Historia

Instytut Pasteura. Ważna instytucja świata nauki i krok milowy medycyny

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 05:30
134 lata temu, 14 listopada 1888 roku, zainaugurował swoją działalność Instytut Pasteura, założony przez wielkiego odkrywcę Ludwika Pasteura nieco wcześniej, bo 4 czerwca 1887 roku.
Rysunek przedstawiający Ludwika Pasteura przy pracy, ok. 1890 r.
Rysunek przedstawiający Ludwika Pasteura przy pracy, ok. 1890 r.Foto: Forum

Cel - zwalczanie chorób zakaźnych

Działalność Instytutu wymagała dużych nakładów finansowych związanych z miejscem i infrastrukturą tej jednostki badawczej - stąd taka rozbieżność dat od chwili powołania do życia do dnia rozpoczęcia działalności. Trzeba dodać, że potrzebę powstania tego typu instytucji zainicjowała także francuska Akademia Nauk i to dzięki jej staraniom pozyskano fundusze.

Instytut umiejscowiono w Paryżu, choćby z uwagi na dobry i szybki dostęp do znaczącej grupy naukowców, skupionych głównie wokół uczelni wyższych, mających miejsce właśnie w stolicy Francji.

Od chwili powstania Instytut Pasteura (fr. Institut Pasteur) był instytucją prywatną i non-profit. Od początku też przyświecały jej szczytne cele badań naukowych z zakresu mikrobiologii, immunologii i zwalczania chorób zakaźnych, wtedy głównie zajęto się wścieklizną. W Instytucie wytwarzano szczepionki i surowice. Sukcesem wielkiego naukowca było wyprodukowanie w 1885 roku pierwszej skutecznej surowicy przeciw wściekliźnie.

Sukces - szczepionka na wściekliznę

Na stronach historii Instytutu, zamieszczonych w ich oficjalnym portalu, czytamy między innymi: "Ustanowiony dekretem z 4 czerwca 1887 r. Instytut Pasteura został otwarty 14 listopada 1888 r. po udanej międzynarodowej apelacji Ludwika Pasteura o fundusze. Miał teraz zaplecze, aby rozszerzyć szczepienia przeciwko wściekliźnie, kontynuować badania nad chorobami zakaźnymi i dzielić się zdobytą wiedzą".

W pierwszej części informacji historycznych czytamy: "Institut Pasteur jest prywatną fundacją non-profit, oficjalnie uznaną za organizację charytatywną, tak jak chciał tego sam Louis Pasteur. Institut Pasteur nosi imię swojego znakomitego założyciela i wiele zawdzięcza temu naukowemu geniuszowi. Jednak jego historia jest również powiązana z życiem i odkryciami wielu innych naukowców, wszystkich zainspirowanych humanistycznymi ideałami Ludwika Pasteura, którego przełomowe odkrycia naukowe przyniosły korzyści zdrowiu ludzi na całym świecie".

Informacje te są zgodne z zasadami, które przyjęto, planując utworzenie tego Instytutu. Ważnym faktem było założenie, że instytucja ta będzie miała charakter non-profit, tak, by móc z największym wysiłkiem skupić się nad pracą badawczą, ograniczając do niezbędnego minimum działania biznesowe.

Innowacje medyczne

Główna strona portalu - oficjalnego miejsca tego Instytutu w Internecie - zwraca uwagę na bardzo ważne fakty będące podstawą działania tej instytucji. Pod hasłem "Cztery misje dla zdrowszego świata" czytamy w podtytule, że "Od ponad wieku przewodzi Instytut Pasteura w walce z chorobami zakaźnymi".

W dalszej części znajdujemy wyszczególnione cztery główne idee przewodzące Instytutowi: "Badania — Instytut Pasteura to znane na całym świecie centrum badań biomedycznych, które wyróżnia się w wielu dyscyplinach. Zdrowie — Instytut Pasteura i jego Międzynarodowa Sieć wykorzystują swoją wiedzę naukową do pracy na rzecz zdrowia populacji i jednostek. Edukacja - Transfer wiedzy jest jedną z głównych misji Instytutu Pasteura. Pokazuje swoje niezachwiane zaangażowanie na rzecz społeczeństwa. Innowacja — rozwój innowacji i transfer technologii są promowane przez Institut Pasteur poprzez multidyscyplinarne i przekrojowe podejście do badań".

PP

Czytaj także

Kazimierz Funk – odkrywca witamin

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023 05:35
Dziś witaminy znają nawet małe dzieci. Wyodrębnienie przez Kazimierza Funka ponad sto lat temu nowego związku było odkryciem epokowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludwik Hirszfeld: nauka może uczynić człowieka lepszym

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 05:45
Odkrycia grup krwi dokonał austriacki uczony Karl Landsteiner w 1901 roku. Mało kto wie jednak, że autorem ich ustalenia jest polski lekarz i wybitny naukowiec – Ludwik Hirszfeld.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rewolucja pod szkiełkiem. Robert Koch i jego bakterie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 05:55
Zarazki wywołujące choroby? W XIX wieku większość lekarzy odrzucano taką możliwość. Bardziej atrakcyjna wydawała się teoria samorództwa sprzed 2200 lat. Ideę tę obalił Ludwik Pasteur, ale dopiero Robert Koch w naukowy sposób udowodnił chorobotwórczość niektórych drobnoustrojów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczepienia są skuteczne - potwierdza to historia. Triumf medycyny nad chorobami.

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 05:55
Czy prowincjonalny lekarz może mieć większy wpływ na historię niż Napoleon Bonaparte? I jaki jest związek tego drugiego ze szczepionkami? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela historyk prof. Michał Kopczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 lat temu po raz pierwszy zastosowano insulinę

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 05:35
100 lat temu, 11 stycznia 1922 roku, pierwszy raz podano człowiekowi pozaustrojową insulinę. Pacjentem  szpitala uniwersyteckiego w kanadyjskim Toronto był czternastoletni chłopak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michiaki Takahashi - autor opracowania szczepionki przeciw ospie wietrznej - w Google Doodle

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 05:45
17 lutego 2022 roku japoński wirusolog Michiaki Takahashi, dzięki któremu współczesna nauka może korzystać ze szczepionki przeciw ospie wietrznej, obchodziłby swoje 94. urodziny. Z tej okazji Google Doodle uhonorowało badacza specjalną grafiką.
rozwiń zwiń