Historia

Antoni Bolesław Dobrowolski, słynny polski twórca kriologii

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 05:30
69 lat temu, 27 kwietnia 1954 roku, zmarł w Warszawie wybitny fizyk i humanista Antoni Bolesław Dobrowolski, który wsławił się stworzeniem całkiem nowej dziedziny geofizyki zwanej kriologią, za co został uhonorowany nadaniem jego imienia dwóm lodowcom: Lodowiec Dobrowolskiego na Spitsbergenie i Lodowiec Dobrowolskiego na Wyspie Króla Jerzego.
Uczestnicy wyprawy i członkowie komitetu organizacyjnego. Stoją od lewej: Henryk Mogilnicki, Stefan Bernadzikiewicz, Stefan Różycki, profesor Antoni Dobrowolski, major Sylweriusz Zagrajski, Stefan Siedlecki, Witold Biernawski. Na pierwszym planie widoczne sanie z ładunkiem, narty i rozstawiony namiot. Rok 1934
Uczestnicy wyprawy i członkowie komitetu organizacyjnego. Stoją od lewej: Henryk Mogilnicki, Stefan Bernadzikiewicz, Stefan Różycki, profesor Antoni Dobrowolski, major Sylweriusz Zagrajski, Stefan Siedlecki, Witold Biernawski. Na pierwszym planie widoczne sanie z ładunkiem, narty i rozstawiony namiot. Rok 1934Foto: NAC

Badanie lodu

Jeśli pierwszy raz zetknęli się Państwo z tą nazwą, to spieszymy wyjaśnić, że kriologia zajmuje się badaniem fizycznych, chemicznych i mineralogicznych właściwości lodu występującego w zlodzeniach w warstwie ogólnie zwanej kriosferą. Jednak nie tylko nauka bezpośrednia była jego pasją... szeroko interesował się humanistyką i rolą Polski w osiągnięciach i badaniach naukowych świata. Zawsze stał po stronie zwiększenia wydatków na badania naukowe, do których podchodził z wyczuciem, ale też niezwykle krytycznie. Stąd też brał się jego stosunek do wszelkich religii, które nazywał "magiomistyką", łącząc ich magiczny pierwiastek z elementem mistycznych obrzędów.

Więzienne tułaczki i pierwsze wyprawy

Urodzony w czerwcu 1872 roku, w bardzo biednej chłopskiej rodzinie, we wsi między Łodzią i Częstochową, już jako dwunastolatek musiał zajmować się zarabianiem na życie. Był korepetytorem. Niezwykle analityczny umysł, świetne zdolności zapamiętywania i analizowania wiedzy dały mu asumpt do właśnie takiej pracy. Kończył szkoły w Warszawie i już jako uczeń zaangażował się w konspiracyjne prace II Proletariatu. Został aresztowany przez władze carskie i osadzony na trzy lata w X pawilonie Cytadeli. To nie koniec jego więziennej tułaczki - później trafił do więzienia na Pawiaku, następne w Petersburgu, by w końcu być zesłanym do Tyflisu na Kaukazie. Niedole tę kończy ucieczką do Szwajcarii w 1894 roku, skąd przenosi się do Belgii. Tam też podejmuje studia z fizyki i biologii na Uniwersytecie w Liège.

To właśnie w ramach naukowych peregrynacji uczestniczył w swoich pierwszych wyprawach antarktycznych, gdzie jako jeden z pierwszych dokonał trzynastomiesięcznego zimowania na Antarktydzie. Nie dziwi też, że po powrocie do Belgii zatrudnia się w belgijskim biurze polarnym w Brukseli. Te pierwsze naukowe i podróżnicze przeżycia wpłynęły na późniejsze wybory naukowej i życiowej drogi Dobrowolskiego.

Do Polski wrócił w 1907 roku, korzystając z amnestii ogłoszonej przez cara Mikołaja II. Wrócił też do pracy nauczyciela, jednak zamiłowanie do badań lodu powoduje, że szuka wszelkich możliwości pogłębiania swojej wiedzy.

Stypendium naukowe

W 1914 roku dostaje stypendium naukowe w Szwecji, podczas którego zajmuje się badaniem krystalografii lodu i lodu atmosferycznego. Co ciekawe, koniec stypendium w 1917 roku wiąże z powrotem do Polski, gdzie w Warszawie od 1922 roku pracuje jako wizytator generalny i naczelnik programowy Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Nie bierze jednak rozbratu z tak ukochana meteorologią i od 1924 roku jest wicedyrektorem i dyrektorem Państwowego Instytutu Meteorologicznego. Wstępuje również do Towarzystwa Geofizyków, gdzie z miejsca obejmuje przewodnictwo. Trzeba dodać, że to właśnie Dobrowolski stoi za utworzeniem Obserwatorium Sejsmologicznego w Warszawie. Jeszcze w okresie międzywojennym organizuje wyprawę naukową na Wyspę Niedźwiedzią.

Po II wojnie światowej był profesorem pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego, a także członkiem tytularnym PAN. Odszedł w 1954 roku i pochowany został na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Warto wspominać tego wybitnego naukowca, miłośnika i znawcę lodu, choćby jako twórcę specjalnej dziedziny nauki - kriologii.

PP


Czytaj także

Zygmunt Wróblewski. Pierwszy skroplił tlen

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2023 05:55
Druga połowa XIX wieku to owocny czas w polskiej nauce. Pracę rozpoczynała wówczas Maria Skłodowska-Curie, zaś w Krakowie dwóch wybitnych profesorów dokonało czegoś, co nie udało się ich zachodnim kolegom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Góra Kościuszki zwieńczeniem podróży dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 05:45
Legenda mówi, że gdyby nie zawód miłośny, to tej podróży i wielu odkryć by nie było. Paweł Edmund Strzelecki jest pierwszym Polakiem, który swoimi podróżami okrążył cały świat, będąc na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy. W ich trakcie dokonywał licznych badań i odkryć. Zwieńczeniem jego działań zdaje się być zdobycie i nazwanie najwyższego szczytu Australii kontynentalnej Górą Kościuszki. Zdarzenie to miało miejsce 12 marca 1840 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Czekanowski. Kartograf Syberii

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 05:35
Dzisiaj mija 145. rocznica śmierci Aleksandra Piotra Czekanowskiego. Geolog, geograf, podróżnik i badacz Syberii, bardziej znany za granicami Polski niż w kraju, zmarł 30 października 1876 roku w Petersburgu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Usuwanie białych plam z mapy. O epoce wielkich odkryć geograficznych i słynnych wyprawach

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 21:02
Już wkrótce (26.11) mija 268. rocznica urodzin Jana Jerzego Forstera, etnologa i podróżnika, który w młodości wraz z ojcem brał udział w drugiej wyprawie Jamesa Cooka po Pacyfiku. Dzięki odkryciom Cooka, ale też m.in. Vasco da Gamy, lepiej poznaliśmy naszą planetę. Czy na Ziemi zostało jeszcze coś do odkrycia?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Siedlecki. Wybitny zoolog i podróżnik

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 05:40
"Ten niezwykle i wszechstronnie utalentowany, wybitny uczony, był jednocześnie podróżnikiem, popularyzatorem nauki, działaczem społecznym, organizatorem, pedagogiem, literatem, artystą rysownikiem, miłośnikiem muzyki"– pisze Zygmunt Fedorowicz w książce "Michał Siedlecki (1873-1940)".
rozwiń zwiń