Historia

Lista Ładosia. Najsłynniejsi ludzie, których starali się ratować polscy dyplomaci

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 05:55
Jak dotąd udało się zidentyfikować ponad 3 tysiące osób, które objęła polska akcja wystawiania fałszywych południowoamerykańskich paszportów dla Żydów w okupowanej Europie. Wśród nich znaleźli się przywódcy powstania w getcie warszawskim, były polski minister spraw zagranicznych i współzałożyciel Instytutu Yad Vashem. Oto najsłynniejsze nazwiska z Listy Ładosia.
zdjęcie  ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter/MKiDN

Cywia Lubetkin, Icchak Cukierman - przywódcy powstania w getcie warszawskim

Cywia Lubetkin i Icchak Cukierman, fot.:Wikimedia Commons/dp Cywia Lubetkin i Icchak Cukierman, fot.:Wikimedia Commons/dp

Cywia Lubetkin i Icchak Cukierman byli małżeństwem, które należało do kierownictwa Żydowskiej Organizacji Bojowej w getcie warszawskim. Walczyli w powstaniu w getcie. Jak wynika z opublikowanej Listy Ładosia - oboje byli posiadaczami paszportów południowoamerykańskich. Nie było to jednak decydującym czynnikiem, dzięki któremu udało się im przeżyć zagładę getta warszawskiego – przetrwali dzięki splotowi różnych okoliczności i dobrej woli ludzi po aryjskiej stronie.

 Wiemy, że Cywia Lubetkin nigdy nie użyła swojego paszportu  podkreśliła Monika Maniewska z Instytutu Pileckiego, współautorka naukowego opracowania Listy Ładosia, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. 

Adam Daniel Rotfeld - były minister spraw zagranicznych RP

Adam Daniel Rotfeld: między 1 września 1939 roku a 22 czerwca 1941 ZSRR był sojusznikiem Hitlera Adam Daniel Rotfeld. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Podobnie jak Cywia Lubetkin i Icchak Cukierman, również prof. Adam Daniel Rotfeld, wybitny dyplomata, badacz stosunków międzynarodowych i były minister spraw zagranicznych Polski, znalazł się na liście Ładosia. Paszportu jednak nigdy nie otrzymał, a o tym, że znajdował się wśród objętych akcją pomocy dowiedział się – według dr Jakuba Kumocha – dopiero od niego.

Rotfeld przyszedł na świat w Przemyślanach, w województwie tarnopolskim (obecnie jest to teren Ukrainy). W 1941 roku, po wkroczeniu Niemców na okupowane dotąd przez Sowietów tereny. Ocalał, bo został przygarnięty przez greckokatolickich mnichów. W prowadzonym przez nich sierocińcu ukrywane były dzieci żydowskie. Paszport nigdy nie dotarł do młodego Adama Rotfelda, bo chłopca udało się skutecznie ukryć przed okupantem. 

 Wiele paszportów nie dotarło do odbiorców. Dokumenty wysyłano do okupowanej Polski w bardzo różny sposób: szmuglowano je, przekupywano Niemców po drodze, wysyłano pocztą dyplomatyczną, dokumenty wysyłały też organizacje żydowskie. Niektóre zostały skonfiskowane, inne nie dotarły do odbiorcy, bo ten już nie przebywał w miejscu, w którym paszport powinien go zastać. W przypadku prof. Rotfelda najpewniej paszport dotarł za późno  wyjaśniała Monika Maniewska.

Nathan Eck – współzałożyciel Yad Vashem

Nathan Eck był badaczem Holocaustu, po wyemigrowaniu do Izraela w 1948 roku. Należał do współtwórców Instytutu Yad Vashem. Przyszedł na świat w Polsce. Przed wojną działał jako aktywista syjonistyczny. Udało mu się uniknąć osadzenia w gettach w Łodzi i Warszawie. Niemcy zdołali dopaść go dopiero na południu okupowanej Polski i osadzić w getcie w Będzinie. 

– Eck był jedną z pierwszych osób, którym udało się wydostać z getta dzięki paszportom. Jego przykład spowodował, że do Szwajcarii zaczęły napływać prośby o wystawienie paszportów  wskazywała Monika Maniewska.

Hanneli Goslar – przyjaciółka Anny Frank

 Warto zaznaczyć, że grupa berneńska nie zajmowała się tylko pomocą polskim Żydom. Na liście Ładosia znaleźć można również Żydów niemieckich, holenderskich, czy też takich, którzy utracili obywatelstwo – wyjaśniała badaczka z Instytutu Pileckiego.

Wśród Żydów z Holandii, którzy zostali objęci akcją paszportową, znalazła się Hanneli Goslar. Rodzina Goslarów pochodziła z Niemiec, skąd została zmuszona wyemigrować do Holandii po zdobyciu władzy przez Hitlera. W Amsterdamie kilkuletnia wówczas Hanneli poznała Annę Frank. Dziewczynki stały się najlepszymi przyjaciółkami. Dziennik ukrywającej się Anny Frank jest jednym z najbardziej przejmujących świadectw Holocaustu. 

 Większość holenderskich Żydów trafiała do obozu w Westerborku, stąd przewożono ich do obozu Bergen-Belsen, już na terenie Niemiec. Żydzi posiadający paszporty południowoamerykańskie mieli szansę na wyminę na Niemców internowanych na Zachodzie – tłumaczyła Monika Maniewska. 

Anna Frank nie przeżyła Zagłady. Jej najlepsza przyjaciółka miała więcej szczęścia. Najprawdopodobniej ocaliły ją fałszywe dokumenty. Hanneli Goslar dysponowała bowiem paszportem paragwajskim, wystawionym "ręką" konsula Konstantego Rokickiego, poza tym posiadała prawdopodobnie także paszport kubański i palestyński. 

Lista Ładosia  

Opublikowanie listy 3262 osób objętych akcją paszportową jest wynikiem dwóch lata badań pracowników Instytutu Pileckiego nad działalnością grupy berneńskiej. Na liście Ładosia znajduje się 796 osób, które przeżyły II wojnę światową, będąc w posiadaniu paszportów Ładosia.

Lista zawiera tylko nazwiska osób, które zdołano zidentyfikować. Numery seryjne odnalezionych paszportów powalają zakładać, że wystawiono ok. 8-10 tysięcy paszportów. 

 Publikacja listy pozwoliła nam na kontakt ze społecznością żydowską. Ostatnio udało nam się dotrzeć do Żydów holenderskich z Antwerpii, którzy, jak się okazuje, mają paszporty paragwajskie. Dzięki nim udało im się przetrwać, a osób tych nie ma na liście Ładosia. Jak zobaczyłam te paszporty, byłam pewna, że zostały wystawione ręką Konstantego Rokickiego  mówi Monika Maniewska.  Na naszej liście brakuje jeszcze osób, ale mam nadzieję, że uda nam się ją uzupełnić. 

***

Z biogramami osób objętych akcją pomocową z listy Ładosia i historiami ocalonych z Zagłady można się zapoznać na portalu Instytutu Pileckiego paszportyzycia.pl

Czytaj także

Archiwum Ringelbluma - niezwykłe świadectwo Zagłady

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 05:50
Żydowski historyk Emmanuel Ringelblum skrupulatnie notował sytuację w warszawskim getcie podczas II wojny światowej. Dzięki jego staraniom w 1940 roku powstało jedno z najważniejszych źródeł dokumentujących Zagładę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bohater tamtych czasów". Udało się odtworzyć historię artysty Getta Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 12:07
Imię i życiorys Beniamina Rozenfelda, autora cyklu pięciu rysunków z Archiwum Ringelbluma, przedstawiających warunki życia i śmierć w getcie warszawskim, zostały potwierdzone przez badaczkę dr Agnieszkę Żółkiewską z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko grupa Ładosia. Polskich dyplomatów, którzy pomagali Żydom, było wielu [INFOGRAFIKA]

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 06:00
– Praktycznie nie było polskiej placówki dyplomatycznej, która w okresie drugiej wojny światowej byłaby obojętna na los Żydów – podkreślał Jakub Kumoch, Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta, były ambasador RP w Szwajcarii i Turcji, a także badacz polskiej pomocy niesionej Żydom w czasie II wojny światowej, we wrześniu 2020 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Kotarba. "Mateczka", która ryzykowała własnym życiem, aby pomóc innym

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 05:40
30 grudnia 1956 roku zmarła Maria Kotarba. W czasie pobytu w niemieckim nazistowskim obozie śmierci Auschwitz ta odważna kobieta pomagała Żydówkom Lenie Mańkowskiej i Gucie Bankier. Za swoje poświęcenie w 2005 roku została uhonorowana tytułem "Sprawiedliwej wśród Narodów Świata". 
rozwiń zwiń