Historia

Jan Karpiński. Twórca Białowieskiego Parku Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 05:35
135 lat temu urodził się w Piotrkowie Trybunalskim wybitny leśnik i etnolog Jan Jerzy Karpiński. Orędownik zachowania w jak najlepszym stanie Puszczy Białowieskiej i jej króla - żubra.
Żubry w Puszczy Białowieskiej, 2001
Żubry w Puszczy Białowieskiej, 2001Foto: PAP/Zdzisław Lenkiewicz

Dzieciństwo i młodość

Przyszedł na świat 12 kwietnia 1886 roku i był jednym z sześciu braci. Oprócz tych niewątpliwych osiągnięć był także dziennikarzem i pisarzem, a ilustracje do wielu książek, nawet tych dla dzieci i młodzieży, wykonywał osobiście. Dla wielu jego postać już zawsze kojarzyć się będzie z Puszczą Białowieska, w której rośnie jeden z jej największych dębów - Dąb prof. Karpińskiego.


Posłuchaj
06:59 Białowieża.mp3 Spacer Szlakiem Dębów Królewskich i Książąt Litewskich (Wybieram Dwójkę)

 

Młody Karpiński, po skończeniu gimnazjum w Kałudze, obecnie Rosja, ok. 150 kilometrów na południowy zachód od Moskwy, rozpoczął studia w Katedrze Entomologii Instytutu Leśnego. Podczas tych studiów żeni się z Anną z Domaszwiczów. Po skończeniu studiów w 1919 roku, uciekając nielegalnie do Finlandii, młode małżeństwo wraca stamtąd do Polski, do Piotrkowa Trybunalskiego. Przyszły twórca w Sankt-Petersburgu.

Okres po powrocie do ojczyzny ciekawie opisuje Encyklopedia Puszczy Białowieskiej: "Dyplom J.J. Karpiński nostryfikował w grudniu 1925 roku w SGGW w Warszawie. W 1919 roku podjął pracę w administracji lasów państwowych. Najpierw pracował na stanowisku młodszego referendarza w Ministerstwie Rolnictwa i Dóbr Publicznych, później jako leśniczy i nadleśniczy w Zakrzewie k. Kłobucka. Był też jednocześnie zastępcą kierownika oraz nauczycielem zoologii i ochrony lasu w Państwowej Szkole dla Leśniczych w Zagórzu".

Blisko Białowieży

Niezwykle ważne dla Białowieży stały się przenosiny rodziny na jesieni 1928 roku i zamieszkanie w Krzyżach. Wtedy też przyszłość Parku Narodowego nabrała właściwego kształtu. Jak podaje Piotr Bajko, jeden z encyklopedystów białowieskich, bez wizji Karpińskiego przyszłość tego rezerwatu byłaby niewiadoma.

"29 stycznia 1929 roku J.J. Karpiński został powołany przez Ministra Rolnictwa na stanowisko nadleśniczego Nadleśnictwa Rezerwat (...) Karpiński okazał się godnym kontynuatorem linii wytyczonej przez swego poprzednika. W jego życiu rozpoczął się prawdziwy złoty okres, który przyniósł piękne owoce w różnych dziedzinach. Dzięki usilnym staraniom Karpińskiego, Nadleśnictwo Rezerwat w 1932 roku zostało przemianowane w Park Narodowy w Białowieży".

Co istotne, to właśnie Karpiński przeprowadził pierwszą tak kompleksową inwentaryzację przyrodniczo-leśną Parku Narodowego w Białowieży.

Leśniczy w Parku Narodowym

Działania jego były bardo dobrze przemyślane i zakrojone na szeroką skalę. Nie ograniczał się jedynie do dbania o zasób leśny - wiedział, że dla właściwego dobrostanu Puszczy należy zadbać o wiele innych działań: zorganizował opiekę naukową dla Parku - bibliotekę, laboratorium, także to wspomagające hodowlę zwierząt chronionych, określił zasady i działania łowieckie, zadbał o Muzeum Przyrodniczo Leśne. Od początku swoich rządów w Parku kierował także Szkołą dla Leśniczych w Białowieży. Wysiłek dla zachowania tego miejsca i odpowiedniej ochrony jego znaczenia w 1935 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela gminy Białowieża.

Okres ten opisują także autorzy Encyklopedia: "Prowadził również prace nad restytucją żubra, niedźwiedzia, tarpana i łosia na terenie Puszczy Białowieskiej. Kierował Państwową Szkołą dla Leśniczych, która funkcjonowała przy Parku w latach 1929-36. Zainicjował i rozwinął na terenie Puszczy ruch turystyczny i jego bazę, udzielał się jako przewodnik. Stworzył przy Parku placówką wyrobów przemysłu ludowego. Dzięki jego inicjatywie powstało w Białowieży nowe muzeum przyrodniczo-leśne, w którym znalazły pomieszczenia zbiory zoologiczne, botaniczne i bartnicze. Dbał też o powiększanie zbiorów biblioteki naukowej, tworzył laboratoria biologiczne do obsługi zwierząt chronionych".

Badacz kornika

Czas wojny profesor spędził wraz z rodziną pod Kiejdanami na Litwie. Po zakończeniu działań wojennych wrócił do Białowieży i na nowo zaczął organizować pracę w Parku i powiązane z nią działania naukowe... między innymi poznanie wszystkich odmian kornika i wpływu tego szkodnika na drzewostan Puszczy.

W 1951 roku władze państwowe odwołały profesora z jego funkcji w Białowieży. Zdarzenie to tak opisywała później jego córka, profesor Zofia Pokacka: "Mój Ojciec natrafiał na wiele przeszkód. Tak było i kosztowało Go to wiele zdrowia i dlatego w końcu zrezygnował z Białowieży, przeniósł się do Warszawy i zajął się w szerszym zakresie pisaniem książek. Może nie zmarłby przed emeryturą, gdyby miał lżejsze życie. Ale Ojciec, niestety, oprócz przyjaciół miał też wrogów, bo ludzie nie lubią słuchać i nie lubią (na ogół) dyscypliny, a Ojciec był wymagający (też w stosunku do siebie)".

Od tych wydarzeń profesor Karpiński poświęcił się pracy pisarskiej, dalszym pracom badawczym i uczestnictwu w wielu naukowych gremiach, także Polskiej Akademii Nauk. Wielokrotnie odznaczany nigdy nie wstąpił do partii. Zmarł w połowie listopada 1965 roku w Warszawie i został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. Jak podaje encyklopedysta Piotr Bajko: "Na zakończenie warto podać ciekawostkę – prof. Karpiński posiadał naprawdę tylko jedno imię – Jan. Jerzego wymyślił sobie jako pseudonim literacki, który pozostał z nim już na zawsze".

PP


Czytaj także

Tajemnice lasu. Czy powinniśmy się go bać?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 11:00
Na ekscytujący, poranny, niedzielny spacer po puszczy zabrali nas: dziennikarz, a zarazem autor wielu wspaniałych książek, także dla dzieci - Adam Wajrak, a także biolog oraz rysownik i twórca znakomitych komiksów, także dla dzieci – dr Tomasz Samojlik. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Wajrak: na początku w puszczy miałem dwa rodzaje butów

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 14:32
- Puszcza Białowieska bardzo szybko wysycha, ale, jako naturalny ekosystem, może sobie z tym łatwo poradzić - mówił w Dwójce popularny działacz na rzecz przyrody i dziennikarz uhonorowany Nagrodą Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego, Mieczysława i Erazma Pruszyńskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójka w Białowieży: odkrywamy Simonę Kossak - ikonę Podlasia

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 17:25
- Miała takie powiedzenie, że uwielbia mieć pod stopami korzenie, nie bruk. Taki pomysł na życie zaprowadził ją z królewskiego Krakowa do wspaniałej Puszczy Białowieskiej - mówiła w audycji "Dwójka na miejscu" Anna Kamińska, autorka brawurowej biografii "Simona. Opowieść o niezwykłym życiu Simony Kossak".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żubry. "Wyglądają łagodnie, ale nie daj się zwieść"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 09:43
Są prawdziwymi królami europejskich lasów i puszcz, a przy okazji jednymi z największych ssaków na naszym kontynencie. To majestatyczne, łagodne zwierzęta, z którymi jednak mało który mieszkaniec puszczy zadziera.
rozwiń zwiń