Historia

"Pełno ich nigdzie…". Warszawska odsłona wystawy Muzeum POLIN zostanie otwarta 2 sierpnia

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 05:50
Wystawę będzie można podziwiać do 25 sierpnia w Warszawie na Bulwarze im. Jana Karskiego. Odwiedzający będą mogli obejrzeć 30 murali znajdujących się obecnie w różnych miejscach w Polsce oraz wziąć udział w spacerach tematycznych.
Wystawa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Pełno ich nigdzie na odsłonie w Oslo
Wystawa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN "Pełno ich nigdzie" na odsłonie w OsloFoto: Materiały prasowe Muzeum POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało stołeczną edycję wystawy plenerowej "Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej". Jej otwarcie nastąpi 2 sierpnia 2021 roku, a odwiedzający będą mogli ją oglądać do 25 sierpnia.

Murale o tematyce żydowskiej są próbą wypełnienia pustego miejsca po nieobecnych w polskim krajobrazie Żydach - przypomnienia o ich wielowiekowej obecności, a zarazem nowoczesną formą ekspresji artystycznej w przestrzeni publicznej. Wystawa przybliża polsko-żydowską historię, poprzez atrakcyjne wizualnie współczesne sposoby przywracania pamięci o niej przez miejskich aktywistów, artystów i lokalne stowarzyszenia. Na ekspozycji będzie można obejrzeć m.in. murale znajdujące się Warszawie, takie jak  mural "Kobiety Muranowa" i "Esperanto" autorstwa Adama Walasa i Anny Koźbiel czy mural przy al. "Solidarności" 78 autorstwa grupy artystycznej Takie Pany z postaciami i budynkami dawnej dzielnicy żydowskiej.

Mural z  wizerunkiem Jana Karskiego w Warszawie na ulicy Lubelskiej 30/32. Foto: Marcin Czechowicz, materiały prasowe Muzeum POLIN Mural z wizerunkiem Jana Karskiego w Warszawie na ulicy Lubelskiej 30/32. Foto: Marcin Czechowicz, materiały prasowe Muzeum POLIN

Istnieje również możliwość obejrzenia wystawy bez wychodzenia z domu dzięki wirtualnemu spacerowi po muralach przedstawionych na wystawie. Wideooprowadzanie po miejscach z historią jak malowaną w do obejrzenia na kanałach Muzeum POLIN na Facebooku i YouTubie.

Wystawie"Pełno ich nigdzie..." towarzyszy program edukacyjny odnoszący się do lokalnego dziedzictwa Żydów. Historię osób, wydarzeń i miejsc, upamiętnionych na warszawskich muralach nawiązujących do żydowskiej przeszłości miasta będzie można poznać podczas wycieczki rowerowej z przewodnikiem warszawskim i doktorantem historii na Uniwersytecie Warszawskim Piotrem Hummelem, który odbędzie się 8 sierpnia. Z kolei 21 sierpnia będzie można uczestniczyć w spacerze śladami muranowskich murali nierozerwalnie związanych z historią polskich Żydów, który poprowadzi Beata Chomątowska.

Muzeum Polin FREE 1200.jpg
Z wizytą w Muzeum POLIN. "Opowieść o tysiącu lat historii polskich Żydów"

Stołeczne edycja wystawy jest zorganizowana przy wsparciu Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. W najbliższych miesiącach wystawę "Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej" będzie można zobaczyć również w Krakowie na placu przed Synagogą Starą, w Łodzi przed CH Manufaktura i w Rzeszowie. Pełna trasa wystawy w 2021 roku oraz więcej informacji na stronie polin.pl.

Wystawa "Pełno ich nigdzie" powstała w 2017 roku we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

sa

Czytaj także

"Żydowskie serce Warszawy". Wystawa "Tu Muranów" w Muzeum Historii Żydów Polin

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 18:32
Marta Dziewulska z Muzeum Historii Żydów Polin opowiadała w Polskim Radiu 24 o wystawie "Tu Muranów", poświęconej historii i współczesności dzielnicy Muranów, w której powstało również Muzeum Historii Żydów Polin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akcja Żonkile w tym roku wirtualnie. Ruszyły zapisy dla szkół

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 17:17
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz dziewiąty organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile i zaprasza do niej biblioteki, szkoły i instytucje kultury z całej Polski. Ze względu na pandemię większość aktywności wokół akcji przenosi się do internetu. Rekrutacja do udziału w akcji ruszyła 11 lutego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krajobraz po Zagładzie. Wystawa "Taki pejzaż" Wilhelma Sasnala w Muzeum POLIN

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 09:32
17 czerwca w Muzeum Historii Żydów Polskich zostanie otwarta wystawa jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych – Wilhelma Sasnala. Zbiór około 60 obrazów i rysunków, z których kilka zostało stworzonych specjalnie na potrzeby ekspozycji, nosi nazwę "Taki pejzaż" i jest indywidualnym spojrzeniem artysty na kwestię naszej współczesnej pamięci o polskich Żydach i Zagładzie. 
rozwiń zwiń