Historia

39. rocznica wyroku śmierci na płk Ryszarda Kuklińskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 05:45
23 maja 1984 roku Sąd Wojskowy w Warszawie skazał zaocznie płk. Ryszarda Kuklińskiego, pracującego do chwili ucieczki z Polski w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, na karę śmierci.
Płk Ryszard Kukliński
Płk Ryszard KuklińskiFoto: PAP/CAF

Płk Kukliński w latach 1971-81 przekazał Amerykanom dziesiątki tysięcy tajnych planów Układu Warszawskiego. Pełnił wtedy funkcję zastępcy szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego.

- Jego zdolności, jak można przypuszczać, zaprowadziłyby go co najmniej do szlifów generalskich, a może na najwyższe stanowiska w polskiej armii – mówił w Polskim Radiu prof. Paweł Machcewicz, historyk Polskiej Akademii Nauk. - Kukliński był doceniany przez swoich zwierzchników, dzięki czemu brał m.in. udział w przygotowywaniu planów manewrów strategicznych zarówno armii polskiej, jak i państw Układu Warszawskiego

W przededniu stanu wojennego, wobec groźby dekonspiracji, Amerykanie ewakuowali go z Polski razem z żoną i dwoma synami. Wraz z rodziną zamieszkał w USA pod zmienionym nazwiskiem. 23 maja 1984 roku Sąd Wojskowy w Warszawie skazał zaocznie płk. Ryszarda Kuklińskiego, pracującego do chwili ucieczki z Polski w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, na karę śmierci. Wymierzono ją za dezercję i zdradę państwa - Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Kuklińskiego skazano też na konfiskatę mienia i zdegradowano. Obaj synowie Kuklińskiego w latach 90. zginęli w tajemniczych okolicznościach.

Wyrok wobec pułkownika został uchylony w 1995 roku. Rehabilitacja Kuklińskiego była jednym z nieoficjalnych warunków przyjęcia Polski do NATO.

Zobacz serwis specjalny Kukliński.polskieradio.pl

W 1990 roku kara śmierci została, na podstawie ustawy o amnestii, zmieniona na 25 lat pozbawienia wolności. W 1995 roku sąd wojskowy uchylił wyrok wydany na Kuklińskiego i przekazał sprawę prokuratorowi wojskowemu do uzupełnienia postępowania przygotowawczego.

22 września 1997 roku prokurator Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie umorzył śledztwo w sprawie Kuklińskiego. W uzasadnieniu czytamy, że podejmując współpracę z amerykańskim wywiadem, Kukliński działał na rzecz Polski oraz w stanie "wyższej konieczności". 

PAP/im

Czytaj także

Płk Kukliński - człowiek, który wstrząsnął komuną

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 07:00
Mija 10. rocznica śmierci Ryszarda Kuklińskiego, pułkownika Ludowego Wojska Polskiego i tajnego agenta CIA o pseudonimach Jack Strong i Mewa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kukliński wpłynął na los Polski i wolnego świata"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 08:11
Mija dziesiąta rocznica śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Przez szereg lat przekazywał Amerykanom tajne informacje dotyczące wojsk Układu Warszawskiego oraz nuklearnych planów ZSRR.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płk Ryszard Kukliński. Amerykanie organizują ucieczkę przed dekonspiracją

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 05:55
Z 7 na 8 listopada 1981 roku pułkownik Ryszard Kukliński, został, wraz z żoną i dwoma synami, potajemnie wywieziony z Polski. Przyczyną ewakuacji była obawa Kuklińskiego przed dekonspiracją, choć gen. Czesław Kiszczak utrzymywał, że kontrwywiad go nie podejrzewał. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pożegnanie Davida Fordena. To jemu płk Kukliński przekazywał wieści z "imperium zła"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 16:00
20 września 2021 roku na Narodowym Cmentarzu USA w Arlington odbyły się oficjalne uroczystości pogrzebowe oficera CIA Davida Fordena. Zmarł w 2019 roku w Waszyngtonie. Gdy umierał, przy jego łóżku stało zdjęcie Ryszarda Kuklińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kolejna odsłona starcia między kłamstwem i prawdą". Politolog o Ryszardzie Kuklińskim

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 11:09
- W Polsce są przynajmniej dwie tradycje myślenia o przeszłości, korzeniach. Mamy dwa pnie, jeden jest niepodległościowy, patriotyczny i uznający Kuklińskiego jako bohatera. Drugi pień i drugi korzeń nie ma nic wspólnego ani z patriotyzmem, ani z myśleniem o niepodległości. W związku z czym jest to kolejna odsłona starcia między kłamstwem i prawdą - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog UŁ prof. Jacek Reginia-Zacharski. Gośćmi "Debaty PR24" byli również socjolog KUL prof. Arkadiusz Jabłoński oraz politolog USz prof. Maciej Drzonek. 
rozwiń zwiń