lat od zakończenia ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
Kraków.19.08.2002. Ojciec Święty żegna się z Polską przed wejściem do samolotu na krakowskim lotnisku Balice
Kraków.19.08.2002. Ojciec Święty żegna się z Polską przed wejściem do samolotu na krakowskim lotnisku BaliceFoto: PAP

21 lat temu, 19 sierpnia 2002 roku zakończyła się ostatnia pielgrzymka papieska do Polski. Jan Paweł II odleciał do Rzymu z podkrakowskiego lotniska Balice 19 sierpnia 2002 roku o godzinie 18.30. Papieża pożegnała delegacja złożona z członków polskiego episkopatu i przedstawicieli państwa.


Posłuchaj
27:28 pożegnanie na lotnisku kraków - balice [ifl]___4028_02_i_tr_2-2_15218669231159e7[00].mp3 Pożegnanie papieża na lotnisku Balice. (PR, 19.08.2002)

 

Posłuchaj ceremonii pożegnania papieża.

src="https:\/\/static.prsa.pl/b6ddb546-4b99-4821-a5b8-58b852e8eee3.file"

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Janowi Pawłowi II

Ostatnie chwile w Polsce

Czwartego, ostatniego dnia pielgrzymki papież koncelebrował mszę w Kalwarii Zebrzydowskiej, po której udał się w podróż śmigłowcem nad Wadowicami i Tatrami. Przed odlotem zdążył jeszcze odwiedzić klasztory w Tyńcu i na krakowskich Bielanach.

Ceremonia pożegnania na lotnisku w Balicach rozpoczęła się około godziny 18. – Żegnając się z Polską, pragnę was wszystkich, drodzy rodacy serdecznie pozdrowić. Tak wielu mnie oczekiwało, tak wielu pragnęło się ze mną spotkać, nie wszystkim było to dane. Może następnym razem. – żegnał się z Polską i Polakami Jan Paweł II. – A na koniec, cóż powiedzieć? Żal odjeżdżać!

To była ostatnia, ósma pielgrzymka do ojczyzny. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku.

Bóg bogaty w miłosierdzie

Pod tym hasłem odbyła się ostatnia podróż apostolska do Polski. Papież przybył do rodzinnego kraju 16 sierpnia 2002 roku. Wylądował na podkrakowskich Balicach o godzinie 18.45 i prosto z lotniska udał się do Pałacu Biskupów. Wieczorem przemówił do młodzieży ze słynnego papieskiego okna na ulicy Franciszkańskiej 3.

– Witaj w domu! – skandowała zgromadzona młodzież. – Jakby się kto pytał, Franciszkańska 3. – odpowiedział papież. – O Toronto może wam jutro opowiem. Na razie wam życzę dobranoc. Dobranoc i do zobaczenia.


Posłuchaj
02:31 Pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski 2002 - Kraków_2048411.mp3 - Witaj w domu! - skandowali zebrani pod oknem wierni. - Jakby się kto pytał Franciszkańska 3 - odpowiedział Jan Paweł II. (PR, 16.08.2002)

 

Jan Paweł II w lipcu 2002 roku odwiedził Toronto w Kanadzie, w których odbywały się Światowe Dni Młodzieży. Było to wydarzenie szczególnie bliskie sercu papieża, zainaugurowane przez niego w 1986 roku.

Posłuchaj przemówienia do młodzieży.

Drugi dzień pobytu w Polsce Jan Paweł II rozpoczął mszą konsekracyjną nowopowstałego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. Po drodze mijał ludzi, którzy pozdrawiali papamobile. Po raz pierwszy nie był w stanie wyjść z samochodu do wiernych.

Tego dnia Ojciec Święty odwiedził teren budowy biblioteki Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, w której wygłosił przemówienie do studentów i profesorów. Później pojechał do swojego dawnego mieszkania przy ulicy Tynieckiej 10, a wieczorem spotkał się z premierem i prezydentem RP.

Trzeci dzień pielgrzymki nie ustępował poprzedniemu intensywnością. Rano na krakowskich Błoniach papież koncelebrował mszę świętą, w czasie której beatyfikował Szczęsnego Felińskiego, ks. Jana Balickiego, siostrę Sancję Szymkowiak i o. Jana Byzyma.

Nie krył wzruszenie, kiedy słuchał "Barkę", swoją ulubioną pieśń religijną.

– Właśnie ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z ojczyzny przed 23 laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe i z nią nie rozstawałem się przez wszystkie te lata. Była ukrytym tchnieniem ojczyzny, przewodniczką na różnych drogach Kościoła i przyprowadzała mnie wielokrotnie na te krakowskie Błonie – powiedział do wiernych.

Posłuchaj
11:04 Pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski 2002 - Kraków-Błonia_2048791.mp3 - Ta pieśń towarzyszy mi przez całe życie. Jest dla mnie jak tchnienie ojczyzny - Jan Paweł II wspomina swoją ulubioną oazową pieśń pt. "Barkę". (PR, 18.08.2002)

 

Wieczorem wizytował katedrę na Wawelu, w której oddał się kilkudziesięciominutowej cichej modlitwie. Następnie odwiedził grób rodziców i brata na Cmentarzu Rakowickim. Wieczorem, jak to miał w zwyczaju, spotkał się z młodzieżą na Franciszkańskiej 3.


Papież pielgrzym

Jan Paweł II dokonał wielu zmian w dotychczasowym ceremoniale papieskim. Wprawdzie już Paweł VI odbył wiele podróży apostolskich, ale to papież Polak rozpoczął pielgrzymowanie na skalę dotychczas nie do pomyślenia.

W trakcie swojego 26-letniego pontyfikatu odbył aż 104 pielgrzymki zagraniczne, w tym osiem do Polski.

sa


Czytaj także

Jan Paweł II – papież z dalekiego kraju

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 06:01
16 października 1978 Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową. Wynik konklawe ogłoszono o godzinie 18.44. Był to początek niezwykłego, trwającego 26 lat pontyfikatu papieża Polaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dr Milena Kindziuk: pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była przełomowa i najważniejsza

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 08:33
- 2 czerwca 1979 roku Jan Paweł II wyszedł z samolotu na lotnisku w Warszawie i wszyscy Polacy mieli wtedy poczucie jakby zatrzęsła się ziemia - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Milena Kindziuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historyk: kalkulacja Gierka przed pielgrzymką była bardzo prosta

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 16:42
- Gierek uważał, że jego pozycja jest na tyle silna, że może sobie pozwolić na zaproszenie papieża, papież przyjedzie, wygłosi swoje homilie, a reżim komunistyczny to przetrwa - mówił w Dwójce prof. Marek Kornat w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arturo Mari, osobisty fotograf Jana Pawła II, o pierwszej pielgrzymce do Polski: to było jak podróż do innego świata

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2024 05:50
- Pierwsze doświadczenie po przylocie do Polski było dla mnie przerażające. Kiedy wysiedliśmy z samolotu, zapakowano nas do autobusu. Wszędzie ochrona i milicja. W pewnym momencie na ulicę wyszło dziecko i zaczęło krzyczeć: "Witamy Ojcze Święty!". 
rozwiń zwiń