Historia

Pod Toruniem odkryto szwedzki skarb. Kilkadziesiąt srebrnych monet sprzed 400 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 13:45
Odkrycia dokonali poszukiwacze z grupy historyczno-eksploracyjnej Weles na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo. Srebrne monety zakopano prawdopodobnie w dobie potopu szwedzkiego.
Wśród odnalezionych monet są pieniądze wybite w gdańskiej mennicy
Wśród odnalezionych monet są pieniądze wybite w gdańskiej mennicyFoto: Grupa historyczno-eksploracyjna Weles

38 monet zalegało w ziemi na głębokości ok 10 centymetrów pod ziemią. Monety pochodzą z XVI i XVII wieku. Na większości z nich widnieje wizerunek Gustawa II Adolfa (króla Szwecji w latach 1611–1632, zwanego Lwem Północy), a także monety z dynastii Wazów.

Gustaw Adolf_663.jpg
Gustaw II Adolf – twórca szwedzkiej potęgi

Skarb nazwano "sakiewką potopową", bo to prawdopodobnie właśnie podczas potopu szwedzkiego monety zostały zakopane w ziemi. 

Niespełna miesiąc temu poszukiwacze z grupy Weles odkryli na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo fragmenty uprzęży sprzed 2500 lat. Najprawdopodobniej należała ona do scytyjskiego wojownika. Znalezisko stanowi dowód na kontakty między ludami zamieszkującymi północną Polskę a Scytami, którzy zamieszkiwali ziemie od Morza Czarnego po pas Karpat, a jak wskazują niedawne odkrycia - zakładali swoje grody również na Podkarpaciu. 

Poszukiwania Grupy Weles prowadzone są na podstawie pozwolenia od kujawsko-pomorskiego konserwatora zabytków z siedzibą w Toruniu, Nadleśnictwa Cierpiszewo oraz w porozumieniu w wójtem gminy Wielka Nieszawka Krzysztofem Czarneckim.

"Zasady te reguluje Zarządzenie nr 47 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 2018 roku,na podstawie którego konkretne nadleśnictwo może wydać pozwolenie na takie poszukiwania. Należy określić m.in. miejsce, zakres prac, rodzaj wykorzystywanych urządzeń czy sposób zabezpieczenia prac" - wyjaśniają na Twitterze Lasy Państwowe. 

Lasy Państwowe/bm

Czytaj także

Zakupy w klimacie sprzed tysiąca lub dwóch tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 16:27
Wtedy nie byo takich sklepów jak obecnie. Na 24 Festynie Archeologicznym w Biskupinie, który potrwa do 23 września, funkcjonuje archeomarket. A my sprawdzamy jak dawniej robiono zakupy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapitulacja pod Ujściem. Potop szwedzki zaczął się od sromotnej klęski Polaków

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2023 05:50
Kapitulacja wielkopolskiego pospolitego ruszenia pod Ujściem przed armią króla Karola X Gustawa 368 lat temu otworzyła Szwedom drogę do serca Polski. Wydarzenia nad Notecią ukazały anachroniczny charakter armii Rzeczpospolitej wobec nowego modelu prowadzenia wojen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z wykrywaczem, w poszukiwaniu dobrego poniedziałku

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 08:00
Czy i gdzie można znaleźć dobry początek tygodnia? Małgorzata Łukowska i Łukasz Ciechański postanowili poszukać dobrego poniedziałku w trójkowym ogródku. Aby zwiększyć swoje szanse, zaprosili do pomocy prawdziwego poszukiwacza wyposażonego w odpowiedni sprzęt.
rozwiń zwiń