Historia

Witalis Dorożała, znany śpiewak i dyrygent, animator życia muzycznego

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 05:30
116 lat temu, 27 kwietnia 1907 roku, urodził się we Wronkach Witalis Dorożała, znany śpiewak, dyrygent i animator życia muzycznego, na zawsze związany z Poznaniem.
Fotografia grupowa chórzystów z dyrygentem Witalisem Dorożałą oraz kompozytorem i dyrygentem Feliksem Nowowiejskim (I rząd, 8. z lewej) po koncercie wykonanym w auli Uniwersytetu Poznańskiego, z okazji 10-lecia istnienia chóru. Poznań, kwiecień 1935 r.
Fotografia grupowa chórzystów z dyrygentem Witalisem Dorożałą oraz kompozytorem i dyrygentem Feliksem Nowowiejskim (I rząd, 8. z lewej) po koncercie wykonanym w auli Uniwersytetu Poznańskiego, z okazji 10-lecia istnienia chóru. Poznań, kwiecień 1935 r.Foto: NAC

Co ciekawe, swoją rozległą działalność muzyczną prowadził już w dwudziestoleciu międzywojennym, a później kontynuował ją po II wojnie światowej. Zawsze na uwadze miał jak najlepsze przygotowanie warsztatowe, stąd nie dziwi także jego bogata działalność dydaktyczna. Udzielał się również w wielu znanych chórach, za co otrzymywał liczne wyróżnienia i nagrody. Sprawdził się również jako organizator wydarzeń muzycznych, ze szczególnym uwzględnieniem konkursów chóralnych. Nas cieszy również fakt, że już przed wojną często pojawiał się w audycjach Polskiego Radia jako solista. Dorożała również zajmował się publicystyką pisząc głównie do magazynów muzycznych, recenzując bądź opisując różne wydarzenia muzyczne.

Czas wojen

Wielu też pamięta jego zaangażowanie patriotyczne, ranny w walkach wojny obronnej we wrześniu 1939 roku, później jako rekonwalescent angażował się w działania Armii Krajowej. Aresztowany przez Gestapo doczekał wyzwolenia w więzieniu w Grodzisku Mazowieckim. Jego pseudonim bojowy brzmiał "Bronek". Natomiast dość często podpisywał się - i wcześniej przed wojną i później w pracach po niej - różnymi pseudonimami pod artykułami prasy publicystycznej. Literacko był "Druhem Józkiem", w tekstach o muzyce "Widorem" bądź "Bemolem". Swoje związki z muzyką datował już od wczesnych lat młodzieńczych i chóru polonijnego w Berlinie, gdzie na czas I wojny światowej rodzina schroniła się dla bezpieczeństwa. Po wyzwoleniu wszyscy wrócili do Poznania, gdzie już jako młody chłopak zaangażował się w kancelarii adwokackiej, w której przeszedł drogę kariery od gońca aż do kierownika.

Chór i śpiew solowy

Jednak to muzyka grała w duszy młodego chłopaka. Rzucił pracę w kancelarii i zapisał się do chórów Mieszanego im. Feliksa Nowowiejskiego oraz Chóru Mieszanego "Halka". Rozpoczął też studia muzyczne ze śpiewu solowego. Stąd jego występy nie tylko w Polskim Radiu, ale też estradowe w wielu miejscach. Po rezygnacji z pracy w kancelarii adwokackiej swoje losy związał z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Męskiej. Został nawet sekretarzem generalnym tej organizacji. Pisał również wtedy jako "Druh Józek" artykuły na łamach "Młodego Hufca". Powojenne losy Dorożały nie różnią się zbytnio od tych sprzed wojny - wraca do Poznania i zatrudnia się w różnych instytucjach użyteczności publicznej. Co ciekawe, to właśnie w tym okresie rozwija swoje umiejętności dydaktyczne i naucza w wielu poznańskich szkołach artystycznych. Głównie kształci w klasie śpiewu solowego i śpiewu chóralnego, ale też w ramach emisji głosu i ogólnie umuzykalnienia. Pracuje w chórze męskim "Moniuszko", a później "Arion". To z tym drugim osiągnął największe laury muzyczne i koncertował także na występach zagranicznych.

Wtedy również dają o sobie znać umiejętności organizacyjne - prowadzi Społeczne Ognisko Muzyczne w poznańskim Pałacu Kultury. Pisze i wykłada wiedzę chóralną, a także zajmuje się kwestiami głosu i logopedii. Prowadzi również Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie, najpierw jako prezes, a później jako wiceprezes. Ta funkcja wiązała się też z uczestnictwem w gremiach międzynarodowych choćby jako przedstawiciel Polski w Międzynarodowej Unii Związków Chórów Europejskich (AGEC). Inicjuje i organizuje Zjazd Śpiewaków, a także dwa pierwsze Ogólnopolskie Festiwale Chórów. W całym swoim życiu Witalis Dorożała zawsze z oddaniem angażował się w przedsięwzięcia chóralne i artystyczne. Odchodzi z końcem października 1985 roku w Poznaniu, gdzie pochowano go na Cmentarzu Górczyńskim.

PP


Czytaj także

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Trzy lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 06:00
Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bohdan Wodiczko. "Dyrygent to najwierniejszy świadek swojej epoki"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2023 05:40
2 lipca 1911 roku w Warszawie urodził się Bohdan Wodiczko. Był nie tylko dyrygentem współpracującym z największymi w Polsce zespołami symfonicznymi, lecz także pedagogiem wykładającym między innymi w Państwowych Wyższych Szkołach Muzycznych w Krakowie, Łodzi czy Warszawie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Wojnarowski: moja przygoda chóralna trwała 70 lat

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 12:00
- Ojciec był organistą, w domu był fortepian, jako mało dziecko interesowałem się tym dużym instrumentem. Ojciec prowadził też chór parafialny, moją uwagę zwracało to, że każda grupa głosowa śpiewała inną melodię, a razem to się ładnie zgadzało - tak o początkach swego zainteresowania muzyką mówił na antenie Dwójki Henryk Wojnarowski, znakomity dyrygent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bartosz Michałowski: nie stosuję pracy wysiłkowej ze śpiewakami

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 12:56
- Wyznaję zasadę, że aby chór brzmiał jednolicie i pięknie nie wolno głosów w żaden sposób zniekształcać, nie wolno śpiewaka wprowadzać w tory pracy nienaturalnej dla niego. Ewentualnie można wskazywać mu jakieś elementy, które należałoby poprawić - mówił w Dwójce Bartosz Michałowski, dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Skrowaczewski. Dyrygent o międzynarodowej sławie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 05:35
99 lat temu, 3 października 1923 roku, urodził się we Lwowie jeden z najwybitniejszych współczesnych dyrygentów, Stanisław Skrowaczewski. Najbardziej znane orkiestry symfoniczne zabiegały usilnie o jego kierownictwo i dyrygenturę, z wieloma pracował przez lata, wiele prowadził w koncertach symfonicznych bądź w nagraniach płytowych.
rozwiń zwiń