Historia

W Lublinie wykryto trzy starożytne miecze w paczce z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 05:30
Cenne zabytki wykryli w przesyłce pocztowej nadanej w Ukrainie funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Najstarsze z egzemplarzy datowane są na około VII-V wiek p.n.e. Rynkową wartość mieczy oszacowano na 6 tysięcy złotych.
Dwa z trzech wykrytych mieczy to akinakes miecze ze starożytnego Bliskiego Wschodu (przykładowa broń tego typu na zdjęciu)
Dwa z trzech wykrytych mieczy to "akinakes" miecze ze starożytnego Bliskiego Wschodu (przykładowa broń tego typu na zdjęciu)Foto: HERMANN HISTORICA GmbH / Interfoto / Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska / Forum

miecz izrael krzyżowcy 1200 mid-epa09532287.jpg
U wybrzeży Izraela wyłowiono miecz krzyżowca. Przeleżał w morzu 900 lat

Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś poinformował 29 grudnia 2023 roku o tym, że na trzy starożytne miecze natrafili funkcjonariusze Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie podczas kontroli przesyłki pocztowej nadanej w Ukrainie.

– Dwa z nich to miecze typu "akinakes", rodzaj broni obosiecznej, wykonanej z żelaza, charakterystycznej dla kultury Scytów. Okres powstania mieczy datuje się na VII-V wiek przed Chrystusem. W polskich zbiorach znajduje się obecnie jedynie około 10 sztuk tego typu zabytków – zaznaczył rzecznik.

Miecz Denisa 1200.png
Portugalia. Odnaleziono miecz monarchy z przełomu XIII i XIV wieku

Trzeci z przechwyconych przez celników mieczy jest w typie sarmackim. Powstanie tej broni datuje się na okres od przełomu IV/III wieku przed Chrystusem do IV wieku n.e. – Rynkową wartość zatrzymanych wykopalisk oszacowano na 6 tysięcy złotych. Ostateczną opinię, w tym co do wartości zabytkowej mieczy, wyda niezależny rzeczoznawca – dodał Michał Deruś.

Za wprowadzanie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dóbr kultury z państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej z naruszeniem przepisów prawa grozi nawet do 2 lat więzienia.

PAP/mc

Czytaj także

Czy generał Patton zginął z rąk NKWD? Zagadka śmierci najwybitniejszego amerykańskiego dowódcy II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 05:50
Dowódca 3. Armii USA do dzisiaj jest jedną z najpopularniejszych postaci II wojny światowej. W swojej ojczyźnie obrósł legendą i zyskał status bohatera narodowego. Nic dziwnego, że jego śmierć do dzisiaj stanowi kanwę dla teorii rodem z opowieści szpiegowskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Attyla zaatakował imperium rzymskie, bo jego ludziom doskwierała susza - twierdzą naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 05:50
Węgry doświadczyły w 2022 roku najsuchszego lata w historii pomiarów. Archeolodzy sugerują, że podobna klęska klimatyczna przyczyniła się do tego, że Hunowie zamieszkujący te tereny w V w. n.e. zmienili się z pasterzy w brutalnych najeźdźców zagrażających Rzymowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peru: naukowcy odkryli ponad 100 nowych rysunków w Nazca

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2022 10:20
Naukowcy odkryli ponad 100 nowych rysunków w Nazca w Peru, które pochodzą z czasów starożytnych. Jak przekonują, pojawiła się nadzieja na poznanie nowych faktów na temat tajemniczych dzieł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mazowieckie: Krzyżacki skarb znaleziony na łące za kościołem

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2022 05:45
18 krzyżackich monet odkryli pasjonaci historii na jednej z łąk w miejscowości Jadów. Zdaniem wojewódzkiego konserwatora zabytków najprawdopodobniej jest to największy skarb krzyżacki znaleziony na Mazowszu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izrael. W jaskini Salome odkryto grób, który mógł należeć do "położnej Maryi"

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2022 05:50
Odkryta przez archeologów grota grobowa była miejscem pielgrzymek pierwszych chrześcijan, którzy chcieli odwiedzić miejsce spoczynku kobiety będącej - zgodnie z literą apokryfów - świadkiem narodzin Jezusa.
rozwiń zwiń