Historia

Odkryto nieznany rysunek Vincenta van Gogha

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 05:45
W amsterdamskim Muzeum Vincenta van Gogha prezentowane jest dzieło niderlandzkiego malarza z 1882 roku. Nieznany dotąd rysunek o nazwie "Worn out" przedstawia zmęczonego mężczyznę siedzącego na drewnianym krześle z głową ukrytą w dłoniach. 
Kustosz pokazuje rysunek Van Gogha Worn out
Kustosz pokazuje rysunek Van Gogha "Worn out" Foto: PAP/EPA/KOEN VAN WEEL

Niezwykłe znalezisko

Pragnąca zachować anonimowość osoba zwróciła się niedawno do Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie z prośbą o zbadanie autentyczności rysunku. Okazało się, że jest on rzeczywiście dziełem słynnego malarza. 

- Dość rzadko zdarza się, aby odkrywano nowy rysunek mistrza - powiedziała dyrektor muzeum Emilie Gordenker portalowi RTL Nieuws.

"Worn out" ma wymiary 48,8 na 30 centymetrów. Z informacji podanych przez muzeum wynika, że van Gogh wykonał rysunek, kiedy mieszkał w Hadze. W listach do swojego brata szczegółowo opisał, jak doszło do jego powstania. 

- Nawet wiemy dokładnie, w którym dniu został on wykonany: 24 listopada 1882 roku - powiedział dziennikowi "Algemeen Dagblad" badacz Muzuem Vincenta van Gogha Teio Meedendorp. 

Model z czterdziestu rysunków

- Mężczyzna, którego widzimy, był jego ulubionym modelem. Istnieje ponad czterdzieści rysunków, na których go spotykamy - dodał Teio Meedendorp.

Ostatni raz odkryto działo van Gogha w 2018 roku. Był to rysunek "Wzgórze Montmartre z kamieniołomem".

PAP/jb

Czytaj także

Wenus z Milo - wybrakowana Afrodyta

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 05:20
- Przyjmowany jest pogląd, że miała ręce odrzucone w bok; może w jednej z dłoni trzymała jabłko Parysa... albo lustro, w którym się przeglądała - mówił o posągu Wenus z Milo dr Jerzy Żelazowski z Instytutu Archeologii UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy przebadają szczątki rycerzy poległych w bitwie pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 05:40
Prawie 40 tysięcy kości uczestników słynnej bitwy z 1410 roku zostanie poddanych badaniom antropologicznym. Dzięki nim będzie można ustalić nie tylko, jak rycerze wyglądali, lecz także, co jedli i na co chorowali. 
rozwiń zwiń