Historia

Słynna droga motywem genialnego albumu Boba Dylana

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 05:30
57 lat temu, 30 sierpnia 1965 roku, ukazała się płyta długogrająca, już szósta studyjna w dorobku słynnego Boba Dylana. Tytuł tej płyty - "Highway 61 Revisited" - nawiązywał do chyba najsłynniejszej amerykańskiej drogi prowadzącej przez wiele stanów, z południa na północ, od Nowego Orleanu aż do granicy z Kanadą.
Bob Dylan, 1965 r.
Bob Dylan, 1965 r.Foto: Forum

Symbol wolności

Drogę tę nazywa się też "Blues Highway" i pojawia się ona nie tylko w licznych utworach muzycznych, ale też w filmie, literaturze, malarstwie i innych sztukach. Droga ta, podobnie jak płyty Boba Dylana, stała się w kulturze amerykańskiej symbolem wolności, podróżowania, niezależności i szansy na wyrwanie się z zaściankowego życia. Dylan w młodości podróżował tą drogą, a jej reminiscencje zawarł na wydanym albumie.

Trzeba dodać, że poszczególne utwory tego albumu w swoisty sposób nawiązują do idei buntu. Takim właśnie buntem była w całości i przeciwko amerykańskiej stabilizacji, kultury konsumpcyjnej, ale też przeciwko fanom artysty, którzy zarzucali mu skierowanie się w stronę muzyki bardziej popularnej, bo elektronicznej. Tak, ta płyta jest pierwszą taką płytą w dorobku artysty. Jednak każdy utwór doczekał się wielu różnych wersji, by znaleźć się w tym zestawieniu.

Dylan nie był zbyt zadowolony z osiąganego brzmienia. Jednak efekt końcowy doczekał się światowego uznania, wielu pozytywnych recenzji i miejsca na światowych listach przebojów. Dość powiedzieć, że notowania poczytnego amerykańskiego magazynu "Rolling Stone" umieściły ją w 2003 roku na 4. miejscu wszech czasów, kiedy brytyjski "Mojo" w 1995 roku sklasyfikował go na 5. miejscu.

"Like a Rolling Stone"

Na płycie, po obu stronach, znajdziemy kapitalne utwory sięgające stylistyką do nowych brytyjskich brzmień The Rolling Stones, The Yardbirds, a także The Animals, natomiast tekstami do tak bardzo zakorzenionej w Stanach Zjednoczonych tradycji "kultury drogi". Longplay otwiera słynny utwór "Like a Rolling Stone", który przez jednych odczytywany jest właśnie "jak toczący się kamień" po drodze życia, a przez innych jako metafora życia, które z dobrobytu rzuca bohaterkę utworu w nieuporządkowany świat narkotyków, w staczanie się przepaść niebytu. Niektórzy widzieli w utworze tym bardzo konkretne nawiązania do znanych osób, m.in. do Endy Warhola. Warto dodać, że wg wspomnianego wcześniej pisma "Rolling Stone" w 2004 roku została piosenka ta sklasyfikowana na 1. miejscu listy 500 najwspanialszych utworów wszech czasów.

Płyta w całości ma charakter bluesowy i nawiązuje do tematów drogi. Trzeba dodać, że większość utworów ma dość ponury charakter, a nawet surrealistyczne odniesienia. Świat muzyki jednak przyjął ten krążek niezwykle pochlebnie. Zachwycali się nim Paul McCartney i John Lennon mówiąc: "Było piękne. Pokazał nam wszystkim, że można pójść jeszcze dalej". Młodziutki wtedy Bruce Springsteen, jak to później opisywał: "Poczułem się jakby ktoś wykopem otworzył drzwi do mojego umysłu". Natomiast znany już wtedy Frank Zappa stwierdził: "Chciałem rzucić granie, bo poczułem, że po tym utworze nie można już nagrać nic więcej".

Warto odszukać w wielu miejscach w Internecie i całą płytę i pojedyncze utwory, z "Like a Rolling Stone" na czele i odsłuchać je jeszcze raz - może niektórym oczy ponownie otworzą się na muzykę lat 60.

PP

Czytaj także

John Lennon i śmierć, która wstrząsnęła światem

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 13:40
Nie wiesz, co zrobić w radiu - zagraj piosenkę. Nie wiesz, jaką - zagraj Beatlesów! To jedna z zasad panująca w BBC. Dziś mija 36 lat od śmierci Johna Lennona, lidera jednego z najważniejszych zespołów w historii muzyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

The Beatles - zespół, który zrewolucjonizował muzykę

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2023 05:45
W ciągu zaledwie ośmiu lat ustanowili rekordy popularności i sprzedali setki milionów płyt. Wspaniała czwórka z Liverpoolu stała się ikoną popkultury i ukształtowała brzmienie współczesnej muzyki. 53 lata temu, 10 kwietnia 1970 roku, Paul McCartney ogłosił zakończenie działalności zespołu The Beatles. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

50 lat od ostatniej płyty The Beatles. Na koniec powiedzieli "Let It Be"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 05:45
Pół wieku temu, 8 maja 1970 roku, ukazała się ostatnie studyjna płyta słynnej grupy The Beatles - "Let It Be". Był to ostatni studyjny album zespołu, ostatni z listy oficjalnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folkowy znak czasów – rocznica wydania płyty Dylana

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 13:34
57 lat temu ukazał się album "The Times They Are a-Changin’" Boba Dylana. Jedna z najważniejszych pozycji w dyskografii artysty jest zarazem doskonałym zapisem niespokojnego ducha epoki, w której powstała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dylan, Lennon i KSU. Antywojenne protest songi

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 15:54
Wojna przynosi przede wszystkim cierpienie, strach i zniszczenia, ale zdarza się też, że prowokuje artystów do tworzenia wybitnych dzieł, na przykład w postaci antywojennych piosenek. Przypominamy kilka z tych najbardziej znanych.
rozwiń zwiń