Historia

Korona Królów. Aleksandra Olgierdówna - ulubiona siostra Władysława Jagiełły

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023 05:50
Władysław Jagiełło miał dwadzieścioro rodzeństwa, jednak spośród nich szczególną sympatią darzył jedną z młodszych sióstr, Aleksandrę. Zaufanie, jakie miał do niej król Polski, spowodowało, że odgrywała ona istotną rolę w konflikcie polsko-krzyżackim.
Aleksandra Olgierdówna (Agnieszka Wagner), królowa Anna Cylejska (Milena Staszuk) i król Władysław Jagiełło (Sebastian Skoczeń) w serialu Korona królów. Jagiellonowie
Aleksandra Olgierdówna (Agnieszka Wagner), królowa Anna Cylejska (Milena Staszuk) i król Władysław Jagiełło (Sebastian Skoczeń) w serialu "Korona królów. Jagiellonowie"Foto: TVP

W najnowszych odcinkach serialu "Korona królów: Jagiellonowie" Władysław Jagiełło (w tej roli Sebastian Skoczeń) zabiera swoją żonę Annę Cylejską (wciela się w nią Milena Staszuk) do Wilna. Tutaj królowa ma szansę poznać rodzinę monarchy. Władczyni jest zazdrosna o wyjątkowo bliską relację męża z jedną z jego sióstr – Aleksandrą (gra ją Agnieszka Wagner). W przekazach źródłowych nie zachowały się informacje na temat relacji między królową i księżną mazowiecką, ale prawdą jest, że Aleksandra była szczególnie lubiana przez swojego brata.

Młodsza od Władysława o około 6 lub 16 lat (daty urodzin obojga są mocno dyskusyjne) Aleksandra cieszyła się względami brata. Za każdym razem księżna powracała z pobytu na królewskim dworze bogatsza o cenne podarunki od brata. Od lutego do maja 1394 wręczył jej upominki o wartości 130 grzywien, co odpowiadało około 2,5 kg złota. Dla porównania warto zaznaczyć, że królowa Jadwiga przekazała w testamencie na odnowienie Akademii Krakowskiej 10 kg złota o wartości 550 grzywien.

Czytaj także: 

Aleksandra Mazowiecka

Aleksandrze Jagiełło powierzył ważną rolę w swoich geopolitycznych planach. Wydał siostrę za Siemowita IV, księcia mazowieckiego. Mazowsze było jednym z newralgicznych punktów na ówczesnej międzynarodowej szachownicy. Przede wszystkim - jako ziemia wbita klinem między domeny Jagiełły, będącego już wówczas wielkim księciem litewskim i królem Polski. Księstwo mazowieckie, powstałe w wyniku podziału Polski pomiędzy synów Bolesława Krzywoustego, było na przełomie XIV i XV wieku lennem Polski. Dzieje relacji między Płockiem (stolicą Mazowsza) i Krakowem należały jednak do skomplikowanych: książęta mazowieccy lawirowali między sojuszami z Polską, Krzyżakami i władcami Czech.

Na dodatek po śmierci Ludwika Andegaweńskiego władca zachodniej części Mazowsza (wschód dzierżył jego brat Janusz) Siemowit IV był brany pod uwagę jako kandydat do ręki Jadwigi Andegaweńskiej i przyszły król Polski. Książę interweniował w Polsce, licząc na zdobycie korony, jednak ostatecznie poniósł porażkę. Małopolscy panowie obawiali się wzrostu znaczenia popierających Piasta Wielkopolan, a ponadto liczyli już wówczas na sojusz z Litwą. Królem został Jagiełło.

Czytaj także: 

I właśnie tutaj pojawia się Aleksandra. Zawarte w 1387 roku małżeństwo siostry króla Polski i wielkiego księcia litewskiego z piastowskim księciem instalowało na dworze w Płocku najbardziej zaufaną osobę z otoczenia Jagiełły. W dużej mierze dzięki jej staraniom stosunki polsko-mazowiecko-krzyżackie układały się po myśli jej brata: książę wziął udział w wielkiej wojnie z zakonem krzyżackim po stronie polskiej.

Myślała o koronie?

Małżeństwo Aleksandry i Siemowita miało też rozbrajać ambicje księcia mazowieckiego dotyczące korony polskiej. A może tylko odwlekać je w czasie? Dzieci zrodzone ze związku siostry króla Polski i wielkiego księcia litewskiego oraz potomka Piastów mogły w przyszłości sięgnąć po koronę. Być może taki plan przyświecał Aleksandrze, która ponoć przekonała dwukrotnie owdowiałego – po Jadwidze Andegaweńskiej i Annie Cylejskiej – Jagiełłę do małżeństwa z jedyną prawdziwą miłością jego życia, Elżbietą Granowską.

- Być może to ona podsunęła Elżbietę Jagielle. Granowska była już wówczas niemłoda i szanse na spłodzenie potomka były niewielkie. Aleksandra mogła myśleć wówczas o zapewnieniu swojemu synowi zrodzonemu ze związku z Piastem polskiej korony poprzez ożenek z córką Jagiełły - Jadwigą – wskazywała Małgorzata Żaryn w audycji z cyklu "Polki".

Posłuchaj
21:31 Elżbieta Granowska - Polki.mp3 Elżbieta Granowska - audycja Magdaleny Merty i Małgorzaty Żaryn z cyklu "Polki" (PR, 20.08.2022)

 

Czytaj także:

Siemowit i Aleksandra doczekali się licznego potomstwa. Mieli pięciu synów i siedem córek. Władysław Jagiełło roztoczył opiekę nad dziećmi ulubionej siostry. Zapewnił im pomyślny ożenek. Władysław do końca życia dbał też o siostrę – wspierał ją, gdy popadła w konflikt z własnymi synami dotyczący uposażenia owdowiałej już księżnej mazowieckiej.

Aleksandra zmarła 19 czerwca 1434, przeżywszy swojego ulubionego brata o niespełna trzy tygodnie.

bm

Czytaj także

Korona królów. Kim był Świdrygiełło, buntowniczy brat Jagiełły?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 05:35
Najmłodszy i ambitny brat Władysława Jagiełły niemal przez całe życie buntował się przeciwko Witoldowi Kiejstutowiczowi, który rządził na Litwie. Świdrygiełło, aby zdobyć tytuł wielkiego księcia litewskiego, nie wahał się przed wielokrotną współpracą z zakonem krzyżackim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Czy Jagiełło i Krzyżacy grali w szachy?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 05:50
W siódmym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" widzimy nad szachownicą zarówno króla Polski, jak i rycerzy zakonnych. Czy na dworze Władysława Jagiełły i na malborskim zamku toczono szachowe pojedynki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Czym było wronie oko?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 05:45
W ósmym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" Anna Cylejska zostaje otruta przez Saule szpiegującą dla Anny Witoldowej i Krzyżaków. Krakowscy lekarze są bezradni, ale rozwiązanie odnajduje hiszpański medyk, który aplikuje wybrance Jagiełły tajemnicze wronie oko. Czym był ten specyfik?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Jagiełło, Krzyżacy i konflikt o ziemię dobrzyńską

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 05:40
Przez ponad sto lat ziemia dobrzyńska przechodziła z rąk do rąk, stanowiąc nierzadko kość niezgody między Polską i państwem zakonu krzyżackiego. Spór o to terytorium był bezpośrednią przyczyną wybuchu wielkiej wojny, której punktem kulminacyjnym była bitwa pod Grunwaldem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Korona królów". Zyndram z Maszkowic - bohater bitwy pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 05:50
W dziesiątym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" trwa polsko-litewski pościg za zbuntowanym księciem Świdrygiełłą, który usiłuje przedostać się do Malborka. Akcji przewodzi Zyndram z Myszkowic. Postać grana w serialu przez Macieja Raniszewskiego to "człowiek do zadań specjalnych" i przyjaciel króla. A kim był historyczny Zyndram z Maszkowic?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Koronacja Anny Cylejskiej i ważny detal, którego nie zobaczymy w serialu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 05:40
Końcowa scena najnowszego odcinka serialu "Korona królów. Jagiellonowie" przedstawia chwilę po koronacji drugiej żony Władysława Jagiełły. Twórcy serialu nie skorzystali z okazji, żeby pokazać widzom osobę, która była wtedy na Wawelu i której rola w tym, że hrabianka z Cylii została królową Polski, była nie do przecenienia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Dlaczego Jagiełło i Krzyżacy starali się o przychylność papieża?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 05:45
Kierowanie sprawy do papieża było w średniowieczu - w dużym uproszczeniu - odpowiednikiem zwracania się do Unii Europejskiej. Biskup Rzymu był instancją spajającą christianitas - cywilizację Starego Kontynentu. Jego zdanie było kluczowe w konflikcie konfliktu polsko-krzyżackiego - w końcu sensem istnienia zakonu nad Bałtykiem była walka z pogaństwem. W interesie Władysława Jagiełły leżało zatem przekonanie Stolicy Apostolskiej o nawróceniu Litwy - do niedawna ostatniego bastionu starych wierzeń w Europie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Gorączka relikwii w średniowieczu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 05:45
W 15. odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" Krzyżacy przekupują papieskiego legata przy pomocy kości z palca rzekomego męczennika. Wysłannik Stolicy Apostolskiej nie wie, że przedmiot jest falsyfikatem. Wieki średnie to faktycznie złoty czas obiegu fragmentów szczątków świętych i przedmiotów związanych z ich życiem. Popyt wywoływał podaż i w obiegu wkrótce pojawiło się wiele artefaktów wątpliwej autentyczności. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Elżbieta Granowska - trzecia żona i jedyna miłość Jagiełły

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 05:58
Jej ślub z królem Polski wywołał skandal i oburzenie. Był to jednocześnie punkt kulminacyjny burzliwego życia Elżbiety, w którym znalazło się miejsce na czterech mężów, z czego dwóch skończyło tragicznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Nowa Marchia w konflikcie polsko-krzyżackim

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 05:50
W kulminacyjnej scenie najnowszego odcinka serialu "Korona królów. Jagiellonowie" na Wawel przybywa posłaniec z Wielkopolski. "Panie, Ulrich von Osten, władca Drezdenka i wasz lennik, zbuntował się i najechał na nasze dobra" wyjawia Jagielle poseł. Sprawa problematycznego poddanego była epizodem polsko-krzyżackiej rywalizacji u progu XV wieku.
rozwiń zwiń