Historia

Jak wyglądali mieszkańcy Górnych Łużyc ponad 400 lat temu? Zrekonstruowano ich wygląd

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 05:40
Popiersie seniora i cyfrowe wizerunki młodej kobiety i młodego mężczyzny to efekt badań prowadzonych na czaszkach ludzkich odnalezionych na wczesnośredniowiecznym grodzisku. Wygląd dawnych mieszkańców Górnych Łużyc zrekonstruowali antropolodzy, archeolodzy i artyści plastycy.
Rekonstrukcja cyfrowa mężczyzny i kobiety z XVI wieku, z rejonu Łużyc
Rekonstrukcja cyfrowa mężczyzny i kobiety z XVI wieku, z rejonu ŁużycFoto: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu/mat. prasowe

Trzy rekonstrukcje wykonał zespół prof. Barbary Kwiatkowskiej z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu we współpracy z artystami plastykami z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dwie męskie czaszki i jedną żeńską odnaleziono w miejscowości Göda w zachodniej Saksonii.

- Datowania radiowęglowe szczątków ludzkich wykazały, że cmentarzysko na majdanie grodziska funkcjonowało pomiędzy końcem wieku XV a początkiem XVII, to znaczy w czasach, kiedy gród był już opuszczony. Wygląd starszego mężczyzny odtworzono w postaci pełnoplastycznego realistycznego popiersia - tłumaczy dr Paweł Konczewski, archeolog z UPWr.


Ryszard III 663.jpg
Rekonstrukcja twarzy Ryszarda III. "Jest przystojny"

Rekonstrukcje wyglądu młodszego mężczyzny i młodej kobiety wykonano cyfrowo. Po odkryciu prawie sto lat temu sądzono, że pochówki te pochodzą z wczesnego średniowiecza.

- Dlatego włączyliśmy je do naszego projektu badań nad pograniczem polsko-niemieckim sprzed tysiąca lat. Pozwoliło to zweryfikować ich chronologię. Okazało się, że te groby są o wiele młodsze, niż sądzono do tej pory. To kolejny przykład, że warto prowadzić reanalizy dawniejszych odkryć archeologicznych z użyciem nowoczesnych narzędzi badawczych - wskazuje badacz.

Kim byli Łużyczanie?

Rekonstrukcje są prezentowane w Muzeum Miejskim w Budziszynie na wystawie poświęconej okresowi wczesnego średniowiecza na Górnych Łużycach – krainie geograficzno-historycznej położonej współcześnie po obu stronach granicy polsko-niemieckiej. Kultura Łużyczan zaliczana jest w poczet kultur słowiańskich. 

- Do tej pory uważano, że przybyli na te tereny około VI-VII wieku, ale dzisiaj coraz częściej zakłada się, że był to wiek VIII. Ja uważam, że przybyli z Europy wschodniej, dokładniej z Naddnieprza, wypierani przez Awarów. Szukali nowych terenów do życia, a może też uciekali przed konfliktami zbrojnymi. Wielka wędrówka Słowian we wczesnym średniowieczu miała różne podłoże, ale dokładnie tak samo z różnych przyczyn również dzisiaj ludzie emigrują i szukają nowych miejsc do lepszego życia - wyjaśnia dr Paweł Konczewski. 

karol wielki663wiki.jpg
Legenda Karola Wielkiego

Grody, które zbudowali przybysze, najprawdopodobniej były odpowiedzią na niepokoje wojenne i ekspansję państwa zachodniofrankońskiego na wschód. Karolingowie w początkach X wieku dążyli do podporządkowania sobie żyjących na Górnych Łużycach plemion słowiańskich Milczan, te więc zaczęły się zabezpieczać. Grody zbudowane zostały nad przepaściami, nad dolinami rzek, na wzniesieniach, dzięki czemu zyskiwały naturalną ochronę wynikającą z ukształtowania terenu.

Wystawę zrealizowano w ramach polsko-niemieckiego projektu naukowego i edukacyjnego "1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta".

PAP/mat. prasowe/bm

Czytaj także

Średniowieczny skarb w szczerym polu

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 10:00
Garnek wypełniony monetami i srebrną biżuterią odkryto na terenie Słuszkowa w Wielkopolsce. Archeolodzy prowadzący badania stwierdzili, że przedmioty pochodzą z przełomu XI i XII w. Miały taką wartość, że można było za nie kupić całą wieś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjne odkrycie archeologiczne. Skarb karolińskich monet w Biskupcu

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 05:38
Ponad sto złotych monet z IX wieku zostało odkrytych w trakcie badań archeologicznych w województwie warmińsko-mazurskim. To pierwszy tak duży zespół monet karolińskich znaleziony na terenie Polski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rak męczył naszych przodków dziesięć razy częściej niż sądziliśmy - twierdzą naukowcy z Cambridge

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 05:50
Badania naukowców z Uniwersytetu Cambridge rzucają nowe światło na historię zachorowań na nowotwory w epoce przedindustrialnej. Ich zdaniem choroby nowotworowe należy włączyć do grona największych morderców średniowiecza i wczesnej nowożytności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włodawa postarzała się o 300 lat. Wszystko dzięki archeologom

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 05:30
Ślady osadnictwa z X wieku odnaleziono w pobliżu cerkwi prawosławnej we Włodawie na Lubelszczyźnie. To niespotykane odkrycie, które przesuwa datowanie pierwszego osadnictwa w mieście nawet o trzy stulecia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kurhany i pochówek szkieletowy odkryte na Wzgórzu Wisielców w Wolinie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 05:46
Kilka kurhanów i prawdopodobnie pozostałości specjalnej konstrukcji otaczającej jeden z nich, a także m.in. pochówek szkieletowy, odnaleźli badacze Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk na Wzgórzu Wisielców w Wolinie. Odkrycia na jednym z największych w północnej Europie wczesnośredniowiecznych cmentarzysk mogą pozwolić poznać zwyczaje związane z kultem zmarłych ówczesnych Wolinian.
rozwiń zwiń
Czytaj także

U wybrzeży Izraela wyłowiono miecz krzyżowca. Przeleżał w morzu 900 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 05:45
Ostrze około metrowej długości, w całości pokryte pancerzami pąkli i muszlami innych zwierząt, zostało wydobyte z dna morskiego w pobliżu góry Karmel w Izrealu przez nurka-amatora Shlomiego Katzina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świętokrzyskie: Odkryto pozostałości średniowiecznego skarbu

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 05:49
Pozostałości kolejnego średniowiecznego skarbu odkryli w trakcie październikowych poszukiwań archeologowie w Zawichoście-Trójcy (Świętokrzyskie). Wiosną w tym miejscu znaleziono skarb z prawie 2 tys. monet piastowskich. Wszystko wskazuje na to, że nie jest on jedyny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelskie. Obok wieży w Stołpiu odkryto pozostałości większej budowli

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 05:40
Badania archeologów dowodzą, że strażnica była elementem zespołu budynków. Jego pierwotne przeznaczenie ginie w mrokach dziejów. Niewykluczone, że znajdowała się tu samotnia ruskiej księżnej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnicze runiczne imię na anglosaskim krzyżu

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 05:45
Sam fakt, że odnaleziony w północno-wschodniej Anglii złoty krzyżyk zawierał runiczne inskrypcje, już był czymś niespotykanym. Tymczasem badacze odkryli kolejną niespodziankę: runy na krzyżyku układają się w niespotykane dotąd staroangielskie imię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Pomorzu odkryto elitarny pochówek sprzed blisko tysiąca lat

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 05:40
Dwa bursztynowe pierścienie, misa z brązu i żelazny nóż w skórzanej pochewce z okuciami z brązu znajdowały się w grobie mężczyzny z przełomu XI i XII wieku, który archeolodzy odkryli w Ostrowitem (Pomorskie). Zdaniem badaczy zmarły był przedstawicielem ówczesnych lokalnych elit.
rozwiń zwiń