Historia

Zofia Rysiówna. Aktorka, która ocaliła Jana Karskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 05:50
17 maja 1920 roku w Rozwadowie urodziła się Zofia Rysiówna, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Podczas II wojny światowej była zaangażowana w działalność konspiracyjną, przez którą została aresztowana i osadzona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.
Zofia Rysiówna w 2002 roku
Zofia Rysiówna w 2002 roku Foto: FORUM

"Nie wiedziałam, że jestem w konspiracji"

Naukę aktorstwa rozpoczęła w 1938 roku w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej kontynuowała swoją edukację uczęszczając na tajne komplety organizowane przez PIST. Zaangażowała się również w działalność konspiracyjną – była kurierką i łączniczką przy 1. Oddziale Ochrony Przerzutów i Łączności Związku Walki Zbrojnej w Nowym Sączu.

- Zabrzmi to śmiesznie, ale ja w ogóle nie wiedziałam, że jestem w konspiracji. Przysięgę złożyłam mojemu bratu i nie wypytywałam go o żadne szczegóły, a on też mi się nie zwierzał z tego, co robi. Wszystko polegało na pewnych moich domysłach. Mój brat wychodził ze słusznego założenia, że jak ktoś nie wie, to nigdy tego nie powie – opowiadała ze śmiechem Zofia Rysiówna w rozmowie z Joanną Suchecką.

Posłuchaj
83:55 aktorka zofia rysiówna o swoich wspomnieniach z gestapo i ob___3977_tr_0-0_9993299bc3b8e97[00].mp3 Jak wyglądało życie Zofii Rysiówny podczas II wojny światowej? Audycja Joanny Sucheckiej "Aktorka Zofia Rysiówna o swoich wspomnieniach z Gestapo i obozu koncentracyjnego". (PR, 18.03.1969)

W sierpniu 1941 roku początkująca aktorka brała udział w akcji odbicia z gestapowskich rąk Jana Karskiego, który został przewieziony do nowosądeckiego szpitala, ponieważ próbował popełnić samobójstwo. Operacja została pieczołowicie zaplanowana przez członków ZWZ i krakowskiego PPS-u. Większość personelu medycznego ośrodka już od dawna była zaangażowana w działania konspiracyjne – kluczową rolę odegrał tu doktor Jan Słowikowski, który na miejscu osobiście zajmował się Karskim.

Akcja oswabadzająca okazała się sukcesem, a pacjenta ukryto na wsi – początkowo w pobliskiej gajówce, a później w posiadłości Danuty i Ludwika Sławików we wsi Kąty. W ramach zemsty za uratowanie Karskiego 21 sierpnia 1941 roku Niemcy rozstrzelali 32 osoby.

- Został mi na ten temat taki jakiś cień. Profesor Jan Karski ten nigdy sam z siebie się do nas nie odezwał, nie nawiązał żadnego kontaktu. Władze Nowego Sącza zapraszały pana profesora, żeby się zjawił u nas i powiedział nam kilka dobrych słów. Nie udało się – wspominała Zofia Rysiówna w 1999 roku w audycji z cyklu "Zapiski ze współczesności" - Ja sama zresztą napisałam do niego list z prośbą, żeby wtedy, kiedy odbiera swoje doktoraty i liczne zaszczyty, zaprosił kogoś z nas na taką uroczystość. Otrzymałam takie zaproszenie i spotkałam się z profesorem, ale nie mieliśmy ani przez chwilę autentycznej szczerości. Coś stanęło między nami – dodała.

Posłuchaj
14:05 zofia rysiówna___350_99_ii_tr_0-0_11283116bc416e9e[00] (1).mp3 O swoich wojennych losach wspomina Zofia Rysiówna. Opowiada między innymi o swoich pierwszych krokach w konspiracji, represjach wobec pokolenia Kolumbów i akcji oswabadzającej Jana Karskiego. Audycja z cyklu "Zapiski ze współczesności". (PR, 08.03.1999)

We wrześniu 1941 roku aktorka została aresztowana i osadzona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, gdzie przebywała do maja 1945 roku.

Jej żywioł to teatr

Po zakończeniu II wojny światowej Rysiówna wróciła do Polski (dzielący ją od ojczyzny dystans pokonała na piechotę) - najpierw do Nowego Sącza, a później do Krakowa. Tam zdała eksternistyczny egzamin aktorski i jeszcze tego samego roku zadebiutowała na scenie Teatru Miejskiego im. Juliusza Słowackiego, grając Balladynę.

- Reżyser Władysław Woźnik życzył sobie, żeby główną rolę grała nie jakaś pełna czaru przedwojenna diwa, a zwyczajna dziewczyna. Więc jak mnie zobaczył z tymi moimi dwoma czarnymi warkoczami, to się mu spodobałam – mówiła Zofia Rysiówna w rozmowie z Anną Lisiecką.

Posłuchaj
39:30 zofia rysiówna___3617_00_i_tr_0-0_9989504bc3ed788[00].mp3 O swojej karierze opowiada Zofia Rysiówna w rozmowie z Anną Lisiecką. Audycja "Sekrety, konkrety" (PR, 06.06.2000) 

W kolejnych latach Rysiówna występowała na deskach krakowskich teatrów dramatycznych. W połowie lat 50. osiadła w Warszawie. Tam grała między innymi w Teatrze Polskim, Teatrze Klasycznym, Teatrze Nowym oraz w Teatrze Powszechnym. 

Od 1956 roku była związana z Teatrem Telewizji. Po raz pierwszy na małym ekranie pojawiła się w sztuce "Muchy" Jeana-Paula Sartre’a w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Do swojej śmierci w 2003 roku zagrała w ponad siedemdziesięciu spektaklach zrealizowanych przez Teatr Telewizji - między innymi w "Niemcach" Leona Kruczkowskiego w reżyserii Hanuszkiewicza (1961), "Idach marcowych" Thortona Wildera w reż. Jerzego Gruzy (1962), "Chłopcach" Stanisława Grochowiaka w reż. Tadeusza Jaworskiego (1966), "Domu kobiet" Zofii Nałkowskiej w reż. Jana Kulczyńskiego (1974) czy "Warszawiance" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Andrzeja Łapickiego (1978). Swoją ostatnią rolę Rysiówna zagrała w 2002 roku w spektaklu "Tartuffe, czyli obłudnik" Moliera w reż. Andrzeja Seweryna.

Film, dubbing i Polskie Radio

Aktorka nie ograniczała się jedynie do teatru, ale wystąpiła także w kilku filmach. Zadebiutowała w 1963 roku rolą Fornalczykowej w "Mam tu swój dom" Juliana Dziedziny. W kolejnym roku pojawiła się w "Drewnianym różańcu" Ewy i Czesława Petelskich, a w 1965 w "Tataraku" Andrzeja Szafiańskiego. Ważne w karierze Rysiówny były także jej role w serialach: w latach 1988-1990 grała w produkcji "W labiryncie" Pawła Karpińskiego, a od 1980 do 2000 roku w "Domu" Jana Łomnickiego. 

W latach 70. i 80. aktorka zajmowała się dubbingiem. Swojego głosu użyczyła w 1978 roku Emmie, jednej z bohaterek bajki muzycznej "Lato Muminków" w reż. Andrzeja Marii Marczewskiego, wyprodukowanej przez firmę Wifon i wydanej na kasetach magnetofonowycb, a w 1985 i 1986 Kangurzycy z "Kubusia Puchatka" i "Chatki Puchatka". Brała też udział w audycjach nagrywanych przez Polskie Radio - można ją usłyszeć w słuchowiskach "Samotność na sprzedaż" Waldemara Modestowicza i "W popiół płodna" Stanisława Grochowiaka. 

Rysiówna została odznaczona wieloma orderami, w tym Krzyżem Walecznych, Krzyżem Zasługi z Mieczami, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim i Krzyżem Oświęcimskim. Artystka zmarła 17 listopada 2003 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu.

jb

Bibliografia:

1. Monika Mokrzycka-Pokora, Zofia Rysiówna, https://culture.pl/pl/tworca/zofia-rysiowna.

2. Zofia Rysiówna, Encyklopedia Teatru Polskiego, http://www.encyklopediateatru.pl/osoby/169/zofia-rysiowna. 

Czytaj także

Elżbieta Czyżewska - aktorska osobowość

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2023 05:45
85 lat temu, 14 maja 1938 roku, urodziła się aktorka Elżbieta Czyżewska, jedna z najbardziej popularnych polskich aktorek lat 60., której atutem na ekranie była wyjątkowa osobowość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konstanty Stanisławski - ojciec współczesnego aktorstwa

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 05:35
7 sierpnia 1938 roku zmarł w Moskwie wybitny aktor i reżyser, a przede wszystkim reformator teatru Konstanty Stanisławski. Był twórcą pierwszego na świecie systemu opisującego wewnętrzne mechanizmy pracy aktora, który stał się podstawą współczesnego warsztatu aktorskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leon Niemczyk - amant z charakterem

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 05:38
16 lat temu, 29 listopada 2006 roku zmarł wybitny aktor teatralny i filmowy Leon Niemczyk. W swojej intensywnej, trwającej ponad 50 lat karierze zagrał w przeszło 400 filmach.
rozwiń zwiń