Historia

Sensacyjne odkrycie w Izraelu. Prawdopodobnie odnaleziono miejsce, gdzie stał dom rodzinny św. Piotra

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 05:50
Chrześcijańska tradycja głosi, że apostoł Piotr pochodził z Betsaidy. Ten przekaz zdaje się potwierdzać mozaika odnaleziona właśnie przez archeologów w ruinach starożytnego kościoła.
Święty Piotr, obraz autorstwa Petera Paula Rubensa
Święty Piotr, obraz autorstwa Petera Paula RubensaFoto: Wikimedia Commons/dp

Grecka inskrypcja odkryta w pozostałościach budynku nazwanego przez archeologów "kościołem apostołów" (bazylice z okresu bizantyjskiego), na stanowisku el Arjak w północnym Izraelu dowodzi, zdaniem badaczy, że świątynię wzniesiono w miejscu, gdzie wcześniej stał dom św. Piotra i św. Andrzeja. 

Bazylika "wodza apostołów" 

Napis odnosi się do darczyńcy, "Konstantyna, sługi Chrystusa", dalej znajduje się inwokacja z prośbą o wstawiennictwo św. Piotra, "wodza i dowódcy niebiańskich apostołów". Obramowany czarnym medalionem napis stanowi część mozaiki podłogowej w zakrystii kościoła. 

- To odkrycie jest najmocniejszym dowodem na wyjątkowy związek postaci Piotra Apostoła z bazyliką. Prawdopodobnie była ona mu poświęcona. Ponieważ bizantyjska tradycja chrześcijańska umiejscawiała dom Piotra w Betsaidzie, a nie w Kafarnaum, jak często się dziś uważa, wydaje się prawdopodobne, że bazylika upamiętnia jego dom - stwierdził prof. Steven Notley, dyrektor naukowy wykopalisk.

Potwierdzenie wczesnośredniowiecznego przekazu 

Odkrycie wiąże bazylikę z kościołem opisanym przez Willibalda, biskupa Eichstätt żyjącego w VIII wieku, który podał, że świątynia została zbudowana nad domem Piotra i Andrzeja. Hierarcha odwiedził to miejsce podczas swojej podróży do Ziemi Świętej i to wówczas wskazano mu kościół jako świątynię zbudowaną na miejscu urodzenia apostoła. 

Betsaida była niewielką miejscowością znajdującą się u ujścia Jordanu do jeziora Genezaret. W czasach rzymskich, jak wspomina żydowski historyk Józef Flawiusz, rozrosła się do rozmiarów miasteczka o nazwie Julias. Potwierdzają to znalezione na stanowisku archeologicznym pozostałości murowanych zabudowań miejskich (m.in. łaźni) z okresu rzymskiej okupacji.

Czytaj także:

Wykopaliska zostaną wznowione w październiku, gdy zakończy się oczyszczanie całego kościoła, co pozwoli odpowiedzieć na pytania o fazy jego rozbudowy i być może poskutkuje odkryciem dodatkowych inskrypcji. Prace prowadzone są przez naukowców z izraelskiego Kinneret College i nowojorskiego Nyack College.

Piotr, czyli Skała

Zgodnie z przekazem biblijnym Piotr był jednym z dwunastu apostołów - najbliższych uczniów Jezusa. Początkowo nosił imię Szymon, ale od chwili, gdy uznał Jezusa za mesjasza, ten nazywał go Piotrem: "Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój" (Mt, 16,18). 

Zgodnie z tradycją Piotr był pierwszym biskupem Rzymu, od którego rozpoczyna się sukcesja apostolska papieży, i poniósł tam męczeńską śmierć przez ukrzyżowanie głową w dół w czasach panowania cesarza Nerona. 

El Araj Excavation Project/bm

Czytaj także

Mimo biblijnego zakazu starożytni Judejczycy spożywali niekoszerne ryby

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 05:50
Mieszkańcy Judei nie przestrzegali starotestamentowego zakazu jedzenia ryb, które nie posiadają płetw i łusek – dowodzą badania przeprowadzone przez izraelskich uczonych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zniszczenie Sodomy i Gomory jak katastrofa tunguska? Naukowcy: winę ponosił meteoryt

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 05:50
Zagłada Tall el-Hammam, miasta z epoki brązu położonego w Dolinie Jordanu, mogła stać się inspiracją dla biblijnej historii o unicestwieniu osad słynących z grzechu i występku. Winę mógł ponosić kosmiczny kataklizm o sile tysiąca bomb zrzuconych na Hiroszimę.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Luksusowe wanny Heroda Wielkiego nie pochodziły z Egiptu. To produkt lokalny

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 05:40
Znany z biblijnej historii o rzezi niewiniątek władca miał słabość do luksusu. Jednym z dowodów są alabastrowe balie, w których zażywał kąpieli. Do tej pory sądzono, że eksportowano je znad Nilu. Najnowsze badania zaprzeczają tej tezie i rzucają nowe światło na krajobraz kamieniarstwa w starożytności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izrael. Odkryto jeden z najstarszych meczetów na świecie

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 05:40
Zespół izraelskich archeologów zidentyfikował i wykopał jeden z najstarszych znanych meczetów na świecie. Jest on datowany na VII wiek, kiedy islam dopiero zaczynał rozprzestrzeniać się w Ziemi Świętej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starożytne pismo Elamitów rozszyfrowane prawie wiek po jego odkryciu

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 05:50
Dzięki inskrypcjom na liczących około 4000 lat naczyniach udało się odszyfrować elamickie pismo linearne. - To jedno z największych odkryć archeologicznych ostatnich dekad - przekonują naukowcy.
rozwiń zwiń