Historia

Pomnik Adama Mickiewicza w Wilnie

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2023 05:30
39 lat temu, 18 kwietnia 1984 roku, stanął w Wilnie na Litwie tak upragniony i dziesiątki lat oczekiwany pomnik polskiego wieszcza Adama Mickiewicza.
Pomnik Adama Mickiewicza w Wilnie
Pomnik Adama Mickiewicza w WilnieFoto: Forum

Monument w formie posągu, jakże odmienny od wcześniejszych polskich projektów pomnika, stanął "w zakątku gotyckim Wilna (przy ulicy Maironisa), tuż obok kościołów św. Anny i św. Franciszka oraz wartko płynącej rzeki Wilejki (obecnie Wilenki). Rzeźbę zaprojektował litewski artysta Gediminas Jokubonis (lit. Gediminas Jokūbonis)" - jak podaje portal poznajwilno.pl.

Dość powiedzieć, że pierwsze szeroko zakrojone plany wystawienia monumentu sięgają już 1925 roku. Jednak ogromne zainteresowanie artystów i opinii publicznej, a także bardzo duża liczba spływających na konkurs projektów, nie wpłynęły na jury i władze mobilizująco. Zwycięski monument był co najmniej dziwny i dalece kontrowersyjny. Ogłoszono więc drugi konkurs, ale prace nad zwycięskim projektem przedłużały się aż zaczęła się II wojna światowa, a później trzeba było liczyć na władze radzieckie i miejscowe, by godnie upamiętnić wielkiego poetę, do którego przyznają się oba narody.

Portal govilnius.lt dodaje jeszcze jeden bardzo ważny szczegół w historii wznoszenia Mickiewiczowi pomników w Wilnie: "Pierwszy pomnik w hołdzie wielkiemu poecie został wzniesiony potajemnie w 1899 roku w kościele św. Janów. Lokalizacja ta została wybrana ze względu na ówczesny carski zakaz budowy pomników w mieście. W historii Wilna odnotowano kilka prób wzniesienia monumentów wieszcza, jednak wszystkie zakończyły się niepowodzeniem".

Nie dodaje jednak, że we wrześniu 2022 roku stanął jeszcze jeden monument poświęcony Adamowi Mickiewiczowi - jak podaje portal dzieje.pl - "Przed budynkiem ambasady Polski w Wilnie na skwerze Sirvydasa w piątek odsłonięto sześciometrowy pomnik Adama Mickiewicza. Jest to rekonstrukcja monumentu poety w skali 1:2, stworzona według projektu rzeźbiarza prof. Zbigniewa Pronaszki z 1922 r. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów Roku Romantyzmu Polskiego". Musimy też dodać, że wtedy Polskie Radio zamieściło obszerny tekst z tej uroczystości.

Czytaj:

W Wilnie odsłonięto kopię przedwojennej makiety pomnika Adama Mickiewicza


Posłuchaj
22:19 mickiewicz jakiego mniej znamy - wilno filomatów Alina Kowalczykowa Zbigniew Siatkowski Zbigniew Sudolski 31 05 1998.mp3 Alina Kowalczykowa, Zbigniew Siatkowski i Zbigniew Sudolski o Wilnie filomatów w audycji z cyklu "Mickiewicz jakiego mniej znamy". (PR, 31.05.1998)

 

Tak oto nasz wspaniały wieszcz ma dwa pomniki w Wilnie i każdy ogniskuje wokół siebie silne ruchy narodowe i manifestacje dla odzyskania wolności. Portal poznajwilno.pl dodaje fakt: "Tu, pod pomnikiem wieszcza, 23 sierpnia 1987 roku odbył się pierwszy wiec o niepodległość Litwy. O tym wydarzeniu przypomina płyta pamiątkowa tuż obok rzeźby". Trzeba dodać, że opisywany pomnik litewski jest w formie postumentu z postacią Adama Mickiewicza wspartą łokciami na złamanej kolumnie i dłońmi ni to w geście zbierającym się do modlitwy, ni to w geście pocierania o siebie w zamyśleniu, a twarz zdaje się spoglądać przymkniętymi oczami gdzieś w głąb istoty rzeczy - jakby w natchnieniu. Trzeba przyznać, że ten 4,5 metrowy monument działa niezwykle silnie na wyobraźnię. Całość powstała z granitu i wokół postumentu położono 6 z planowanych 12 płyt (też granitowych) z niedokończonego przedwojennego pomnika autorstwa Henryka Kuny, na których znajdują się znaczące sceny rodzajowe z "Dziadów".

PP


Czytaj także

Towarzystwo Filomatów. Mickiewicz debiutuje jako poeta i biurokrata

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 05:50
– Towarzystwo Filomatów, czasami posądzane o związki z masonerią, miało bardzo rozbudowaną hierarchię, referaty wygłaszano co tydzień, a wielkie posiedzenia wyborcze odbywały się to trzy miesiące – mówił w Polskim Radiu w 2002 roku dr Eligiusz Szymanis, znawca literatury romantycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Maria Janion i książki, które mogą zmienić życie

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2023 05:40
- Kiedy przyglądam się tylu swoim fascynacjom literackim, odkrywam w nich pewną prawidłowość. Podobają mi się pisarze, którzy są zajęci bardzo niebezpieczną pracą samopoznania - mówiła w archiwalnej audycji Polskiego Radia prof. Maria Janion. Według tej wybitnej literaturoznawczyni książki były kluczem do głębszego, bardziej uważnego życia. Dziś mijają 3 lata od jej śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maryla Wereszczakówna. Ukochana Mickiewicza, "otruta jego poezją"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 05:40
- Mam wrażenie, że na końcu to Maryla stała się ofiarą tej wielkiej miłości, która u Mickiewicza wyładowała się w poezji. On później przecież wielu rzeczy doświadczył, a tęskniąca Maryla została na prowincji, można powiedzieć: otruta tą poezją - mówiła Maria Danilewicz-Zielińska, prawnuczka Maryli Wereszczakówny, na antenie Radia Wolna Europa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Janion o tym, jak romantyzm dokonał wyzwolenia wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 13:00
- To właśnie romantyzm dokonał pierwszego wyzwolenia wyobraźni, która była wyobraźnią szaloną, dziką. Jest czymś, co nie tylko daje się oswoić, ale czymś, co w zasadniczy sposób zagraża porządkowi - mówiła przed laty w Polskim Radiu nieżyjąca już historyczka literatury i badaczka romantyzmu, prof. Maria Janion.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ballady i romanse". 10 spraw o jednej z najważniejszych polskich książek

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2022 07:55
200 temu mało komu wówczas znany młody nauczyciel postanowił wydać swój pierwszy poetycki tomik. Udało mu się, książka stała się bestsellerem, a on sam wszedł do kanonu polskiej literatury jako jej największy twórca. "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, bo o tym tytule mowa, są bohaterem tegorocznego Narodowego Czytania. To dobra okazja, by poznać ich tajemnice.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrzędowość i niezwykły bohater. Odkrywamy tajemnice "Dziadów" Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 12:10
Listopad to miesiąc zadumy. Zwłaszcza 1 i 2 listopada wspominamy naszych zmarłych bliskich, krewnych i znajomych. Przy tej okazji warto sięgnąć po "Dziady" Adama Mickiewicza. Części II i IV, powstałe w latach 1820-1822, przywołują zbiór przedchrześcijańskich obrzędów, rytuałów i zwyczajów.
rozwiń zwiń