Historia

Podcast "Jan Paweł II. Nauczanie". Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 06:00
W 18. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II Polskie Radio udostępniło na platformie podcasty.polskieradio.pl wybrane fragmenty papieskich homilii i przemówień związanych z najważniejszymi tematami nauczania Ojca Świętego.
Jan Paweł II. Nauczanie - podcast
Jan Paweł II. Nauczanie - podcastFoto: PR

Poprzednik papieża z Polski - Jan Paweł I - mówił, że "człowiek naszych czasów chętniej słucha świadków aniżeli nauczycieli, a jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami". Jan Paweł II wielokrotnie przypominał tę myśl, a także ją realizował. Podcast, oparty na bogatych archiwach Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, Rozgłośni Polskiej BBC oraz Polskiego Radia, przypomina najważniejsze tematy z nauczania papieża Polaka.

Przesłanie pontyfikatu Jana Pawła II odzwierciedlały słowa wypowiedziane przez niego na początku Piotrowej posługi: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi Jego zbawczej władzy". Wbrew głosom mówiącym o kryzysie i schyłku chrześcijaństwa Jan Paweł II nauczał o "wiośnie chrześcijaństwa i Kościoła".

Widział ją w młodzieży, która w Paryżu w 1997 roku, jak i w Rzymie w roku 2000 zaskoczyła i socjologów, i hierarchię kościelną masową obecnością. Do niej papież skierował jedne ze swoich ostatnich słów: "Szukałem Was, a wy przyszliście do mnie. Dziękuję Wam". Młodzieży też powtarzał wielokrotnie: "Wy jesteście nadzieją Kościoła i świata".

Nazywany papieżem pielgrzymem, swoje przesłanie kierował do chrześcijan na całym świecie. Odbył 104 pielgrzymki zagraniczne, odwiedził 130 krajów. Dziewięć razy przyjechał do Polski.
Jego słowa są wciąż aktualne. Łączą prostotę przekazu z głębią myśli, a frazy takie, jak: "Ważne jest, żeby być przy człowieku cierpiącym" czy "Człowieka trzeba mierzyć miarą serca" mogą przemawiać nie tylko do wiernych, ale i do wszystkich ludzi dobrej woli.

Papież Polak został wybrany na konklawe 16 października 1978 roku. Kardynał Karol Wojtyła przyjął wówczas imię: Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch. Zasiadał na stolicy Piotrowej blisko 27 lat.

Nauczanie Jana Pawła II ilustrują jego liczne dokumenty: 14 encyklik, 12 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich, 41 listów apostolskich, 25 listów papieskich, w końcu: ogromna liczba przemówień.

Podcast "Jan Paweł II. Nauczanie" dostępny jest od 1 kwietnia na platformie podcastowej Polskiego Radia oraz w aplikacji mobilnej Polskie Radio.

Podcast "Jan Paweł II. Nauczanie"    

W przygotowaniu są kolejne odsłony cyklu podcastów przypominających dziedzictwo św. Jana Pawła II.


Czytaj także

Kazanie Karola Wojtyły. O czym mówił, zanim został Janem Pawłem II?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 06:15
Nie zachowało się wiele nagrań kazań Karola Wojtyły sprzed czasów, gdy został wybrany na Stolicę Piotrową. W setną rocznicę urodzin przypominamy nagranie  kazania kardynała Karola Wojtyły - arcybiskupa metropolity krakowskiego - wygłoszone podczas mszy świętej w kościele polskim św. Stanisława Kostki w Rzymie 21 marca 1971 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kościół ma wskazywać drogę, a nie rozwiązania". Najważniejsze encykliki Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 05:55
W trakcie swojego 27-letniego pontyfikatu Jan Paweł II ogłosił aż czternaście encyklik. Nauczanie Jana Pawła II było oryginalnym połączeniem polskiej formacji kulturowej oraz wielowiekowego dziedzictwa Kościoła katolickiego. Papież uważał, że myśli przekazywane w encyklikach powinny wskazywać drogę dla świata, a nie służyć jako konkretne rozwiązania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O wartości życia człowieka. Encyklika Jana Pawła II "Evangelium vitae"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 05:40
25 marca mija dwadzieścia osiem lat od publikacji "Evangelium vitae" (łac. "Ewangelii życia") - jednej z nielicznych encyklik Jana Pawła II poświęconej sprawom społecznym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Uwolnić się od goryczy przeszłości". Jan Paweł II o pojednaniu Polaków i Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 06:58
Papież Polak odegrał bardzo znaczącą rolę w procesie dialogu i pojednania polsko-ukraińskiego. Świadomy skomplikowanych, sięgających kilka stuleci w głąb, relacji między Polakami i Ukraińcami, pamiętający o tragicznych wydarzeniach z najnowszej historii, nie ustawał w próbach przypominania o fundamentalnej ewangelicznej zasadzie przebaczenia. Bo tylko ono, mówił, jest drogą do pokoju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesteście naszymi starszymi braćmi". Dialog Jana Pawła II z Żydami

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 05:40
Jan Paweł II jedną z podstaw swojego pontyfikatu uczynił dialog z innymi religiami, szczególnie z judaizmem, bliskim mu ze względu na wspólne korzenie wiary . Był pierwszym w historii biskupem Rzymu, który przekroczył próg synagogi. Był papieżem, który modlił się pod Ścianą Płaczu o wybaczenie win popełnionych przez katolików wobec Żydów. Zależało mu na prawdziwym i trwałym pokoju między obiema religiami.
rozwiń zwiń