Historia

Egipt. Odnaleziono prawdopodobnie najstarszą mumię na świecie

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 05:50
Liczące 4300 lat znalezisko odkryto na dnie 15-metrowego szybu w niedawno odnalezionej grupie grobowców z piątej i szóstej dynastii w pobliżu piramidy schodkowej w Sakkarze, powiedział dziennikarzom archeolog Zahi Hawass, dyrektor zespołu badawczego. Mumia mężczyzny imieniem Hekashepes znajdowała się w wapiennym sarkofagu zapieczętowanym zaprawą.
Mumia
Mumia Foto: Andrea Izzotti/Shutterstock

- Włożyłem głowę do środka, aby zobaczyć, co jest w sarkofagu: piękna mumia mężczyzny całkowicie pokryta warstwami złota – powiedział Hawass, będący jednocześnie byłym egipskim ministrem starożytności. - Ta mumia może być najstarszą i najbardziej kompletną mumią znalezioną do tej pory w Egipcie.

Wśród innych znalezionych grobowców był jeden należący do Khnumdjedefa (Chnumdjedefa) , inspektora urzędników, nadzorcy szlachty i kapłana za panowania Unisa, ostatniego faraona V dynastii. Był on ozdobiony scenami z życia codziennego. Kolejny grobowiec należał do Meriego, "strażnika tajemnic i asystenta wielkiego przywódcy pałacu".

Czytaj także:

Jak podano w oświadczeniu, w grobowcach znaleziono liczne posągi, w tym jeden przedstawiający mężczyznę i jego żonę oraz kilku służących.

Znaleziska dokonano nieopodal stolicy państwa, Kairu, w pobliżu kompleksu, którego najsłynniejszym obiektem jest piramida schodkowa faraona Dżosera. 

Reuters/bm

Czytaj także

Perfumy Kleopatry. Jak pachniała ostatnia królowa starożytnego Egiptu?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 05:55
Kobieta, która uwiodła Juliusza Cezara i Marka Antoniusza, ponoć olśniewała intelektem, charakterem i urodą. Czy zniewalający był także jej zapach? Naukowcy twierdzą, że udało im się odtworzyć w przybliżeniu woń perfum, których używała władczyni.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Luksusowe wanny Heroda Wielkiego nie pochodziły z Egiptu. To produkt lokalny

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 05:40
Znany z biblijnej historii o rzezi niewiniątek władca miał słabość do luksusu. Jednym z dowodów są alabastrowe balie, w których zażywał kąpieli. Do tej pory sądzono, że eksportowano je znad Nilu. Najnowsze badania zaprzeczają tej tezie i rzucają nowe światło na krajobraz kamieniarstwa w starożytności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Odkryto najstarszy grobowiec powiązany z przesileniem zimowym

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 05:30
Znajdujący się w nekropolii Qubbet el-Hawa monument jest precyzyjnie zorientowany tak, by w dniu przesilenia zimowego słońce wschodziło nad nim w taki sposób, żeby promienie oblewały światłem miejsce, które miało pomieścić posąg zarządcy miasta Elefantyna, żyjącego około 1830 roku p.n.e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Polscy badacze odkryli powiązanie starożytnej ceramiki z wydobyciem złota

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 05:50
Pył kwarcowy do produkcji naczyń fajansowych, odkrytych w czasie wykopalisk w starożytnym mieście Athribis w Delcie Nilu w Egipcie przez Polaków, pochodził z hałd powstałych po wydobyciu złota - ustalili naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Polacy odkryli krokodyle głowy złożone w grobowcach egipskich wielmożów

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 05:45
Głowy dziewięciu krokodyli złożone kilka tysięcy lat temu w dwóch grobowcach egipskich wielmożów odkryli polscy archeolodzy na nekropolii tebańskiej, w sąsiedztwie świątyni Hatszepsut w Egipcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy znaleźli dowód na to, że ospa męczyła ludzkość od ponad 3500 lat

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 05:33
Ospa była kiedyś jedną z najbardziej wyniszczających chorób ludzkości, ale jej pochodzenie było owiane tajemnicą. Do niedawna historycy medycyny byli skazani na przypuszczenia oparte na źródłach. Badacze dostarczyli dowodów, że wirus narodził się w starożytności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starożytni Mykeńczycy i Minojczycy zawierali małżeństwa z bliskimi kuzynami. Dowodem badania DNA

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 05:45
Dzięki analizie starożytnych genomów po raz pierwszy udało się uzyskać wgląd w zasady dotyczące pokrewieństwa i małżeństwa obowiązujące na minojskiej Krecie i w mykeńskiej Grecji 4000 lat temu. Uczeni z  Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku dowiedli w ten sposób, że niektórzy zdobywcy Troi mogli być mężami swoich kuzynek.
rozwiń zwiń