Historia

IV pielgrzymka Jana Pawła II. Pierwsza podróż papieża do wolnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 05:45
W dniach od 1 do 9 czerwca 1991 roku obyła się czwarta, a pierwsza po upadku komunizmu, pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny. Papież podkreślił wówczas, że odzyskana wolność to dla Polaków wyzwanie, ale także szansa do wykorzystania.
Podczas IV pielgrzymki do Polski Jan Paweł II spotkał się z grupą dzieci i odpowiadał na ich pytania. Wydarzenie zostało pokazane w telewizyjnym programie religijnym Ziarno
Podczas IV pielgrzymki do Polski Jan Paweł II spotkał się z grupą dzieci i odpowiadał na ich pytania. Wydarzenie zostało pokazane w telewizyjnym programie religijnym "Ziarno"Foto: PAP/Janusz Mazur

Pielgrzymka przebiegała pod hasłem "Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście". IV Pielgrzymka składała się z dwóch części. Jan Paweł II w od 1 do 9 czerwca przebywał w Polsce północnej i wschodniej. Papież odwiedził Koszalin, Rzeszów, Przemyśl, Lubaczów, Kielce, Radom, Łomżę, Olsztyn, Włocławek, Płock, Białystok i Warszawę.


Posłuchaj
00:51 JP II Płock.mp3 - Wolność jest trudna. Trzeba się jej uczyć, trzeba być prawdziwie wolnym - mówił Jan Paweł II do wiernych w Płocku. (PR, 7.06.1991)

 


Posłuchaj
00:51 JP II Płock 2.mp3 - Życzę wam wszystkim, aby nikt z was nie próbował się bogacić kosztem bliźniego i aby nikt nikomu nie zazdrościł - mówił Jan Paweł II do rodaków w Płocku. (PR, 7.06.1991)

 

Ojciec Święty powrócił do Polski w sierpniu. W dniach 13-16 sierpnia 1991 roku odwiedził Kraków, Wadowice i Częstochowę, w której wziął udział w VI Światowych Dniach Młodzieży.

40.rocznica wyboru papieża Polaka - zobacz serwis historyczny

Papież mówi o wolności

Podczas pielgrzymki Jan Paweł II przekonywał rodaków, że odzyskana wolność jest zadaniem i historyczną szansą, której nie można zmarnować. Zachęcał do sięgnięcia do fundamentu wiary, czyli Dekalogu. "Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy, świata".

Jan Paweł II mógł po raz pierwszy przemawiać do żołnierzy, nauczycieli, więźniów. Spotkał się także w szpitalu z chorymi dziećmi, ich rodzicami i personelem, po raz pierwszy przekroczył próg świątyni prawosławnej i protestanckiej. Przemawiał do przedstawicieli świata kultury w Teatrze Narodowym oraz korpusu dyplomatycznego w nowo utworzonej Nuncjaturze Apostolskiej.

Papież w trakcie homilii wygłaszanych w odwiedzanych przez niego miastach potępiał aborcję, zwracał uwagę na moralny aspekt transformacji gospodarczej. Zwracał uwagę, że Kościół nie ma gotowych rozwiązań na problemy społeczne i polityczne, ale może apelować o ich właściwe rozwiązanie. W swoich przemówieniach często używał historycznych przykładów, które miały wskazać właściwą drogę współczesnym Polakom.

- Jeszcze raz przypominam plac Zwycięstwa, rok 1979. To wołanie młodego jeszcze papieża, można by powiedzieć świeżo upieczonego, które dziś chcę powtórzyć. Nie na placu Zwycięstwa, w Ogrodzie Łazienkowskim, w pobliżu Belwederu, rezydencji prezydenta Rzeczypospolitej, w obecności tegoż prezydenta z małżonką, przedstawicieli Sejmu i Senatu. Więc tak: niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. Tej polskiej, ziemi, tej europejskiej ziemi, tej całej Ziemi - mówił papież ostatniego dnia pielgrzymki.

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski - zobacz serwis specjalny

Światowe Dni Młodzieży po raz pierwszy w Polsce

13 sierpnia 1991 roku Jan Paweł II ponownie odwiedził Polskę. Tę część pielgrzymki Jan Paweł II rozpoczynał od wizyty w Krakowie i Wadowicach. 

Głównym punktem drugiej części pielgrzymki było spotkanie z młodzieżą w Częstochowie na VI Światowych Dniach Młodzieży. Po raz pierwszy spotkała się tu młodzież z byłego bloku wschodniego i zachodniego, stąd określenie tego spotkania "biblijną karawaną poprzez kontynenty"

15 sierpnia 1991 roku Jan Paweł II wygłosił orędzie do zgromadzonych na Jasnej Górze młodych ludzi. Przypomniał im o roli Ducha Świętego w życiu chrześcijanin oraz zwrócił uwagę na roztropne i odpowiedzialne korzystanie z wolności. Papież mówił do półtora miliona ludzi zgromadzonych w Częstochowie, że młodzież jest nadzieją świata i nadzieją Kościoła.


Posłuchaj
41:10 sprawozdanie z ostatniego dnia pielgrzymki___21804_tr_2-2_100232246ac90112[00].mp3 Sprawozdanie z ostatniego dnia IV pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. (PR, 9.06.1991)

 

Hasło IV papieskiej pielgrzymki "Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście" sygnalizowało radość z odzyskanej wolności, ale także niepokój, jak ta wolność będzie dalej pielęgnowana i wykorzystana do pokonania kryzysów społeczno-ekonomicznych i moralnych polskiego społeczeństwa. Słowa papieża brzmią aktualnie także dzisiaj.

sa/im

Czytaj także

Pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Polski. "Trwajcie mocni w wierze"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 05:50
Ojciec Święty wybrał Polskę jako cel swojej drugiej podróży apostolskiej. Pielgrzymował śladami swojego poprzednika Jana Pawła II i ujął Polaków przemawianiem w naszym języku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziewiąta rocznica wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 05:45
27 kwietnia 2014 roku wraz z papieżem z Polski kanonizowany został Jan XXIII. Na uroczystości do Watykanu zjechało 800 tysięcy wiernych z całego świata, prezydenci, premierzy oraz oficjalne delegacje z prawie stu krajów, przedstawiciele innych wyznań i religii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Paweł II. 103. rocznica urodzin Papieża Polaka

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 05:45
18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, który do historii przeszedł jako papież Jan Paweł II, ogłoszony świętym przez swojego następcę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Niecodzienna wizyta". Najkrótsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 05:55
28 lat temu Jan Paweł II przybył do Polski z V pielgrzymką apostolską. Była to niecodzienna wizyta, ponieważ trwała zaledwie kilka godzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie przestaję czuć się synem tej ziemi". Jan Paweł II przybywa do Polski z VI pielgrzymką

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 05:58
– Choć przyszło mi żyć w oddali, to jednak nie przestaję czuć się synem tej ziemi i nic co jej dotyczy nie jest mi obce. Raduję się razem z wami z odnoszonych sukcesów i uczestniczę w waszych troskach – mówił papież Jan Paweł II po rozpoczęciu VI podróży apostolskiej do Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Papież przełomów". Jan Paweł II i jego pontyfikat

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 05:05
Karol Wojtyła był pierwszym od ponad 450 lat papieżem spoza Włoch i pierwszym Polakiem, który pełnił tę funkcję. Czas kierowania przez Jana Pawła II Kościołem katolickim - prawie 27 lat - obfitował w wiele wydarzeń, inicjatyw i gestów, które można by określić mianem wyjątkowych. Jego pontyfikat zmienił oblicze Kościoła.
rozwiń zwiń