Historia

Jadwiga Jędrzejowska - przyjaciółka Chaplina, która bała się wygrać Wimbledon

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 05:50
Była najwybitniejszą polską tenisistką lat międzywojennych, w drugiej połowie lat 30. należała do ścisłej światowej czołówki, w 1937 roku zagrała w finale turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. 
Jadwiga Jędrzejowska. Pierwsza dama polskiego tenisa
Jadwiga Jędrzejowska. Pierwsza dama polskiego tenisaFoto: PAP/CAF

Jadwiga Jędrzejowska urodziła się 15 października 1912 roku w Krakowie. Była "skazana" na tenis ziemny - rodzinny dom sąsiadował z kortami AZS. W rodzinie Jędrzejowskich nie przelewało się, mała Jadwiga pomagała im, podając piłki starszym zawodnikom.

Gdy miała 10 lat, ojciec wystrugał jej z drewna pierwszą rakietę. - Kiedy kładłam się spać, układałam ją pod poduszką, tak jak inne dziewczynki ukochaną lalkę - wspominała po latach.

W wieku 13 lat dołączyła do akademickiego klubu. Początki były trudne. Rywalki odmawiały gry z młodą Jadwigą - tenis uchodził za grę wyższych sfer, przeciwniczki nie chciały stawać naprzeciwko córki robotnika. Trenowała głównie z mężczyznami.

Jadwiga Jędrzejowska Bałam się wygrać. Potem długo płakałam w szatni 

Jako 20-latka sięgnęła po swój pierwszy tytuł mistrzyni Polski. Potem dołożyła ich jeszcze 26. Po ostatni sięgnęła w 1967 roku.

W 1931 roku Jędrzejowska zadebiutowała na Wimbledonie. Sześć lat później rozegrała najsłynniejszy mecz w karierze. Na londyńskiej trawie doszła do wielkiego finału, gdzie po drugiej stronie siatki stanęła Dorothy Round - Brytyjka, która miała już na koncie tytuł z 1934 roku.

W decydującym, trzecim secie Jędrzejowska prowadziła 4:1 i 30:15. Od tenisowego raju dzieliło ją sześć piłek...

- Bałam się wygrać. Potem długo płakałam w szatni - powiedziała. Za drugie miejsce (w trzeciej partii przegrała ostatecznie 5:7) dostała bon o wartości... 3,5 funta. W Polsce została powitana jak bohaterka. W 1936 i 1937 roku wybrano ją najlepszym sportowcem kraju w plebiscycie "Przeglądu Sportowego". Miała propozycje przejścia na zawodowstwo. Odrzuciła je. - Nie chcę stać się manekinem - uzasadniała.

W 1937 roku angielski dziennikarz sportowy Arthur Myers w swoim rankingu najwybitniejszych tenisistek sklasyfikował Jadwigę Jędrzejowską na piątym miejscu. Jej ówczesną formę podsumował Zbigniew Chmielewski w swojej książce o historii tenisa w Polsce, "Kroniki polskiego tenisa 1901-2018".

"Dynamiczna, pełna temperamentu, a gdy trzeba było także finezji gra Jadzi, nazywanej Dżadża, często wzbudzała zachwyt widowni. Była atrakcją wielu turniejów" - pisał Chmielewski.

Jedyny tytuł wielkoszlemowy zdobyła w 1939 roku na kortach Rolanda Garrosa - w deblu z Simone Mathieu. Wojna przerwała jej wielką karierę.

Przez sześć lat okupacji nie wzięła rakiety do rąk. Na początku Amerykanie chcieli jej pomóc w wyjeździe z kraju. W 1941 r. król Szwecji Gustaw V, jej partner z kortów na Riwierze, przysłał zaproszenie, ale nie skorzystała. Niemcy też proponowali jej wyjazd do Rzeszy. 

W Anglii i USA nazywano ją "Jed" lub "Ja-Ja", ze względu na zbyt trudne dla Anglosasów nazwisko. Jeszcze przed wybuchem wojny popłynęła za ocean, sponsorzy zafundowali jej rejs transatlantykiem "Queen Mary". Podczas jednego z meczów wdała się w kłótnię z dosadnie komentującym wydarzenia Charlesem Chaplinem. Wymiana zdań przerodziła się w przyjaźń ze słynnym komikiem. Korespondowali do śmierci.

Tuż po zakończeniu wojny wyszła za mąż za inżyniera Alfreda Gallerta. Z tenisem była związana do końca życia. Zmarła w 1980 roku w Katowicach. 

Youtube.com

Osiągnięcia Jadwigi Jędrzejowskiej w turniejach wielkoszlemowych:

Singiel: finał Wimbledonu (1937), mistrzostw USA (1937) i mistrzostw Francji (1939)
Debel: wygrana w mistrzostwach Francji (1939), finał mistrzostw Francji (1936) i mistrzostw USA (1938)
Mikst: finał mistrzostw Francji (1947)

Kuba Czernikiewicz

Zobacz więcej na temat: Tenis wimbledon HISTORIA
Czytaj także

Helena Marusarzówna - jej odwaga dorównywała urodzie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 05:35
- Hela znała doskonale góry. Wiele razy przeprowadzała ludzi, przewoziła ważne dokumenty z Węgier do Polski. W marcu 1940 roku została aresztowana przez Gestapo - wspominała jej siostra Zofia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Halina Konopacka - pierwsza polska złota medalistka olimpijska

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2024 05:45
- Zaczęło się po prostu z zamiłowania do ruchu, z zamiłowania do przyrody. Ciekawość kazała rzucić, biegać, próbować. Jak wzięłam dysk, to okazało się, że po paru razach padł rekord Polski. No to już wtedy kazali mi trochę trenować. I tak się zaczęło – o swoich początkach w rzucie dyskiem opowiadała Halina Konopacka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Marusarz. Gdyby nie uprawiał sportu, nie przeżyłby wojny

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 05:45
- Na zawodach w Niemczech w 1954 roku za wszelką cenę chciałem im pokazać, że żyję, istnieję - wspominał legendarny skoczek narciarski, Stanisław Marusarz w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Kusociński – legenda polskiego sportu, symbol sukcesów sportowych II RP

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 15:11
Wybitny lekkoatleta, długodystansowiec, wielokrotny mistrz Polski, zdobywca złotego medalu olimpijskiego, symbol sukcesów sportowych II RP oraz wzór żołnierza i patrioty
rozwiń zwiń