Historia

Święto Matki Boskiej Częstochowskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 05:35
119 lat temu, 13 kwietnia 1904 roku, św. Pius X podpisał specjalny edykt papieski, w którym zatwierdził oficjalne święto Kościoła katolickiego: Matki Boskiej Częstochowskiej (zwane też świętem Matki Boskiej Jasnogórskiej lub Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej).
Nabożeństwa w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze, lata 70. XX w.
Nabożeństwa w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze, lata 70. XX w. Foto: NAC

Wspomnienie nowego święta w kalendarzu liturgicznym zostało wyznaczone na sierpień, choć dopiero papież Pius XI w 1931 roku ostatecznie określił 26 sierpnia dniem obchodów. Pierwsze uroczystości odbyły się 29 sierpnia 1906 roku i miały dość ograniczony zakres, bo jedynie do Częstochowy, tamtejszego sanktuarium, i do diecezji kujawsko-kaliskiej, w której obrębie znajdowało się miasto. Trzeba było aż połowy wieku, by dekretem Kongregacji Obrzędów z dnia 26 października 1956 roku święto to zostało przeznaczone do obchodów we wszystkich diecezjach w Polsce.

Kult jasnogórskiej Madonny

Święto skupione wokół ikony Matki Bożej Częstochowskiej obchodzone jest również w tradycji Kościoła prawosławnego – datą dla niego jest 19 marca (w kalendarzu juliańskim, którym posługuje się Kościół prawosławny, odpowiada to dacie 6 marca). Co ciekawe, w tym obrządku święto to jest obchodzone nie tylko w marcu, lecz także w sierpniu. Wyznawcy prawosławia mają także swój akatyst (specjalny hymn liturgiczny) na okoliczność święta Częstochowskiej Ikony Przenajświętszej Bogurodzicy.

Co więcej, oddawanie czci jasnogórskiej Madonnie miało miejsce nie tylko na ziemiach polskich. Kult ten rozpowszechnił się w innych krajach Europy: na Węgrzech od XV wieku, od XVIII wieku w Niemczech, Austrii, Słowacji, Chorwacji oraz Rosji. OD XIX i XX zaczął szerzyć się także w Anglii i Francji. Dzięki również Polonii amerykańskiej kult pojawił się w wielu miejscach kontynentu Północnej Ameryki.


"Jasna Góra" ołtarz z Obrazem Cudownym", 1. poł. XX w. Fot. Polona/domena publiczna "Jasna Góra" ołtarz z Obrazem Cudownym", 1. poł. XX w. Fot. Polona/domena publiczna

"Wskazująca drogę"

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej "ekai.pl" przypomina, że jasnogórski wizerunek stanowi "ikonę w typie Hodegetrii – czyli wskazującej nam drogę do Chrystusa". Na obrazie widzimy Najświętszą Maryję Pannę trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. "Matka Boża jest zwrócona do wiernych, a twarz Jezusa w kierunku pielgrzyma, nie zatrzymując jednak na nim wzroku", opisuje KAI.

"Prawy policzek Madonny znaczą dwie rysy przecięte trzecią na linii nosa. Na szyi zaś widać sześć cięć. Dzieciątko, przyodziane w sukienkę koloru karminowego, trzyma w lewej ręce księgę, prawą zaś unosi ku górze, w geście błogosławieństwa. Prawa ręka Maryi spoczywa na piersi, wskazując na Syna, Zbawiciela świata. Dominującym elementem ikony są złocone nimby wokół głowy Matki Bożej i Jezusa – to symbole Boga Ojca".

PP

Czytaj także

Obchody Millenium Chrztu Polski na Jasnej Górze

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2023 05:49
3 maja 1966 roku na Jasnej Górze w Częstochowie odbyły się uroczyste obchody Tysiąclecia Chrztu Polski. Było to starcie Kościoła katolickiego ze zwalczającym go aparatem państwowym PRL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Prymas Wyszyński rzuca wyzwanie komunistom

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2023 05:55
"Gdy upływają trzy wieki od radosnego dnia, w którym zostałaś Królową Polski, oto my, dzieci Narodu Polskiego i Twoje dzieci, krew z krwi przodków naszych, stajemy znów przed Tobą, pełni tych samych uczuć" - brzmiały pierwsze słowa Ślubów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edyta Stein. "Patronka ludzi poszukujących prawdy"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 05:45
Na drogę duchową Edyty Stein – filozofki i zakonnicy, zamordowanej w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz, która w 1987 roku została beatyfikowana, a w 1998 ogłoszona świętą Kościoła katolickiego – złożyły się i jej rodzinna żydowska tradycja, i młodzieńczy ateizm, i wieloletnie studia filozoficzne, a przede wszystkim: spotkanie z chrześcijaństwem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jezus z Nazaretu". Benedykt XVI i jego lektura Ewangelii

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 11:21
– Uważał te książki za ukoronowanie swojej pracy teologa, myśliciela i intelektualisty – mówił w Polskim Radiu publicysta Marek Zając o trzyczęściowym cyklu autorstwa Benedykta XVI zatytułowanym "Jezus z Nazaretu". Emerytowany papież Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku w Watykanie w wieku 95 lat.
rozwiń zwiń