Historia

Portugalia. Stal była tu używana do produkcji narzędzi 1000 lat wcześniej niż dotąd sądzono

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2023 05:40
Mieszkańcy położonego w środkowej Portugalii regionu Alentejo korzystali z narzędzi stalowych już 2900 lat temu - wynika z badania międzynarodowego zespołu archeologów, w którego skład weszli naukowcy z Hiszpanii, Niemiec i Portugalii.
Fascynujący świat archeologii
Fascynujący świat archeologiiFoto: Krugloff/Shutterstock.com

Nowe studium, opublikowane w "Journal of Archaeological Science", podważa dotychczasowe przekonanie archeologów, że stalowe narzędzia pojawiły się na Półwyspie Iberyjskim dopiero tysiąc lat później, za sprawą Rzymian.

Stosowanie w tej części Europy narzędzi stalowych potwierdziła przeprowadzona przez naukowców analiza wyrytych na kamieniach rysunków. Nacięcia rytów, jak ustalono, nie mogły być wykonane innymi narzędziami, jak tylko stalowymi.

1000 lat przed Rzymianami

Cytowany przez portugalskie media hiszpański archeolog Raphael Araque Gonzalez sprecyzował, że ryty wykonane na znalezionych na Półwyspie Iberyjskim fragmentach skał powstały na piaskowcu krzemianowo-kwarcowym.

- Jest to niezwykle twarda skała, której nie można obrabiać narzędziami z brązu lub kamienia, a jedynie hartowaną stalą - wyjaśnił Araque Gonzalez, pierwszy autor badania.

Wskazał, że innym argumentem potwierdzającym stosowanie na 1000 lat przed przybyciem Rzymian stalowych narzędzi w Alentejo jest odnalezione w miejscowości Rocha do Vigio żelazne dłuto. Jego wiek określany jest na późną epokę brązu. W trakcie laboratoryjnej analizy składu narzędzia badacze potwierdzili, że dłuto zostało wykonane z bogatej w węgiel stali heterogenicznej.

Czytaj także: 

Stal dobrej jakości

Autorzy studium wskazali, że produkcja i hartowanie stali na Półwyspie Iberyjskim należały do zajęć "małych zdecentralizowanych społeczności", co oznacza, że nie upowszechniło się w efekcie "późniejszych procesów kolonizacyjnych", takich jak przybycie Rzymian.

"Zamieszkujące Półwysep Iberyjski ludy już w późnej epoce brązu umiały hartować stal. W przeciwnym razie nie byłyby w stanie obrabiać filarów" - napisali autorzy badania. Jak podkreślili, dowodzi ono, że już w późnej epoce brązu możliwe było w tej części Europy wyrabianie dobrej jakości stali.

PAP/Marcin Zatyka/bm

Czytaj także

Portugalia. Odkryto pozostałości jednej z najstarszych osad Europy Południowo-Zachodniej

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 05:40
W portugalskim mieście Aveiro, na terenie należącym do miejscowej uczelni, zespół archeologów znalazł pozostałości jednej z najstarszych osad Europy Południowo-Zachodniej. Była ona zamieszkana w neolicie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portugalia. Odnaleziono miecz monarchy z przełomu XIII i XIV wieku

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 05:50
Zespół portugalskich archeologów odnalazł miecz należący do króla Dionizego I. Cenny artefakt monarchy znaleziono w mieście Odivelas koło Lizbony, portugalskiej stolicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania. W Andaluzji wino wyrabiano na długo przed przybyciem Fenicjan

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 05:45
Już ponad 3 tys. lat temu Fenicjanie rozwijali w południowej części Półwyspu Iberyjskiego różnorodną aktywność gospodarczą, w tym - produkcję win. Nie byli oni jednak pierwszymi, którzy wytwarzali te trunki w Andaluzji - wynika z badania hiszpańskich archeologów.
rozwiń zwiń