Historia

Korona królów. Koronacja Anny Cylejskiej i ważny detal, którego nie zobaczymy w serialu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 05:40
Końcowa scena najnowszego odcinka serialu "Korona królów. Jagiellonowie" przedstawia chwilę po koronacji drugiej żony Władysława Jagiełły. Twórcy serialu nie skorzystali z okazji, żeby pokazać widzom osobę, która była wtedy na Wawelu i której rola w tym, że hrabianka z Cylii została królową Polski, była nie do przecenienia. 
Anna Cylejska (Milena Staszuk) i Władysław Jagiełło (Sebastian Skoczeń). Serial Korona królów. Jagiellonowie emitowany jest na antenie TVP
Anna Cylejska (Milena Staszuk) i Władysław Jagiełło (Sebastian Skoczeń). Serial "Korona królów. Jagiellonowie" emitowany jest na antenie TVPFoto: TVP

Koronacja królowej miała miejsce 25 lutego 1403 roku, w niedzielę Pięćdziesiątnicy, w katedrze krakowskiej. Anna Cylejska (w tej roli Milena Staszuk) została koronowana i namaszczona na królową Polski przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Dobrogosta. 

"Zjechało się w tym dniu mnóstwo biskupów, książąt, hrabiów i panów, których król Władysław zaprosił przez specjalnych posłów. Dla większego ich uczczenia przez kilka dni odbywały się turnieje, a król Władysław nagradzał zapaśników" pisał Jan Długosz

Czytaj także: 

Dlaczego Jagiełło zwlekał z koronacją żony?

Jagiełło (wciela się w niego Sebastian Skoczeń) zwlekał z koronacją żony ponad roku. W serialu "Korona królów. Jagiellonowie" król decyduje się w końcu zorganizować uroczystość ze względu na pojawienie się na Wawelu Zdravka z Mariboru (w tej roli Daniel Salman) - dawnego narzeczonego Anny, który ma zamiar ją odzyskać. Wątek ten jest wymysłem scenarzystów. Zdravko to postać całkowicie fikcyjna (podobnie jak widziany kilka odcinków wcześniej wątek z otruciem Anny). Nie wiadomo też, czy Anna miała przed Jagiełłą narzeczonego. Jest to wątpliwe, bo wiadomo, że jej stryj i opiekun hrabia Herman (gra go Dariusz Kordek) był zaskoczony i zadowolony, że polski król zainteresowany jest dziewczyną, której groziło staropanieństwo (miała już ponad 19 lat, co wówczas uważano za wiek podeszły do zamążpójścia).

Dziś trudno stwierdzić, dlaczego król zwlekał z koronacją tak długo. Czy w grę wchodziło to, że być może chciał odprawić nieurodziwą żonę, czy organizacja dwóch uroczystości zaraz po sobie zbyt nadwątliłaby skarbiec państwa, a może król nie miał czasu, by zająć się koronacją, bo sytuacja na Litwie była bardzo napięta i głowę Władysława zaprzątały problemy ze zbuntowanym bratem Świdrygiełłą i konfliktem z Krzyżakami o Żmudź. 

A może był to kolejny ruch w grze, którą Jagiełło prowadził z panami królestwa. Władca już wystawiał ich cierpliwość na próbę, zwlekając ze ślubem pół roku od przybycia Anny na Wawel. Możliwe, że Jagiełło i tym razem chciał pokazać kto tu rządzi. 

Czytaj także: 

Gość specjalny koronacji, którego nie ma w "Koronie królów"

Król zdecydował się pojąć za żonę Annę przede wszystkim ze względu na jej rodowód - była ona po kądzieli wnuczką Kazimierza Wielkiego, a więc pochodziła z Piastów i była naturalną dziedziczką Polski. Wzmacniało to pozycję Jagiełły, który sam był tylko wybranym władcą kraju, a legitymacja jego władzy była po śmierci jego pierwszej żony, królowej Jadwigi, bardzo słaba. 

Również przy okazji koronacji Jagiełło chciał przypomnieć, że żeni się z Piastówną. Dlatego specjalnym gościem uroczystości, zaproszonym przez władcę, była Anna Kazimierzówna, matka Anny Cylejskiej i córka ostatniego Piasta na polskim tronie, Kazimierza Wielkiego. Dla obu kobiet musiała być to rzadka okazja do spotkania, bo gdy ojciec przyszłej królowej - hrabia Wilhelm - osierocił córkę, jej matka ponownie wyszła za mąż za Ulryka, księcia Teck w Wirtembergii, na południowym zachodzie Niemiec. 

"Była przejęta do głębi ogromną radością, że mogła zobaczyć królestwo ojca i oglądać swą córkę wyniesioną na tron królewski. Uczczona przez króla Władysława wieloma upominkami wróciła do męża" podkreślał Jan Długosz. 

Czytaj także: 

Niestety, na razie nie zobaczymy Anny Kazimierzówny w serialu "Korona królów. Jagiellonowie". Koronacja Anny pokazana została bowiem tylko w ostatniej, krótkiej scenie najnowszego odcinka serialu.

bm

Czytaj także

"Korona królów". Anna Cylejska - kim była druga żona Władysława Jagiełły?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 05:50
Była ponoć nieurodziwa, co podobno nie stało na przeszkodzie jej licznym romansom. Następczyni Jadwigi Andegaweńskiej u boku Władysława Jagiełły miała jednak niepodważalny atut - pochodzenie, które umacniało pozycję króla na polskim tronie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona Królów. Na czym polegało odnowienie Uniwersytetu Jagiellońskiego?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 05:50
W czwartym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" jednym z wątków jest domknięcie przez Władysława Jagiełłę sprawy odnowienia krakowskiej uczelni. Wydarzenie to miało miejsce 26 lipca 1400 roku. Dlaczego Akademia Krakowska wymagała reformy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Czy żona księcia Witolda spiskowała z Krzyżakami?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 05:50
W piątym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" widzowie są świadkami zawiązania się intrygi między księżną Anną, żoną wielkiego księcia Witolda, a Ulrychem von Jungingenem. Celem monarchini jest zdobycie korony dla męża. Historyczna odpowiedniczka serialowej postaci faktycznie utrzymywała dobre stosunki z Krzyżakami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Kim był Świdrygiełło, buntowniczy brat Jagiełły?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 05:35
Najmłodszy i ambitny brat Władysława Jagiełły niemal przez całe życie buntował się przeciwko Witoldowi Kiejstutowiczowi, który rządził na Litwie. Świdrygiełło, aby zdobyć tytuł wielkiego księcia litewskiego, nie wahał się przed wielokrotną współpracą z zakonem krzyżackim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Czy Jagiełło i Krzyżacy grali w szachy?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 05:50
W siódmym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" widzimy nad szachownicą zarówno króla Polski, jak i rycerzy zakonnych. Czy na dworze Władysława Jagiełły i na malborskim zamku toczono szachowe pojedynki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Czym było wronie oko?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 05:45
W ósmym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" Anna Cylejska zostaje otruta przez Saule szpiegującą dla Anny Witoldowej i Krzyżaków. Krakowscy lekarze są bezradni, ale rozwiązanie odnajduje hiszpański medyk, który aplikuje wybrance Jagiełły tajemnicze wronie oko. Czym był ten specyfik?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Jagiełło, Krzyżacy i konflikt o ziemię dobrzyńską

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 05:50
Przez ponad sto lat ziemia dobrzyńska przechodziła z rąk do rąk, stanowiąc nierzadko kość niezgody między Polską i państwem zakonu krzyżackiego. Spór o to terytorium był bezpośrednią przyczyną wybuchu wielkiej wojny, której punktem kulminacyjnym była bitwa pod Grunwaldem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Korona królów". Zyndram z Maszkowic - bohater bitwy pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 05:50
W dziesiątym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" trwa polsko-litewski pościg za zbuntowanym księciem Świdrygiełłą, który usiłuje przedostać się do Malborka. Akcji przewodzi Zyndram z Myszkowic. Postać grana w serialu przez Macieja Raniszewskiego to "człowiek do zadań specjalnych" i przyjaciel króla. A kim był historyczny Zyndram z Maszkowic?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Dlaczego Jagiełło i Krzyżacy starali się o przychylność papieża?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 05:45
Kierowanie sprawy do papieża było w średniowieczu - w dużym uproszczeniu - odpowiednikiem zwracania się do Unii Europejskiej. Biskup Rzymu był instancją spajającą christianitas - cywilizację Starego Kontynentu. Jego zdanie było kluczowe w konflikcie konfliktu polsko-krzyżackiego - w końcu sensem istnienia zakonu nad Bałtykiem była walka z pogaństwem. W interesie Władysława Jagiełły leżało zatem przekonanie Stolicy Apostolskiej o nawróceniu Litwy - do niedawna ostatniego bastionu starych wierzeń w Europie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Gorączka relikwii w średniowieczu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 05:45
W 15. odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" Krzyżacy przekupują papieskiego legata przy pomocy kości z palca rzekomego męczennika. Wysłannik Stolicy Apostolskiej nie wie, że przedmiot jest falsyfikatem. Wieki średnie to faktycznie złoty czas obiegu fragmentów szczątków świętych i przedmiotów związanych z ich życiem. Popyt wywoływał podaż i w obiegu wkrótce pojawiło się wiele artefaktów wątpliwej autentyczności. 
rozwiń zwiń