Historia

W Londynie odkryto rzymską mozaikę sprzed blisko 2 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2022 05:40
W pobliżu szklanego drapacza chmur znanego jako The Shard archeolodzy natknęli się na bardzo dobrze zachowaną rzymską mozaikę. Jest to największy tego typu zabytek odnaleziony na terenie brytyjskiej stolicy od 50 lat. 
Fragment rzymskiej mozaiki odkrytej w 2022 roku w Londynie
Fragment rzymskiej mozaiki odkrytej w 2022 roku w Londynie Foto: James Manning / PA Images / Forum

Mozaika prawdopodobnie została wykonana pod koniec II lub na początku III wieku. Składa się z dwóch misternie wykonanych paneli, z których największy ma ponad trzy metry długości. Mozaika została stworzona z czerwonych, białych i czarnych kamieni, które układają się we wzór przedstawiający m.in. duże kwiaty lotosu oraz ozdobne pętle zwane również "węzłami Salomona". Jak mówią eksperci, dekoracja znajdująca się na jednym z paneli uderzająco przypomina mozaikę odnalezioną w niemieckim Trewirze. Może to oznaczać, że wykonała je ta sama grupa artystów. 

- Takie odkrycie zdarza się tylko raz w życiu. Kiedy pierwsze kolorowe kamienie zaczęły wyłaniać się spod ziemi, byliśmy bardzo podekscytowani - zdradziła nadzorująca prace wykopaliskowe Antonietta Lerz z Muzeum Archeologii w Londynie. 

Zdaniem badaczy rozmiar mozaiki sugeruje, że pierwotnie zdobiła ona podłogę "triclinium" - sali biesiadnej i jednego z najważniejszych pokoi rzymskiego domu. Pomieszczenie to mogło być częścią starożytnego "mansio", czyli hotelu, w którym zatrzymywali się rzymscy urzędnicy i zamożni podróżni w drodze do i z Londinium (starożytne rzymskie miasto, którego pozostałości znajdują się na terenie obecnego Londynu). 

Jak podaje gazeta Smithsonian Magazine, podczas prac wykopaliskowych archeologom udało się również odnaleźć fragmenty gipsowej ściany ozdobionej bladoniebieskim, kwiatowym wzorem, a także eleganckie "unguentarium", czyli buteleczkę na olejki zapachowe oraz wykonaną z kości spinkę do włosów. Zdaniem naukowców, dwa ostatnie przedmioty należały do Rzymianki, która zajmowała wysoką pozycję w ówczesnym społeczeństwie. 

 

Czytaj także

"Człowiek z Piltdown". Jedno z największych fałszerstw w historii nauki

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 05:30
- To znalezisko plasowało Anglię i hrabstwo East Sussex na samym topie paleoantropologii. Czegoś takiego wcześniej w Europie nie odkryto - mówił antropolog dr Karol Piasecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka Brytania. Bogata rzymska osada odnaleziona dzięki budowie szybkiej kolei

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 05:40
Badania archeologiczne wykazały, że na terenie znanym jako Blackgrounds, funkcjonował ważny ośrodek handlowy. Na miejscu archeolodzy odnaleźli wiele cennych artefaktów, w tym ponad 300 monet z czasów cesarstwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bojowe rumaki pierwszych cywilizacji okazały się... osłami

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 05:40
Badania DNA wykazały, że wierzchowce używane przez Sumerów to w rzeczywistości krzyżówki osła domowego z jego dzikim krewniakiem. Czyni to z nich najstarsze znane nauce hybrydy stworzone przez człowieka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odnaleziono ponadtysiącletnie mumie. Mogą to być ofiary mordu rytualnego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 05:45
W starożytnym mieście Cajamarquilla znajdującym się na obrzeżach peruwiańskiej Limy archeolodzy odkryli mumie ośmiorga dzieci i dwunastu dorosłych. Szczątki pochodzą sprzed ponad tysiąca lat, czyli z czasów preinkaskich. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Machu Picchu - jak nazywano ruiny miasta po upadku imperium Inków?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 05:45
Nowe badania wykazują, że jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie i główna atrakcja turystyczna Peru znana była pod inną nazwą przez lata przed odkryciem jej przez Hirama Binghama.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Jerozolimie odnaleziono setki starożytnych artefaktów pochodzących z kradzieży

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 05:40
W domu jednego z mieszkańców Jerozolimy funkcjonariusze policji i Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków (IAA) natrafili na setki starożytnych artefaktów. Wśród odkrytych zabytków znajdowały się m.in. liczne antyczne monety, przedmioty wykonane z kości słoniowej, broń, a także pochodzące sprzed 1500 lat misy, na których wyryto magiczne inkantacje. 
rozwiń zwiń