Historia

Daniel Libeskind - światowej sławy architekt z Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2024 05:40
- Nikt tak nigdy nie ustawił budynku względem drugiego. On kompletnie zanegował wszystko – ocenił debiutancki projekt Daniela Libeskinda architekt Zbigniew Maćków. 
Architekt Daniel Libeskind
Architekt Daniel LibeskindFoto: PAP/Ł.Gągulski

Początkowo swoją przyszłość wiązał z muzyką. Dziś jest jednym z najwybitniejszych współczesnych architektów. 12 maja 1946 roku przyszedł na świat Daniel Libeskind.

Akordeonista z Łodzi

Przyszły mistrz nowoczesnej architektury urodził się w rodzinie łódzkich Żydów. W 1957 roku wyemigrował z rodzicami do Izraela, a niedługo później do Stanów Zjednoczonych. Z Polski zabrał ze sobą akordeon. Gra na tym instrumencie wzbudziła w nim miłość do sztuki i to właśnie z muzyką początkowo wiązał swoją przyszłość. Przez kilka lat szkolił się w tym kierunku w Izraelu i za oceanem.

Ostatecznie jednak Libeskind postawił na architekturę. W 1970 roku ukończył ten kierunek na nowojorskiej uczelni Cooper Union for the Advancement of Science and Art i przez długi czas prowadził wykłady na różnych uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych i Europie. Po kilkunastu latach zajmowania się tylko teorią, postanowił spróbować swoich sił w praktyce.


Posłuchaj
46:28 klub trójki daniel libeskind trojka 1 marca 2011 O Danielu Libeskindzie rozmawiali dr Jerzy Ilkosz, architekt Zbigniew Maćków i Tadeusz Goryczka z Domu Sztuki w Ostrawie. Audycja "Klub Trójki" prowadzona przez Jerzego Sosnowskiego (PR, 01.03.2011)

 

"Zanegował wszystko"

W 1989 roku wygrał konkurs na projekt Muzeum Żydowskiego w Berlinie. Debiutancki budynek Libeskinda zaskakuje i wzbudza emocje do dziś. Gmach ma kształt niesymetrycznego zygzaka, który jednym przypomina połamaną Gwiazdę Dawida, a innym błyskawicę. Nowoczesny budynek przylega do XVIII-wiecznej barokowej budowli, służącej dziś za wejście do Muzeum.

- To było szokujące. [...] Nikt tak nigdy nie ustawił budynku względem drugiego. On kompletnie zanegował wszystko. […] To był krok milowy w kwestii urbanistyki i komponowania rzeczywistości – mówił na antenie Polskiego Radia architekt Zbigniew Maćków.

Debiut był jednocześnie momentem przełomowym w życiu Libeskinda. Od tamtej pory kariera łodzianina zaczęła nabierać tempa, a jego dzieła można podziwiać dziś w całej Europie, USA, Brazylii, Chinach czy Singapurze. Po zamachach w 2001 roku brał udział w zagospodarowaniu terenu World Trade Center. Zaprojektował również stojący w centrum Warszawy wieżowiec Złota 44.

Charakterystyczny styl

Daniel Libeskind jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli dekonstruktywizmu. Styl ten odrzuca przyjęte normy i charakteryzuje się zupełną dowolnością, jeśli chodzi o harmonię czy konstrukcję budynków.

- Libeskind sam stwierdził, że jego architektura to gra emocji. […] W dekonstruktywizmie chodzi o pewną metaforę. To jest przekazanie przez język formy architektonicznej pewnego sposobu na życie – wyjaśnił historyk sztuki i dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu dr Jerzy Ilkosz.

- U Libeskinda nie chodzi o to, żeby się wpisywać w to, co już było opisane, ale o posługiwanie się swoim własnym językiem – stwierdził Tadeusz Goryczka z Domu Sztuki w Ostrawie.  

Nie zapomniał o swoim pochodzeniu

Projekty Libeskinda to w większości komercyjne przedsięwzięcia, ale architekt przyczynił się do powstania także m.in. Imperial War Museum w Manchesterze czy kilku muzeów poświęconych historii Żydów. Te, poza Berlinem, stoją jeszcze w Danii czy San Francisco.

- Libeskind stawia historię na naczelnym miejscu, tak jak to, że jest Żydem, że mieszkał w Polsce – stwierdził dr Jerzy Ilkosz.

- Te rzeczy, których się dotknie Libeskind, które mają związek z jego życiem, z tym co przeżył i co może przełożyć na emocje, wychodzą dużo lepiej, niż te, które nie mają takiego związku – uzupełnił Zbigniew Maćków w audycji „Klub Trójki” w 2011 roku.

Warto dodać, że architekt zna język polski i był jednym z ambasadorów Łodzi w staraniach miasta o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

 th

***

Źródła:

https://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/75-urodziny-daniela-libeskinda 

Zobacz więcej na temat: architektura SZTUKA
Czytaj także

Architektura jako język. Daniel Libeskind - wystawa

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 12:28
Wystawa zatytułowana „Architektura jako język. Daniel Libeskind” organizowana we wrocławskim Muzeum Architektury, prezentuje fotografie, projekty i rysunki Daniela Libeskinda – nie tylko światowej sławy architekta i urbanisty, ale także twórcy scenografii teatralnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cały świat to Bauhaus". Stan nieważkości, metal i szkło

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 19:52
Wystawa w ośmiu rozdziałach opisujących lata 1919-1933 naświetla tę tematykę: rozdział "W powietrzu" z jednej strony opowiada o bauhausowskiej fascynacji motywem nieważkości, z drugiej, o dematerializacji architektury za pomocą szkła i metalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lista UNESCO i architektoniczne skarby Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2023 05:40
2 grudnia 1998 roku Stare Miasto we Lwowie wraz z Wysokim Zamkiem i Podzamczem zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wyróżnione części miasta zachwycają licznymi zabytkami, takimi jak Czarna Kamienica, Katedra Łacińska, Katedra Ormiańska czy Monaster św. Onufrego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Art déco: przełom w designie i myśleniu o pięknie

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 14:15
Zgeometryzowane formy, nadawanie piękna przedmiotom użytkowym, żywa kolorystyka i drogie materiały – to główne cechy stylu art déco. Jego nazwa wywodzi się od francuskiego art (sztuka) i décoratif (dekoracyjny). Art déco rozpowszechnione w latach 1919-1939 do dzisiaj ma wielką grupę wielbicieli.
rozwiń zwiń