Historia

Krzesimir Dębski - kompozytor wszechstronny

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 05:35
67 lat temu, 26 października 1953 roku w Wałbrzychu urodził się Krzesimir Dębski, kompozytor muzyki współczesnej i filmowej. Zasłynął zwłaszcza ścieżką dźwiękową do kilku dużych produkcji historycznych oraz chwytliwymi piosenkami do popularnych seriali telewizyjnych.
Krzesimir Dębski w 2015 roku podczas festiwalu filmowego Nowe Horyzonty.
Krzesimir Dębski w 2015 roku podczas festiwalu filmowego Nowe Horyzonty.Foto: East News/Leszek Kotabra

Pochodzi z rodziny, której członkowie cudem ocaleli z rzezi wołyńskiej. Ojcu i matce udało się przetrwać atak kościoła przed oddziały UPA, ale jego dziadkowie zostali zamordowani. Kompozytor po latach szukał prawdy o tamtych wydarzeniach, twierdząc, że zawsze żył z traumą po tamtej tragedii. Po latach spotkał się nawet z zabójcą swoich dziadków.

Kariera w peerelu

Krzesimir Dębski studiował muzykę w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego i dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Przez długi czas rozwijał swoją karierę jako muzyk w różnych zespołach jazzowych i innych. Jest współzałożycielem zespołu String Connection, w którym grał na skrzypcach. Występował też między innymi z kabaretem "Tey", który był bardzo popularny.

- Najpierw założyłem zespół jazzowy, a potem tak się złożyło, że grałem w kabarecie "Tey", jako muzyk. Zagraliśmy 650 przedstawień w półtora roku – mówił Krzesimir Dębski w audycji Polskiego Radia.


Posłuchaj
20:30 Dębski.mp3 Krzesimir Dębski o drodze artystycznej, różnych aspektach bycia kompozytorem i o upodobaniach ("Muzyka nocą"/Jedynka).

 

Twórca wszechstronny

Równolegle Krzesimir Dębski rozwijał karierę kompozytorską. Pisał repertuar wszelkiego rodzaju: rockowy, popowy, jazzowy i muzykę współczesną. Zaczął też tworzyć muzykę do filmów, seriali telewizyjnych i spektakli teatralnych. Sukcesy odnosił na wszystkich tych polach, choć pewnie w Polsce najmniej doceniony jest jako kompozytor muzyki klasycznej.

- Rockowcy uważają mnie za muzyka rockowego, jazzmani za jazzmana, jeszcze inni za kompozytora muzyki filmowej. Tymczasem wiem, że mój świat to świat muzyki poważnej. Na :Warszawskiej jesieni" wprawdzie nigdy nie byłem grany, ale mam nadzieję, że dostąpię tego zaszczytu, gdy dożyję jubileuszu 80-lecia - mówił Krzesimir Dębski w wywiadzie udzielonym miesięcznikowi "Studio" w 1999 roku. - Co miesiąc mam jakieś wykonanie, często także za granicą. Cieszę się, że moje utwory są grane na normalnych koncertach filharmonicznych, a nie tylko na festiwalach – dodawał.

Działalność popularna

Dębski powszechnie ceniony był jako kompozytor piosenek. Bardzo wiele z nich skomponował do słów popularnego tekściarza Jacka Cygana. Do najbardziej popularnych należą: "Czas nas uczy pogody", "Diamentowy kolczyk" czy "Dumka na dwa serca". Ten ostatni tytuł był utworem promującym film "Ogniem i mieczem" (1999) w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Dębski skomponował też wiele piosenek do popularnych seriali, które istnieją bardzo wyraźnie w powszechnej świadomości. Seriale te to: "Matki, żony i kochanki", "Klan" czy "Na dobre i na złe". 

Żona Jacka Cygana zarzucała mi, że ja nie umiem pisać prostych melodii, tylko takie skomplikowane – mówił Krzesimir Dębski w audycji Polskiego Radia. - I ja, ponieważ byłem wtedy buńczucznym młodym człowiekiem , powiedziałem: co ja nie umiem? I na serwetce w 20 – 30 sekund zapisałem piosenkę. I tak powstał utwór "Na dobra i na złe".

Kompozytor filmowy

Poza działalnością popularną Krzesimir Dębski jest jednak przede wszystkim bardzo uznanym kompozytorem muzyki filmowej. Stworzył ścieżkę muzyczną do kilkudziesięciu filmów. Najbardziej popularne z nich to produkcje Jerzego Hoffmana – "Ogniem i mieczem" oraz "Stara baśń"(2003) oraz film "W pustyni i w puszczy" (2001) w reżyserii Gavina Hooda.

- Piosenkę piszę się w kilka minut albo i mniej. Co innego muzyka filmowa na przykład. Tutaj są miesiące pracy, bo cały czas trzeba myśleć o oryginalności, stworzeniu czegoś nowego – mówił Krzesimir Dębski w audycji Polskiego Radia.

Artysta stale występuje zarówno w Polsce jak i na świecie. Koncertował w bardzo wielu miejscach na ziemi, często z gwiazdami największego formatu takimi jak choćby Jose Carreras, Nigel Kennedy czy Adam Makowicz. Jego syn, Radzimir Dębski poszedł w ślady ojca i jest bardzo popularnym kompozytorem młodego pokolenia.

az

Czytaj także

Konikiewicz o artystach: jesteśmy traktowani przez państwo jak motyle

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 11:11
Na kilka tygodni przed 25. rocznicą śmierci Milesa Davisa z kompozytorem Wojciechem Konikiewiczem wspominamy giganta jazzu, ale też rozmawiamy o prawach pracowniczych polskich artystów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Preisner: drzwi do kariery na zachodzie otworzył przed nami "Krótki film o zabijaniu"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024 05:35
20 maja 1955 roku w Bielsku-Białej urodził się Zbigniew Preisner, kompozytor muzyki filmowej oraz teatralnej. Współpracował z Krzysztofem Kieślowskim, dla którego stworzył muzykę do większości filmów, m.in. do "Podwójnego życia Weroniki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzesimir Dębski: chciałbym identyfikować się jako kompozytor poważny

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 12:39
- Rynek muzyki poważnej, szczególnie muzyki współczesnej, jest niestety mały. Jestem bardzo szczęśliwy, że mam 60-70 koncertów rocznie. Jest tak tylko dzięki temu, że popularna jest muzyka filmowa, a także jazz i piosenki - mówił pierwszy od trzech miesięcy gość na żywo w studiu Café "Muza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Kilar: "bawię się muzyką, instrumentami, dźwiękami"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2024 05:45
- Miałem taki okres po studiach, w którym przez 5 lat nie napisałem żadnego samodzielnego utworu. Powrót do komponowania związany był z pracą w filmie, którą zacząłem przed rokiem 60. Zostałem jakby zmuszony przez film do komponowania i to mnie z czasem ośmieliło, bo zdałem sobie sprawę, że jednak jestem kompozytorem - mówił w 1971 roku w Polskim Radiu Wojciech Kilar. Dziś wspominamy 92. rocznicę urodzin tego wybitnego kompozytora.
rozwiń zwiń