Historia

Początek Telewizji Polskiej i niepoślednia rola Polskiego Radia, a wszystko "W Walce o Pokój i Postęp"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 05:30
70 lat temu, 25 października 1952 roku, Telewizja Polska wyemitowała swój pierwszy powojenny program, przygotowany przez Doświadczalną Stację Telewizyjną Instytutu Łączności. 
Czterdziestolatek już od pierwszych odcinków ściągał przed odbiorniki całe rodziny
"Czterdziestolatek" już od pierwszych odcinków ściągał przed odbiorniki całe rodzinyFoto: Grażyna Rutowska / NAC

Początki telewizji i rola radia

Najistotniejszy w tym fakcie jest oficjalny przekaz, który możemy przeczytać na stronach TVP: "W 1952 przy ul. Ratuszowej 11 w Warszawie powstało doświadczalne studio, powołano też pierwszy zespół programu telewizji. Pierwszy program został wyemitowany 25 października 1952 o godz. 19:00 (w przeddzień wyborów do Sejmu). Wówczas z Instytutu Łączności nadano 30-minutowy montaż form artystycznych z udziałem Marty Nowosad, Jerzego Michotka, Witolda Grucy i Jana Mrozińskiego, który był odbierany na 24 odbiornikach "Leningrad" rozmieszczonych w klubach i świetlicach. Pierwszą spikerką była Maria Rosa-Krzyżanowska. Kolejne audycje odbyły się 15 listopada 1952 (pokazano fragmenty "Lalki" z Niną Andrycz w roli głównej) i 5 grudnia 1952 (fragmenty "Króla i aktora" z Teatru Kameralnego w Warszawie)".

Trzeba jednak dodać bardzo ważny szczegół z historii powstawania Polskiej Telewizji... i tego, że to Polskie Radio odegrało w tych narodzinach niepoślednią rolę. Otóż 15 grudnia 1951 roku, w warszawskim gmachu Związku Nauczycielstwa Polskiego odbył się wielce osobliwy pokaz - pokaz stworzony przez Polskie Radio miał za zadanie prezentację działania telewizji. Wtedy jeszcze, mimo niewątpliwych sukcesów światowego komunizmu i rosnącej przewagi technologicznej Związku Radzieckiego, Polacy nie mogli liczyć na cykliczny przekaz programów telewizyjnych... ba! nie mieli nawet szansy posiadania dość "pokracznie" wyglądających telewizorów, jak choćby te marki Leningrad, w których głośnik osłonięty beżową tkaniną, zapewne płótnem, był prawie dwa razy większy od ekranu.

Rozwój techniki

Dość powiedzieć, że już w tamtych czasach telewizja powoli stawała się standardem w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, a dla naszych władz był to jednak zgniły imperializm i do wszystkiego musieliśmy dochodzić po "radziecku". Dodatkowo mało kogo w ówczesnej Polsce byłoby stać na telewizor, który kosztował tyle, co mały samochód. Te ideologiczne zapóźnienia nie wpłynęły jednak na rozwój telewizji w Polsce i chociaż był on znacznie wolniejszy niż na Zachodzie, to jednak mógł korzystać z już sprawdzonych technologii. W naszym kraju do telewizji namawiać zaczęli chyba najbardziej wtedy zaawansowani w znajomości technologii pracownicy Polskiego Radia. Tak, to Radio stało za pierwszymi pokazami działania telewizji.

Oczywiście telewizor został wymyślony już w połowie lat 20. na długo przed II wojną światową. W latach 30. technologia ta docierała także do Polski. Jednak dopiero szybki powojenny rozwój cywilizacyjny doprowadził do rozwijania tej znacznie nowocześniejszej metody komunikacji. Wiadomym jest, że radio na zawsze pozostanie już podstawowym medium komunikacyjnym, ale to sztuka wizualna potrafiła prawdziwie omamić społeczeństwa, stając się prawdziwą dźwignią handlu. Poszczególne zdarzenia rozwojowe opisuje w swojej pracy Jarosław Kończak pt. "Ewolucja programowa polskiej telewizji państwowej".

"Radio w walce o pokój i postęp"

Kończak pisze tam: "Do prac nad Polską Telewizją powrócono w 1947. Prace w Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym (później Instytucie Łączności) prowadzone były pod kierownictwem Janusza Groszkowskiego i Lesława Kędzierskiego. 15 grudnia 1951 otwarto wystawę "Radio w walce o pokój i postęp", w trakcie której zostały pokazane próbne transmisje telewizyjne z udziałem pokazów artystów, codzienna emisja programu telewizyjnego trwała do 20 stycznia 1952".

Dzieje.pl tak opisują te początki prób telewizyjnych i zawiązanie się pierwszej komórki redakcji telewizyjnej w Polsce: "Pierwszy pokaz emisji telewizyjnej odbył się w roku 1951 w siedzibie ZNP podczas wystawy "Radio w Walce o Postęp i Pokój". Zwiedzający, na ustawionym obok telewizorze, mogli oglądać program telewizyjny, emitowany z zaimprowizowanego na miejscu studia. Do zamknięcia wystawy (w styczniu 1952 r.) wyemitowano ok. 300 odcinków programowych. W czerwcu 1952 r. powołano trzyosobową komórkę będącą zalążkiem przyszłej redakcji telewizyjnej, a 15 października tego roku uruchomiono studio telewizyjne w prowizorycznej siedzibie w Instytucie Łączności, przy ulicy Ratuszowej 11 w Warszawie".

PP


Czytaj także

Program II nadaje! Ważny moment w historii Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 05:50
"Bez przerw, od świtu do nocy pracują radiostacje w nowym programie" - tak "Życie Warszawy" informowało czytelników o uruchomieniu drugiego ogólnopolskiego programu Polskiego Radia. Był 3 października 1949 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatni dzień nadawania Radia. Chopin wśród huku bombardowania

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 06:00
23 września 1939 roku warszawska rozgłośnia Polskiego Radia przestała pracować. Zanim to nastąpiło, radioodbiorcy mogli posłuchać koncertu kompozycji Fryderyka Chopina w wykonaniu Władysława Szpilmana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak opozycjoniści z Torunia złamali sygnał "Dziennika Telewizyjnego"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 05:40
Do legendarnej akcji doszło 14 września 1985 roku. Wtedy to kilku naukowców z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu dokonało włamania podczas wieczornego wydania "Dziennika Telewizyjnego". Komuniści wpadli w szał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyty Polskiego Radia na liście UNESCO. Reżyser dźwięku: po raz pierwszy trafiły na nią dokumenty dźwiękowe

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 16:26
Reżyser dźwięku Stefan Kruczkowski powiedział, że wpisanie kolekcji 93. oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata" to ewenement. Materiały dźwiękowe zawierają przemówienia między innymi prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Setki milionów złotych wynoszą straty Polskiego Radia w wyniku wojny

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 15:50
Przed rokiem prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska odsłoniła tablicę upamiętniającą pracowników PR, którzy aż do 30 września 1939 roku nadawali program radiowy. Dzisiaj powraca również kwestia strat, jakich Polskie Radio doznało w czasie II wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polskie Radio - wrzesień 1939". Premiera wyjątkowego komiksu historycznego

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 12:00
W piątek 30 września w siedzibie publicznego nadawcy odbyła się premiera wyjątkowego komiksu "Polskie Radio wrzesień 1939", który przedstawia rolę i działalność Polskiego Radia podczas bohaterskiej obrony Warszawy. O dramatycznych wydarzeniach oraz heroizmie pracowników rozgłośni Polskiego Radia opowiada historia rysunkowa, wydana przez Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń