Historia

Sejm ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 05:40
W uchwale ustanawiającej Rok Romantyzmu Polskiego podkreślono, że w 2022 przypadają dwusetne urodziny tej epoki, dlatego to dobry powód do przypomnienia "duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele".
Walenty Wańkowicz, Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale, 1828 r.
Walenty Wańkowicz, "Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale", 1828 r. Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie/domena publiczna

filomaci polona wiki 1200.jpg
Towarzystwo Filomatów. Mickiewicz debiutuje jako poeta i biurokrata

Za uchwałą, przyjętą 17 listopada 2021 roku, opowiedziało się 437 posłów, 1 był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Mickiewiczowski debiut

W 1822 roku w Wilnie ukazały się "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, tomik poetycki, który wyznaczył początek polskiego romantyzmu. "Wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne Romantyczność, Powrót taty, Świtezianka, Pani Twardowska, bez których trudno wyobrazić sobie ostatnich dwieście lat polskiej kultury. To, co nastąpiło potem, było bez precedensu w polskich dziejach. Zrodziła się epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej" - podkreślono w sejmowej uchwale.

Nie bylibyśmy dziś tym, kim jesteśmy

Romantyzm, jak przypomniano w uchwale, "przyniósł genialne dokonania w literaturze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki".

"Twórcy ci byli artystami polskimi, a jednocześnie światowymi, ukazującymi polskie wartości w ich uniwersalnym kontekście. Bez twórczości ich oraz Maurycego Mochnackiego, Aleksandra Fredry, Antoniego Malczewskiego, Seweryna Goszczyńskiego, Wincentego Pola, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Teofila Lenartowicza, Kornela Ujejskiego, Artura Grottgera, Marii Szymanowskiej i Narcyzy Żmichowskiej nie bylibyśmy dziś tym, kim jesteśmy" - oceniono.

27783801.jpg
"Dziady" po raz pierwszy, czyli Wyspiański tnie arcydzieło

Autorzy uchwały zaznaczyli również, że "literatura i kultura polskiego romantyzmu ukształtowały wymiar i profil duchowy Polaków".

"Wypracowane i utrwalone zostały najważniejsze cechy pozwalające nam przetrwać nawet najdramatyczniejsze próby zniszczenia narodu. Honor, waleczność, patriotyzm, przywiązanie do tradycji, empatia wobec losu innych i gotowość do ofiar, otwartość na inne kultury oraz przywiązanie do wolności - ten kanon wartości narodowej wspólnoty romantyzm przeniósł z dawnej Rzeczypospolitej i zdefiniował na nowo. Bez Maurycego Mochnackiego i jego pism o wolnych Polakach, bez wieszczów Mickiewicza i Słowackiego, pochowanych w królewskich kryptach, bo Polacy uznali, że królom Polski są równi, nie byłoby Legionów Piłsudskiego czy Powstańców Warszawskich" - napisano w uchwale.

Wskazano także, że "to z romantyzmu wyrósł nowoczesny mesjanizm Jana Pawła II i unikatowy w dziejach świata ruch Solidarność". "Pamięć romantyzmu polskiego jest zatem pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość. W roku 2022 przypadają dwusetne urodziny tej epoki i jest to dobry powód do przypomnienia duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele" - podkreślono.

***

Czytaj także:

***

Uchwała głosi, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - odpowiadając na petycję 51 badaczy romantyzmu reprezentujących Polską Akademię Nauk i wszystkie ośrodki akademickie w kraju oraz spełniając apel środowisk skupionych w Akademickich Klubach Obywatelskich im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - ogłasza rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego".

PAP/jp

Czytaj także

Maurycy Mochnacki – herold polskiego romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 05:35
- Maurycy Mochnacki dość żył dla swojej sławy, ale zbyt krótko dla ojczyzny, której był mocnym filarem – tymi słowami na francuskim cmentarzu pożegnał swojego przyjaciela kapitan Antoni Olszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogoda, katastrofy i zwierzęta. Romantyzm z innej strony

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 12:00
- Te książki pokazują bardziej przywiązanie do życia, a nie do wielkich idei czy narracji – mówił dr Grzegorz Marzec o serii "Nowa Biblioteka Romantyczna" wydawanej przez Instytut Badań Literackich PAN.
rozwiń zwiń