Historia

W 1925 roku wynalazł telewizor, ale nikt mu nie uwierzył

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 05:30
"Może mieć przy sobie brzytwę". Kto taki był postrachem redaktora wiadomości w gazecie Daily Express, 2 października 1925 roku? Był to John Logie Baird, szkocki wynalazca, który przyszedł do gazety poinformować, że wynalazł telewizor. Oficjalna prezentacja pierwszego telewizora odbyła się 26 stycznie 1926 roku, 95 lata temu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Baird faktycznie jako pierwszy człowiek zbudował telewizor i wymyślił system transmisji telewizyjnej, także jako pierwszy wysłał sygnał telewizyjny przez ocean, na inny kontynent.

Prezentacja odbyła się w towarzystwie członków Royal Institution i reportera z "The Times". W swoim laboratorium w Londynie pokazał transmisję obrazu składającego się z 12,5 zdjęć na sekundę i jak się okazało była to pierwsza demonstracja systemu telewizyjnego, który mógł transmitować ruchome obrazy na żywo.

Nie on pierwszy myślał o wynalazku mogącym transmitować obraz na odległość. Tym właśnie jest "telewizja" - greckie "tele" daleko i łacińskie "visio" widziany obraz.

Pierwszym, który doszedł do konkretnych wyników był Paul Gottlieb Nipkow, który wynalazł system dysków skanujących. w 1884 roku. Była to tarcza umożliwiająca mechaniczny wybór obrazu telewizyjnego. Dysk Nipkowa został nazwany przez historyka telewizji Alberta Abramsona "głównym patentem telewizyjnym".

Kolejnym wynalazcą, który przybliżył świat do wynalezienia telewizora był niemiecki fizyk Arthur Korn. Zaprojektował i zbudował w latach 1902-1907 pierwsze obwody umożliwiające sygnał transmisji obrazu. Jego wynalazek pozwolił na zwalczenie problemu zaniku obrazu. Obwód kompensacyjny Korna pozwalał także wysyłać zdjęcia siecią telefoniczną lub bezprzewodowo, także na duże odległości, nawet z Europy do Ameryki.

Osiągnięcia Nipkowa i Korna stały u podstaw wynalazku Bairda, który potrafił rozwinąć je w medium transmisyjne. Na początku 1923 roku przeprowadził się do Hastings, na południowym wybrzeżu Anglii. W wynajętym warsztacie zbudował coś, co było pierwszym na świecie działającym telewizorem. Niesamowite w tym zdarzeniu jest, co zostało użyte do tego celu... były to stary pojemnik na kapelusze, nożyczki, igły do cerowania, kilka lekkich soczewek rowerowych, zużyta skrzynia z herbatą oraz wosk uszczelniający i klej.

W lipcu 1924 roku został porażony prądem o wartości 1000 woltów – zdarzenie to przeżył, miał jednak dość mocno poparzoną rękę. Mimo konieczności znalezienia nowego warsztatu prace postępowały dalej i już 25 marca 1925 roku Baird przeprowadził pierwszą publiczną demonstrację ruchomych sylwetek telewizyjnych w domu towarowym Selfridges w Londynie. Prezentację powtarzał przez trzy tygodnie jako lokalną atrakcję przyciągającą klientów.

2 października tego roku dokonał przełomowego odkrycia – z powodzeniem przesłał pierwszy monochromatyczny obraz telewizyjny i była to głowa manekina brzuchomówcy. Obraz składał się z transmisji 5 zdjęć na sekundę. Pierwszy człowiekiem transmitowanym sygnałem telewizyjnym był, zgarnięty z ulicy, 20-letni pracownik biurowy William Edward Taynton, a dokładniej jego twarz.

Dość powiedzieć, że w późniejszych latach jako pierwszy przeprowadził transmisję obrazu z Anglii do USA. Był także pierwszym wynalazcą telewizji kolorowej. Niektórzy komentatorzy mówili żartobliwie, że czasem warto "dać się popieścić" prądowi o wartości 1000 woltów, jeśli później mają stać za tym tak znamienite wynalazki.

A jak z tą brzytwą było? Baird potrzebował odpowiedniego rozgłosu dla swojego wynalazku, dlatego też w październiku 1925 roku, odwiedził gazetę "Daily Express" i poprosił w recepcji o odpowiednie zaanonsowanie. Redaktor wiadomości, usłyszawszy, kto i w jakiej sprawie chce z nim rozmawiać, wezwał jednego z pracowników i polecił mu: "Na miłość boską, idź do recepcji i pozbądź się szalonego człowieka, który tam jest. Mówi, że ma maszynę do oglądania przez radio! Obejrzyj go - może mieć przy sobie brzytwę".

PP

Zobacz więcej na temat: wynalazek wynalazcy telewizja
Czytaj także

Leonardo da Vinci. Artysta doskonały

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2023 05:40
- Leonardo da Vinci od małego dziecka miał ten dar, że umiał się uczyć sam. Obserwował otaczający go świat i jak nie umiał jeszcze pisać, to tylko rysował, a kiedy nauczył się pisać, to rysował i notował - mówiła historyk sztuki dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Benjamin Franklin - ujarzmił pioruny i Amerykanów

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 05:35
Mąż stanu, uczony, wynalazca, filozof, drukarz, wydawca, publicysta i kupiec. W pamięci ludzkości zapisał się jako ten, co "niebiosom wydarł pioruny, a berło tyranom".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Thomas Edison – zlikwidował różnicę między dniem a nocą

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 05:45
Jeden z najbardziej kreatywnych ludzi świata. Autor ponad tysiąca oryginalnych patentów. Zwykł mawiać: ”Aby coś wynaleźć, wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu”. Thomas Alva Edison.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alfred Nobel – twórca dynamitu, fundator prestiżowej nagrody

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 05:35
Nobel był wynalazcą środków śmiercionośnych, jednak dla niego najważniejszą sprawą było dobro ludzkości, a nie zagłada. Nade wszystko cenił prawa nauki, a jednocześnie w tajemnicy pisał poezje i dramaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Guglielmo Marconi i początki radia

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 06:10
– Marconiemu się udało, bo był człowiekiem zbyt mało wykształconym i nie wiedział, że to co chce zrobić jest niemożliwe – mówił na antenie PR Bolesław Orłowski – Edisonowi też się wydawało, że pewne rzeczy są możliwe, chociaż specjaliści uważali je za niemożliwe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza centrala telefoniczna w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 05:40
W 1876 roku Amerykanin szkockiego pochodzenia Alexander Graham Bell skonstruował pierwszy telefon. 16 listopada 1904 roku w Warszawie oddano do użytku pierwszą centralę telefoniczną
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kreska powinna trwać tyle czasu, co trzy kropki

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 05:45
182 lata temu, 6 stycznia 1838 roku dwóch amerykańskich wynalazców i naukowców zaprezentowało pierwszy raz działanie telegrafu elektrycznego. Byli to Samuel Morse i Alfred Vail.
rozwiń zwiń