Historia

5 rzeczy, które nie istniały, gdy 70 lat temu Elżbieta II zasiadła na brytyjskim tronie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 05:40
Gdy w 1952 roku obejmowała tron po swoim ojcu Jerzym VI, na czele Związku Radzieckiego wciąż stał Józef Stalin. Rok później, 2 czerwca 1953 roku, miała miejsce oficjalna koronacja Elżbiety na królową Wielkiej Brytanii. Od tego czasu świat zmienił się nie do poznania. 
Królowa Elżbieta II w 2021 roku
Królowa Elżbieta II w 2021 rokuFoto: PAP/Andrew Milligan

W 1953 roku świat wyglądał zupełnie inaczej. Wiele rzeczy, z których korzystamy na co dzień, w ogóle nie istniało, gdy Elżbieta II przyjmowała tytuł Królowej Wielkiej Brytanii. Nikt jeszcze wtedy nie słyszał o kasetach audio i video (które już dawno wyszły z użycia) ani choćby o firmie Nike (powstałej w 1964). Żadne dziecko nie bawiło się też lalkami Barbie, które zaczęto produkować w 1959 roku.

Poza poniżej wymienionymi punktami można wspomnieć jeszcze o telefonach komórkowych, drukarkach laserowych, Internecie czy o systemie GPS.

1. Nowoczesny komputer

Maszyny, które można nazwać pierwszymi komputerami, istniały już w latach 40. XX wieku, ale prawdziwa rewolucja na tym polu rozpoczęła się w następnej dekadzie. W 1956 roku powstał pierwszy dysk twardy oraz pierwszy system operacyjny. W kolejnych latach naukowcy pracowali nad rozwojem tych przełomowych wynalazków i tak w 1977 na rynku pojawił się pierwszy komputer osobisty (ang. Personal Computer). Sprzęt, który służy do pracy, nauki, rozrywki i łączności ze światem znajduje się dziś w niemal każdym domu. Jego pierwszy model powstał ćwierć wieku po objęciu tronu przez Elżbietę II.

2. Kalkulator ręczny

Już w starożytności ludzie korzystali z prostych urządzeń, które ułatwiały liczenie. Oczywiście, wraz z rozwojem techniki, sprzęty te stawały się coraz bardziej zaawansowane. W 1954 roku, już za czasów królowania Elżbiety II, powstała pierwsza elektryczna maszyna licząca, a w 1967 roku wyprodukowano pierwszy kalkulator ręczny. W kolejnych dziesięcioleciach niemal każdy mógł pozwolić sobie na posiadanie własnego kieszonkowego kalkulatora, który potrafi wykonywać najbardziej skomplikowane obliczenia matematyczne. 

3. Domowa kuchenka mikrofalowa

Sprzęt, bez którego wielu nie wyobraża sobie dzisiejszej kuchni. Błyskawiczne podgrzewanie posiłków za pomocą fal radiowych zdecydowanie ułatwiło nam życie. Jednak w momencie objęcia rządów przez Elżbietę II taki sprzęt dostępny był tylko w kuchni pokładowej statku NS Savanah. Twórca tego wynalazku, Percy Spencer, cały czas go dopracowywał i w 1954 roku na rynku pojawiła się pierwsza kuchenka mikrofalowa przeznaczona do użytku domowego.

4. Sztuczny satelita

Życie brytyjskiej rodziny królewskiej śledzi cały świat, a najważniejsze uroczystości transmitowane są w wielu krajach. W ostatnich latach w polskiej telewizji mogliśmy oglądać na żywo pogrzeb księcia Filipa czy ślub księcia Williama z Kate Middleton. Koronacja Elżbiety II też była transmitowana, ale jedynie na terenie Wielkiej Brytanii. O ruchomym obrazie przekazywanym w czasie realnym między kontynentami można było wówczas tylko pomarzyć, a mieszkańcy Kanady czy Australii musieli poczekać, aż taśmy z nagraniem zostaną dostarczone samolotami. W 1953 roku jedynym satelitą krążącym wokół Ziemi był Księżyc. Podbój kosmosu, będący elementem zimnowojennej rywalizacji pomiędzy ZSRR a USA, rozpoczął się kilka lat później. W 1957 roku Rosjanie wysłali pierwszego sztucznego satelitę o nazwie Sputnik 1, a cztery lata później Jurij Gagarin jako pierwszy człowiek znalazł się w przestrzeni kosmicznej. Amerykanie nie pozostali dłużni i w 1962 roku stworzyli i wykorzystali pierwszego aktywnego satelitę telekomunikacyjnego Telstar 1. Dzięki niemu jeszcze w tym samym roku odbyła się pierwsza w dziejach telewizyjna transmisja między Ameryką Północną a Europą. Miało to miejsce niemal dekadę po koronacji Elżbiety II.

Czytaj także:

Sputnik 1. Pierwszy sztuczny satelita Ziemi

61. rocznica pierwszego lotu człowieka w kosmos. Jurij Gagarin spędził tam 108 minut

52. rocznica lądowania na Księżycu. Karol Wójcicki: Słuchanie relacji radiowej z tego wydarzenia było niesamowitym przeżyciem

5. McDonald’s

Sieć restauracji McDonald’s zupełnie zrewolucjonizowała rynek gastronomiczny. Błyskawicznie podawane posiłki cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, a restauracje z żółtą literą "M" są najważniejszym punktem wszystkich szkolnych wycieczek. Gdy Elżbieta II obejmowała władzę w Wielkiej Brytanii, nikt jeszcze nie słyszał o jedzeniu typu fast food. Bracia McDonald swoją pierwszą restaurację założyli w 1948 roku w Kalifornii, ale przez sześć pierwszych lat była to tylko przydrożna knajpa. W 1954 roku współpracę z nimi nawiązał Ray Kroc, który rok później otworzył identyczną restaurację. Rok 1955 uznaje się za początek korporacji McDonald’s.

***

Przez ostatnie 70 lat wydarzyło się wiele, choć jedno wydawało się niezmienne – Wielką Brytanią rządzi królowa Elżbieta II. Epoka ta dobiegła jednak końca. 

Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat. Była najdłużej panującym monarchą w historii Zjednoczonego Królestwa. Tron objęła w 1952 roku. Po śmierci Elżbiety II nowym królem został jej syn Karol III.

th

Czytaj także

Jak Jerzy VI został królem

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 05:30
Na człowieka, który nie chciał być monarchą, to brzemię spadło niespodziewanie w najgorszym dla imperium momencie. Jego historią, przedstawioną w oscarowym "Jak zostać królem" zachwyciły się miliony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W 1925 roku wynalazł telewizor, ale nikt mu nie uwierzył

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 05:30
"Może mieć przy sobie brzytwę". Kto taki był postrachem redaktora wiadomości w gazecie Daily Express, 2 października 1925 roku? Był to John Logie Baird, szkocki wynalazca, który przyszedł do gazety poinformować, że wynalazł telewizor. Oficjalna prezentacja pierwszego telewizora odbyła się 26 stycznie 1926 roku, 95 lata temu.
rozwiń zwiń